Наукова періодика України Microbiological journal


Іутинська Г. О. 
Вплив комплексної ендофітно-ризобіальної інокуляції на ризосферну мікробіоту та продуктивність сої / Г. О. Іутинська, С. П. Голобородько, Л. В. Титова, О. Д. Дубинська // Мікробіологічний журнал. - 2019. - Т. 81, № 6. - С. 3-15. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/MicroBiol_2019_81_6_2
Сучасними дослідженнями мікробіому бобових рослин виявлено наявність поряд із бульбочковими бактеріями неризобіальних прокаріотних ендофітів, які заселяють тканини різних органів. Взаємодію симбіотичних та ендофітних бактерій, а також їхній сумісний вплив на рослину вивчено недостатньо. Мета роботи - дослідити ризосферну мікробіоту та продуктивність сої за комплексної інокуляції ризобіями разом із неризобіальними ендофітними бактеріями, виділеними з бульбочок сої. Польові досліди проведено за умов зрошення на полях Асканійської дослідної станції Інституту зрошуваного землеробства НААНУ. Насіння сої ультраскоростиглого сорту Діона та середньораннього сорту Аратта інокулювали препаратом Ризобін-К на основі асоціації штамів бульбочкових бактерій Bradyrhizobium japonicum УКМ В-6018, УКМ В-6023 і УКМ В-6035, а також Ризобіном-К сумісно з B. megaterium УКМ В- 5724 або з одним із штамів ендофітних бактерій: Paenibacillus sp.1, Bacillus cereus 4, Brevibacillus sp.5, Pseudomonas brassicacearum 6. Чисельність мікроорганізмів основних еколого-трофічних груп у ризосфері сої визначали методом посіву грунтової суспензії на агаризовані поживні середовища. У ризосферному грунті сої сортів Діона і Аратта збільшувалась чисельність педотрофних, фосфатмобілізувальних, олігоазотрофних та азотфіксувальних бактерій за інокуляції Ризобіном-К, а також сумісно з одним із ендофітів - B. cereus 4, Brevibacillus sp.5 або P. brassicacearum 6. Ендофітно-ризобіальна інокуляція сприяла збільшенню кількості бобів і насіння на рослині. За комплексної інокуляції насіння сої сортів Діона і Аратта Ризобіном-К сумісно з B. cereus 4 отримано найбільший врожай: відповідно, 3,12 і 2,55 т/га, що перевищувало показники варіантів без обробки насіння на 37,4 і 19,7 % з одночасним підвищенням вмісту білка та жиру в насінні. Дослідження комплексного впливу бульбочкових та ендофітних бактерій на рослини нададуть можливість розробити стратегію підвищення продуктивності бобових на основі нових ендофітно-ризобіальних інокулянтів.
  Повний текст PDF - 994.646 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Іутинська Г.
  • Голобородько С.
  • Титова Л.
  • Дубинська О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Іутинська Г. О. Вплив комплексної ендофітно-ризобіальної інокуляції на ризосферну мікробіоту та продуктивність сої / Г. О. Іутинська, С. П. Голобородько, Л. В. Титова, О. Д. Дубинська // Мікробіологічний журнал. - 2019. - Т. 81, № 6. - С. 3-15. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/MicroBiol_2019_81_6_2.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Іутинська Галина Олександрівна (1946–) (біологічні науки)
  • Голобородько Станіслав Петрович (сільськогосподарські науки)
  • Титова Людмила Вячеславівна (біологічні науки)
  • Дубинська Олена Давидівна (сільськогосподарські науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського