Наукова періодика України Мікробіологія і біотехнологія


Верхоляк Н. С. 
Морфофізіологічні властивості сульфатвідновлювальних бактерій, виділених із системи очищення стічних вод м. Львова / Н. С. Верхоляк, Т. Б. Перетятко // Мікробіологія і біотехнологія. - 2018. - № 4. - С. 19-29. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/MiB_2018_4_4
Мета дослідження - виділити сульфатвідновлювальні бактерії з системи очищення стічних вод м. Львів, дослідити морфологічні та фізіологічні властивості виділених мікроорганізмів. Об'єктом дослідження був штам сульфатвідновлювальних бактерій, виділений з системи очищення побутових і промислових стічних вод м. Львів. Проби води та мулу відбирали з первинного, вторинного відстійників і активного мулу системи очищення стічних вод м. Львів за допомогою методу Столбунова - Рябова. Бактерії виділеного штаму культивували на селективному середовищі. Ідентифікацію виділеного штаму мікроорганізмів проводили за морфофізіологічними ознаками згідно визначника Берджі. Морфологію досліджуваної культури вивчали електронно-мікроскопічно. Для визначення наявності спор у клітинах їх забарвлювали за методом Пєшкова. Вміст сульфат-іону та гідроген сульфіду у культуральній рідині визначали фотометрично. Із активного мулу аеротенку системи очисних споруд м. Львів виділено штам спороутворювальних сульфатвідновлювальних бактерій, який також за відсутності сульфат-іону може використовувати елементну сірку як кінцевий акцептор електронів. За наявності сульфат-іону бактерії використовують лактат та ацетат як джерела карбону. Мікроорганізми мають форму коротких паличок, за Грамом забарвлюються негативно. Виділений штам бактерій належить до нейтрофільних, мезофільних мікроорганізмів. За морфологічними і фізіологічними властивостями виділений штам ідентифіковано як Desulfotomaculum AR1. Висновки: сульфатвідновлювальні бактерії Desulfotomaculum AR1, виділені з мулу аеротенку системи очищення стічних вод м. Львів нагромаджують до 18 мМ гідроген сульфіду за наявності у середовищі лактату чи ацетату як джерела карбону. Крім сульфат-іонів бактерії відновлюють елементну сірку, використовуючи її як кінцевий акцептор електронів.
  Повний текст PDF - 987.544 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Верхоляк Н.
  • Перетятко Т.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Верхоляк Н. С. Морфофізіологічні властивості сульфатвідновлювальних бактерій, виділених із системи очищення стічних вод м. Львова / Н. С. Верхоляк, Т. Б. Перетятко // Мікробіологія і біотехнологія. - 2018. - № 4. - С. 19-29. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/MiB_2018_4_4.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Верхоляк Наталія Степанівна (біологічні науки)
  • Перетятко Тарас Богданович (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського