Наукова періодика України Microbiological journal


Курдиш І. К. 
Взаємодія бактерій з твердими матеріалами та наноматеріалами як основа нових біотехнологій / І. К. Курдиш // Мікробіологічний журнал. - 2018. - Т. 80, № 3. - С. 15-28. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/MicroBiol_2018_80_3_3
Узагальнено результати наукових досліджень відділу мікробіологічних процесів на твердих поверхнях Інституту мікробіології і вірусології ім. Д. К. Заболотного НАН України (2002 - 2007). Основним науковим напрямом роботи відділу є дослідження взаємодії бактерій з твердими, в тому числі високодисперсними матеріалами. Проаналізовано проблеми, актуальні для досягнення подальшого прогресу в цьому науковому напрямі.У відділі мікробіологічних процесів на твердих поверхнях проведено дослідження особливостей взаємодії метанотрофних, азотфіксувальних, фосфатмобілізувальних та інших груп мікроорганізмів з твердими матеріалами, в таму числі наноматеріалами різної природи з метою визначення особливостей впливу цього процесу на фізіолого-біохімічну активність мікроорганізмів, розробки новітніх біотехнологій. Вперше запропоновано застосовувати метанотрофні бактерії для зниження метановиділення з вироблених просторів вугільних шахт. Застосування цієї біотехнології надало змогу знизити метановиділення на вуглевидобувну дільницю на 47 - 60 %. Встановлено, що контактна взаємодія мікроорганізмів з наночастками різної природи підвищує ростову активність, життєздатність клітин за впливу негативних факторів середовища та за їх розпилювального висушування. Розроблено біотехнологію підвищення виходу життєздатних клітин у разі одержання бактеріальних препаратів за допомогою методу розпилювального висушування, що була впроваджена у виробництво препарату літосил. На основі взаємодії високоактивних штамів фосфатмобілізувальних бактерій Bacillus subtilis ІМВ B-7023 та азотфіксувальних бактерій Azotobacter vinelandii ІМВ B-7076 з наночастками природних мінералів розроблено біотехнологію одержання комплексного бактеріального препарату азогран. Він значно покращує ріст і розвиток декоративних, квіткових та інших рослин і підвищує врожайність технічних, зернових та овочевих культур на 18 - 37 %. Препарат азогран впроваджено у виробництво.
  Повний текст PDF - 449.068 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Курдиш І.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Курдиш І. К. Взаємодія бактерій з твердими матеріалами та наноматеріалами як основа нових біотехнологій / І. К. Курдиш // Мікробіологічний журнал. - 2018. - Т. 80, № 3. - С. 15-28. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/MicroBiol_2018_80_3_3.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Курдиш Іван Кирилович (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського