Наукова періодика України Microbiological journal


Пирог Т. П. 
Деструкція біоплівок за дії поверхнево-активних речовин, синтезованих у різних умовах культивування Nocardia vaccinii ІМВ В-7405 / Т. П. Пирог, І. В. Ключка, Л. В. Ключка, Т. А. Шевчук, Г. О. Іутинська // Мікробіологічний журнал. - 2019. - Т. 81, № 5. - С. 3-15. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/MicroBiol_2019_81_5_2
Утворення біоплівок на різних поверхнях є небезпечним явищем, оскільки мікроорганізми в їх складі характеризуються підвищеною резистентністю до різних біоцидів. Тому актуальним є пошук нових ефективних, здатних до руйнування біоплівок сполук, у тому числі й мікробних поверхнево-активних речовин (ПАР). Мета роботи - дослідити вплив умов культивування Nocardia vaccinii ІМВ В-7405 на здатність синтезованих ПАР руйнувати біоплівки. Культивування штаму ІМВ В-7405 здійснено в середовищі з очищеним гліцерином, рафінованою та відпрацьованою соняшниковою олією різної якості, відходах виробництва біодизелю та суміші субстратів до ранньої та пізньої стаціонарної фази росту. ПАР екстрагували з супернатанту культуральної рідини сумішшю хлороформу та метанолу (2:1). Ступінь руйнування біоплівки визначено спектрофотометричним методом. Встановлено, що ступінь деструкції бактеріальних і дріжджової біоплівок за наявності ПАР залежав від умов культивування N. vaccinii ІМВ В-7405 (природа, концентрація, якість ростового субстрату та тривалість процесу). Найвищий ступінь руйнування бактеріальних біоплівок (53 - 78 %) спостерігався за дії ПАР, синтезованих на суміші відходів виробництва біодизелю та меляси. Деструкція біоплівки Candida albicans Д-6 була максимальною (52 - 72 %) за наявності ПАР, одержаних на очищеному гліцерині. Збільшення тривалості культивування N. vaccinii ІМВ В-7405 на рафінованій і відпрацьованій після смаження "картоплі селянської" олії супроводжувалося синтезом ПАР, за дії яких ступінь руйнування біоплівок бактеріальних тест-культур знижувався у 1,3 - 2,2 разу. Вища деструкція біоплівок за дії супернатантів у порівнянні з використанням розчинів ПАР аналогічної концентрації може бути зумовлена синтезом N. vaccinii ІМВ В-7405 інших, відмінних від ПАР, метаболітів, здатних до руйнування біоплівок. Наведені дані свідчать про те, що ПАР, синтезовані за різних умов культивування N. vaccinii ІМВ В-7405, здатні руйнувати бактеріальні та дріжджові біоплівки. Залежність ступеня деструкції біоплівок за наявності ПАР від умов вирощування продуцента потрібно враховувати при розробці технологій одержання цих продуктів мікробного синтезу.
  Повний текст PDF - 489.074 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Пирог Т.
  • Ключка І.
  • Ключка Л.
  • Шевчук Т.
  • Іутинська Г.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Пирог Т. П. Деструкція біоплівок за дії поверхнево-активних речовин, синтезованих у різних умовах культивування Nocardia vaccinii ІМВ В-7405 / Т. П. Пирог, І. В. Ключка, Л. В. Ключка, Т. А. Шевчук, Г. О. Іутинська // Мікробіологічний журнал. - 2019. - Т. 81, № 5. - С. 3-15. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/MicroBiol_2019_81_5_2.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Пирог Тетяна Павлівна (біологічні науки)
  • Шевчук Тетяна Андріївна (біологічні науки)
  • Іутинська Галина Олександрівна (1946–) (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського