Наукова періодика України Міжнародний ендокринологічний журнал


Спринчук Н. А. 
Вміст есенціальних мікроелементів в плазмі крові дітей із синдромом біологічно неактивного гормона росту / Н. А. Спринчук, В. Г. Пахомова, О. В. Большова // Міжнародний ендокринологічний журнал. - 2018. - Т. 14, № 6. - С. 549-554. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Mezh_2018_14_6_4
Мета роботи - підвищення ефективності лікування дітей і підлітків із синдромом біологічно неактивного гормона росту (СБНГР) на основі вивчення вмісту есенціальних мікроелементів (ЕМ) у плазмі крові. В дослідження було включено 206 дітей і підлітків з різними формами низькорослості. Діти, хворі на СБНГР, увійшли до групи з 29 осіб (14,08 %): 21 хлопчик (72,41 %) і 8 дівчаток (27,59 %), відставання у зрості яких становило від -2,0 до -4,6 SD. Середній вік дітей - 9,01 +- 0,60 року. Діагноз СБНГР підтверджено наявністю нормальних/підвищених показників гормона росту (ГР) на тлі проведення стимуляційних тестів, різким зниженням рівня інсуліноподібного фактора росту 1 (ІФР-1) та позитивною пробою на чутливість до ГР. Мікроелементний статус оцінювали шляхом визначення рівнів ЕМ (цинку, селену, марганцю, хрому, міді) у плазмі крові за методом рентгенофлуоресцентної спектрометрії за допомогою спектрометра ElvaX-med (Україна). Рівні ІФР-1 у плазмі крові визначали з застосуванням імунорадіометричного методу за допомогою стандартних наборів IRMA IGF-1 (Immunotechі kit, Чеська Республіка). В групі дітей з СБНГР рівень цинку становив 0,57 +- 0,04 мкг/мл, селену - 0,05 +- 0,01 мкг/мл, що вірогідно нижче, ніж у загальній групі дітей з низькорослістю (p << 0,001 та p << 0,05 відповідно). Середні рівні хрому та міді у плазмі крові були зниженими у порівнянні з показниками дітей з іншими формами низькорослості й становили 0,040 +- 0,003 мкг/мл і 0,79 +- 0,05 мкг/мл відповідно, та були вірогідно нижчими, ніж у дітей контрольної групи (p << 0,001). Середній рівень марганцю у плазмі крові становив 0,06 +- 0,02 мкг/мл, що дещо нижче, ніж у контрольній групі, але невірогідно (p >> 0,01). Висновки: у пацієнтів із СБНГР встановлено вірогідне зниження рівнів цинку, селену, хрому та міді у плазмі крові. Отже до комплексу обстеження дітей з низькорослістю доцільно включати визначення рівнів ЕМ. У разі виявлення знижених рівнів ЕМ рекомендовано комбіноване лікування препаратами рекомбінантного ГР та такими, які містять відповідні ЕМ, що значно підвищує ефективність ріст-корегуючої терапії.
  Повний текст PDF - 369.154 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Спринчук Н.
  • Пахомова В.
  • Большова О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Спринчук Н. А. Вміст есенціальних мікроелементів в плазмі крові дітей із синдромом біологічно неактивного гормона росту / Н. А. Спринчук, В. Г. Пахомова, О. В. Большова // Міжнародний ендокринологічний журнал. - 2018. - Т. 14, № 6. - С. 549-554. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Mezh_2018_14_6_4.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Спринчук Наталя Андріївна (медичні науки)
  • Пахомова Вікторія Геннадіївна (медичні науки)
  • Большова Олена Василівна (1956–) (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського