Наукова періодика України Microbiological journal


Вознюк С. В. 
Формування та функціонування симбіотичних систем та мікробіоценозу ризосфери сої за використання різних фунгіцидів / С. В. Вознюк, Л. В. Титова, О. В. Ратушинська, Г. О. Іутинська // Мікробіологічний журнал. - 2016. - Т. 78, № 4. - С. 59-70. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/MicroBiol_2016_78_4_7
У посівах сої в останні роки збільшилась кількість фітопатогенних грибів. Для боротьби з ними інтенсивно використовують фунгіциди системної та контактної дії. Після потрапляння у грунт фунгіциди та/або продукти їх розпаду можуть порушувати діяльність нецільових об'єктів і корисних грунтових мікроорганізмів, пригнічувати нодуляційний процес та азотфіксувальну активність діазотрофів. Мета роботи - дослідити вплив комбінованого застосування фунгіцидів та інокуляції на симбіотичні системи сої і ризосферні мікроорганізми. У роботі було використано мікробіологічні, статистичні методи, метод газової хроматографії. За інокуляції насіння сої високоактивними штамами Bradyrhizobium japonicum УКМ ВB-6035, УКМ B-6018 та УКМ B-6023 підвищувалась азотфіксувальна активність симбіотичних систем у 1,4 - 3,4 раза відносно контрольного варіанту. Обробка насіння фунгіцидом Вітавакс 200 ФФ призводила до зниження азотфіксувальної активності промислових штамів ризобій у симбіозі з соєю у 3 - 5 разів. Інокуляція насіння B. japonicum УКМ B-6035 сприяла зниженню негативного впливу фунгіциду Максим Стар 025 FS на нітрогеназну активність нодуляційного апарату. Позитивний ефект бактеризації спостерігали також у збільшенні чисельності ризосферних мікроорганізмів основних еколого-трофічних груп. У варіантах з обробкою насіння фунгіцидами Максим Стар 025 FS та Кінто дуо встановлено зниження кількості мікроорганізмів досліджуваних груп відносно контрольного варіанта; використання фунгіциду Вітавакс 200 ФФ сприяло покращанню розвитку цих мікроорганізмів у порівнянні з варіантом без обробки фунгіцидами та бактеризації. За інокуляції насіння промисловими штамами ризобій відбувалось нівелювання негативного впливу фунгіцидів Максим Стар 025 FS та Кінто дуо на олігоазотрофні та прототрофні мікроорганізми. Висновок: найвищою нодуляційною та азотфіксувальною активностями характеризувалась симбіотична система варіанту з комбінованим застосуванням фунгіциду Кінто дуо і штаму B. japonicum УКМ В-6023.
  Повний текст PDF - 425.254 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Вознюк С.
  • Титова Л.
  • Ратушинська О.
  • Іутинська Г.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Вознюк С. В. Формування та функціонування симбіотичних систем та мікробіоценозу ризосфери сої за використання різних фунгіцидів / С. В. Вознюк, Л. В. Титова, О. В. Ратушинська, Г. О. Іутинська // Мікробіологічний журнал. - 2016. - Т. 78, № 4. - С. 59-70. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/MicroBiol_2016_78_4_7.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Титова Людмила Вячеславівна (біологічні науки)
  • Іутинська Галина Олександрівна (1946–) (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського