Наукова періодика України Мінералогічний журнал


Дубина О. В. 
Ефект Соре в петрології магматичних порід / О. В. Дубина, С. Г. Кривдік // Мінералогічний журнал. - 2010. - Т. 32, № 4. - С. 51-62. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Mineral_2010_32_4_8
Для пояснення незвичних петрологічних і мінералогічних особливостей деяких магматичних комплексів Українського щита запропоновано застосувати термодифузійний ефект Соре. Серед таких особливостей виділяються значно підвищена або надто висока залізистість порід і мінералів, а також збагаченість титаном, фосфором і рідкісними металами деяких лужно-ультраосновних (карбонатитових) комплексів Українського щита (Чернігівський у Приазов'ї), Корсунь-Новомиргородський анортозит-рапаківігранітний плутон та Південно-Кальчицький габро-сієнітовий масив (Приазов'я). Високою залізистістю відзначаються також і лужно-ультраосновні породи Проскурівського і Антонівського масивів у Дністрово-Бузькому районі. Ці особливості хімічного складу порід і мінералів було виділено авторами раніше, на них акцентовано увагу як на незвичних (відмінних від таких у типових магматичних комплексах інших регіонів), а утворення їх пояснено абісальними умовами формування за низької фугітивності кисню. Це, на думку авторів, глибоко (до 10 - 20 км) еродовані масиви магматичних порід. Не заперечуючи важливості впливу глибини розташування магматичних осередків на хімічний склад продуктів розкристалізації розплавів (порід і мінералів), вважається, що цього, очевидно, недостатньо для задовільної петрогенетичної інтерпретації вказаних та деяких інших петрохімічних та мінералогічних особливостей. Високозалізисті магматичні породи розглядаються, згідно з ефектом Соре, як такі, що кристалізувалися в зоні вищої температури (на більшій глибині магматичного осередку), тоді як високомагнезіальні породи формувалися в зоні з пониженою температурою (в гіпабісальних умовах), де могли накопичуватися більш тугоплавкі компоненти магми.
  Повний текст PDF - 1.068 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Дубина О.
  • Кривдік С.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Дубина О. В. Ефект Соре в петрології магматичних порід / О. В. Дубина, С. Г. Кривдік // Мінералогічний журнал. - 2010. - Т. 32, № 4. - С. 51-62. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Mineral_2010_32_4_8.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Дубина Олександр Володимирович (1980–) (геологічні науки)
  • Кривдік Степан Григорович (1946–) (геологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського