Наукова періодика України Microbiological journal


Карпенко В. П. 
Мікробіота грунту ризосфери сої за використання ризоактиву і гербіцидів / В. П. Карпенко, О. І. Заболотний, Р. М. Притуляк, О. В. Голодрига, І. Б. Леонтюк, Л. В. Розборська, Т. П. Новікова, В. П. Патика // Мікробіологічний журнал. - 2019. - Т. 81, № 5. - С. 48-61. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/MicroBiol_2019_81_5_6
Мета роботи - дослідити мікробіоту грунту ризосфери сої та її симбіотичний апарат за використання передпосівної обробки насіння мікробним препаратом Ризоактив (Bradyrhizobium japonicum М-8) і досходових гербіцидів Гезагард 500 FW, концентрат суспензії, Примекстра TZ Голд 500 SK, концентрат суспензії та Кратос, концентрат емульсії. Для інокуляції насіння сої використано бактеріальну суспензію Ризоактиву (титр життєздатних клітин Bradyrhizobium japonicum М-8 у 1 мл препарату 4 x 10<^>9) із розрахунку 2,0 л/т. Для боротьби з бур'янами вносили грунтові гербіциди Гезагард 500 FW (прометрин, 500 г/л) у нормах 3,0; 4,0 і 5,0 л/га; Примекстру TZ Голд 500 SK (S-метолахлор, 312,5 г/л + тербуталазин, 187,5 г/л) у нормах 4,0; 4,25 і 4,5 л/га та Кратос (ацетохлор, 900 г/л) у нормах 2,0; 2,5 і 3,0 л/га. Дослідження чисельності мікробіоти ризосфери сої та її симбіотичного апарату проведено відповідно до загальноприйнятих у грунтовій мікробіології методик. Встановлено, що інокуляція насіннєвого матеріалу сої препаратом Ризоактив і застосування гербіцидів Гезагард 500 FW, Примекстра TZ Голд 500 SK і Кратос впливає як на формування симбіотичного апарату сої, так і на чисельність мікроорганізмів у її ризосфері. Виявлено тенденцію до деякого зниження загальної чисельності ризосферних бактерій, що використовують як джерело живлення переважно органічні форми азоту (амоніфікувальна група), а також кількості мікроорганізмів окремих еколого-трофічних груп, зі зростанням норм внесення гербіцидів до рівня чисельності мікробіоти в контролі. Встановлено, що інокуляція насіння сої мікробним препаратом Ризоактив і застосування для боротьби з бур'янами грунтових гербіцидів сприяє більш активному у порівнянні з контролем (без використання гербіцидів окремих груп мікроорганізмів (нітрифікувальних і целюлозолітичних) у грунті ризосфери. Порівняння різних видів застосування гербіцидів показало, що найоптимальніший вплив на формування симбіотичного апарату, загальної чисельності ризосферних мікроорганізмів та окремих їх еколого-трофічних груп у ризосфері сої мало досходове застосування гербіциду Примекстра TZ Голд 500 SK у нормах 4,0 - 4,5 л/га. Деяке пригнічення розвитку окремих груп мікробіоти, в тому числі й бульбочкових бактерій Bradyrhizobium japonicum, було відмічено за дії гербіциду Кратос за таких норм - 2,0 - 3,0 л/га.
  Повний текст PDF - 585.576 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Карпенко В.
  • Заболотний О.
  • Притуляк Р.
  • Голодрига О.
  • Леонтюк І.
  • Розборська Л.
  • Новікова Т.
  • Патика В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Карпенко В. П. Мікробіота грунту ризосфери сої за використання ризоактиву і гербіцидів / В. П. Карпенко, О. І. Заболотний, Р. М. Притуляк, О. В. Голодрига, І. Б. Леонтюк, Л. В. Розборська, Т. П. Новікова, В. П. Патика // Мікробіологічний журнал. - 2019. - Т. 81, № 5. - С. 48-61. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/MicroBiol_2019_81_5_6.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Карпенко Віктор Петрович (1972–) (сільськогосподарські науки)
  • Притуляк Руслан Миколайович (біологічні науки)
  • Новікова Тетяна Петрівна (біологічні науки)
  • Патика Володимир Пилипович (1946–) (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського