Наукова періодика України Мікробіологія і біотехнологія


Сіда Л. Л. 
Вплив антисептиків і дезінфекційних препаратів на плівкоутворювальні бактерії / Л. Л. Сіда, О. С. Воронкова, О. А. Сірокваша, Т. М. Шевченко, А. І. Вінніков // Мікробіологія і біотехнологія. - 2015. - № 2. - С. 59-67. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/MiB_2015_2_9
Вивчено ефективність дії неспецифічних антибактеріальних препаратів на біоплівки, утворені бактеріями, що виділені з поверхонь приміщень, відпрацьованих медичних матеріалів та шкіри рук. Бактерії для дослідження ізолювали з поверхонь службових приміщень, відпрацьованого інструментарію, а також зі шкіри рук 11 осіб-добровольців. Здатність до плівкоутворення виділених ізолятів та їх стійкість до різних неспецифічних антибактеріальних препаратів вивчено в пластикових планшетах за умов інкубації біоплівок з антисептиками та дезінфектантами. Виділено 179 штамів бактерій, які ідентифіковано як Bacillus spp. - 53,6 %, S. epidermidis - 17,3 %, S. aureus - 3,4 %, E. coli - 12,3 %, Acinetobacter spp. - 8,4 %, Klebsiella spp., P. aeruginosa та Pseudomonas spp. - по 1,1 %, Enterobacteriacea - 3,4 %. 62 % зразків одержано з поверхонь приміщень, 12,3 % - з рук, 25,7 % - з використаного медичного інсрументарію. Показано, що 93,5 % штамів S. epidermidis володіли здатністю до утворення біоплівки, що було одним з найвищих показників серед досліджених штамів. Після інкубації 3-добової біоплівки цих штамів з різними антибактеріальними препаратами для понад 60 % культур встановлено відсутність росту, а для інших - кількість бактерій, що виросли з гомогенату, не перевищувала 10<^>3 КУО/мл. Максимальний ефект пригнічення плівкового росту виявлено під час застосування дезінфектанту дезактив-хлор. У процесі використання антисептика хлоргкесидину у концентрації 5 % чутливими у плівковому стані виявилися 84,6 % штамів. Висновки: під час використання антибактеріальних препаратів проти 3-добових біоплівок виживання бактерій за 2-годинної інкубації з досліджуваними препаратами не перевищувало 40 %, що вказує на можливість ефективного застосування досліджуваних неспецифічних антибактеріальних препаратів для боротьби з поширенням біоплівкоутворювальних штамів.
  Повний текст PDF - 537.432 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Сіда Л.
  • Воронкова О.
  • Сірокваша О.
  • Шевченко Т.
  • Вінніков А.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Сіда Л. Л. Вплив антисептиків і дезінфекційних препаратів на плівкоутворювальні бактерії / Л. Л. Сіда, О. С. Воронкова, О. А. Сірокваша, Т. М. Шевченко, А. І. Вінніков // Мікробіологія і біотехнологія. - 2015. - № 2. - С. 59-67. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/MiB_2015_2_9.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Воронкова Ольга Сергіївна (біологічні науки)
  • Шевченко Тетяна Миколаївна (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського