Наукова періодика України Мікробіологія і біотехнологія


Горшкова О. Г. 
Очищення води від фенолу та іонів важких металів асоціацією бактерій роду Pseudomonas / О. Г. Горшкова, Т. В. Гудзенко, О. В. Волювач, І. П. Конуп, Т. О. Бєляєва // Мікробіологія і біотехнологія. - 2018. - № 2. - С. 70-80. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/MiB_2018_2_8
Мета роботи - очищення води від фенолу та йонів важких металів з використанням бактерій роду Pseudomonas. Ефективність мікробного очищення оцінено за ступенем вилучення із води циклічних ароматичних сполук - фенолу і важких металів [Pb (II), Cd(II), Zn (II)]. Концентрацію фенолу визначали екстракційно-фотометричним методом з використанням 4-аміноантипірину; важких металів - атомно-абсорбційним методом на полум'яному атомно-абсорбційному спектрофотометрі "Сатурн" в полум'ї суміші "повітря - пропан - бутан". Для очищення води від фенолу і йонів важких металів використано штами P. fluorescens ONU328, P. maltophilia ОNU329, P. cepacia ОNU327. Встановлено, що за дії окремих штамів мікроорганізмів у кількості 7,5x10<^>5 КУО/мл протягом 18 - 22 діб (залежно від обраного штаму) відбувається повне знефенолення водних розчинів. При використанні асоціації штамів P. fluorescens ONU328, P. maltophilia ОNU329, P. cepacia ОNU327 (1:1:1 в об'ємному співвідношенні) час глибокого очищення води від фенолу з вихідною концентрацією у воді 300 мг/дм<^>3 скорочується до 10 діб. Ступінь вилучення Pb(II), Cd(II), Zn(II) із концентрованих розчинів окремими штамами мікроорганізмів у складі біофлоків сягав 95,00 - 99,95 % при залишковому вмісті іонів важких металів у розчині (0,03 - 1,0) мг/дм<^>3. Використання асоціації штамів P. fluorescens ONU328, P. maltophilia ОNU329, P. cepacia ОNU327 забезпечує найбільшу ефективність очищення води від катіонів важких металів. За обробки металовмісних розчинів іммобілізованими у складі біофлокул клітинами бактеріальної асоціації залишкова концентрація Pb (II), Cd (II), Zn (II) складає 0,03 +- 0,001, 0,02 +- 0,001 і 0,03 +- 0,004 мг/дм<^>3 відповідно, що не перевищує гранично-допустимої їх концентрації в очищених водах для скидання у каналізацію. Висновки: використані штами бактерій роду Pseudomonas характеризуються поліфункціональним потенціалом біотехнологічного призначення - деструктивним щодо фенолу та сорбційно-акумулювальним щодо йонів важких металів, що розкриває перспективи їх використання в комплексній біотехнології очищення навколишнього середовища від полютантів різної природи.
  Повний текст PDF - 333.292 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Горшкова О.
  • Гудзенко Т.
  • Волювач О.
  • Конуп І.
  • Бєляєва Т.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Горшкова О. Г. Очищення води від фенолу та іонів важких металів асоціацією бактерій роду Pseudomonas / О. Г. Горшкова, Т. В. Гудзенко, О. В. Волювач, І. П. Конуп, Т. О. Бєляєва // Мікробіологія і біотехнологія. - 2018. - № 2. - С. 70-80. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/MiB_2018_2_8.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського