Наукова періодика України Мікробіологія і біотехнологія


Сищикова О. В. 
Біологічні властивості та таксономічний склад стрептоміцетів природних ґрунтів та техноземів Криворіжжя / О. В. Сищикова // Мікробіологія і біотехнологія. - 2014. - № 1. - С. 91-104. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/MiB_2014_1_12
Виділено з техногенно-порушених та природних грунтів Криворіжжя стрептоміцети, встановлено їх таксономічний склад і проведено ідентифікацію та оцінку структури угруповання стрептоміцетів. Чисті культури стрептоміцетів виділяли на крохмало-аміачному агарі. Ідентифікацію ізолятів стрептоміцетів проводили за 36 морфологічними, культуральними та фізіолого-біохімічними властивостями, діагностичними ознаками з використанням методичних вказівок визначника актиноміцетів Г. Ф. Гаузе, опису видів роду Streptomyces та комп'ютерної програми їх ідентифікації StmId, розробленої співробітниками Інституту мікробіології та вірусології НАН України. За даними морфології спор 63,8 % досліджених культур мають гладку поверхню спор, 24,1 % - з шиповидними виростами, 8,6 % - з горбистими виростами [3]. Більшість виділених з грунтів стрептоміцетів мають прямі спороносці, розташовані моноподіально. Встановлено, що за шкалою кольорів О. С. Бондарцева на мінеральному агарі Гаузе-1 кількість ізолятів з білим та сірим повітряним міцелієм становила по 29 %. Для субстратного міцелію багатьох ізолятів характерні відтінки коричневого та бурого кольорів. Серед виділених штамів мікроорганізмів 40 % здатні утворювати розчинні пігменти, 64 % - меланоїдні. Встановлено, що майже всі ізоляти добре ростуть на середовищі з глюкозою і цукрозою. Найменш придатним для росту бактерій є середовище з ксилозою. Встановлено, що процес дезамінування амінокислот з утворенням аміаку здійснюють 64 % вивчених культур, а до утилізації сірковмісних амінокислот, з утворенням сірководню здатні 57 % ізолятів. Всі вивчені культури з різною інтенсивністю проявляють амілолітичну, целюлозолітичну та протеолітичну активність. З'ясовано видовий склад угруповань стрептоміцетів техногенно-порушених та природних грунтів Криворіжжя. Встановлено, що в ценозі стрептоміцетів природних грунтів переважали Streptomyces. violaceomaculatus, S. sporoherbeus, S. aerionidulus, S. enduracidicus та S. grisinus, в той час як в техноземах і S. dayalbaghensis, S. sporostellatus, S. conganensis, S. violobrunneus і S. albocrustosus.
  Повний текст PDF - 1.693 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Сищикова О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Сищикова О. В. Біологічні властивості та таксономічний склад стрептоміцетів природних ґрунтів та техноземів Криворіжжя / О. В. Сищикова // Мікробіологія і біотехнологія. - 2014. - № 1. - С. 91-104. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/MiB_2014_1_12.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Сищикова Оксана Віталіївна (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського