Наукова періодика України Міжнародний ендокринологічний журнал


Сергієнко В. О. 
Порівняльна характеристика впливу омега-3 поліненасичених жирних кислот, статинів та їх комбінування на показники ліпідного спектра крові, судинно-тромбоцитарного гомеостазу і варіативності ритму серця у хворих на цукровий діабет 2-го типу з кардіоваскулярною автономною нейропатією / В. О. Сергієнко, О. О. Сергієнко // Міжнародний ендокринологічний журнал. - 2017. - т. 13, № 5. - С. 315-323. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Mezh_2017_13_5_5
Особливу зацікавленість у лікуванні дисліпопротеїнемій (ДЛП) у хворих на цукровий діабет 2-го типу (ЦД-2) з кардіоваскулярною автономною нейропатією (КАН) викликає аналіз ефективності комбінування омега-3 поліненасичених жирних кислот (omega-3 ПНЖК) і статинів, однак інформація про особливості їх використання неоднозначна, має фрагментарний характер, є предметом дискусії, а тому потребує подальшого уточнення. Мета роботи - проведення порівняльної характеристики впливу omega-3 ПНЖК, статинів та їх комбінування на показники ліпідного спектра крові, судинно-тромбоцитарного гомеостазу та варіативності ритму серця (ВРС) у хворих на ЦД-2 з КАН. Обстежено 75 хворих на ЦД-2 із функціональною стадією КАН. У крові визначали концентрацію глюкози, глікозильваного гемоглобіну, загального холестерину (ЗХС), тригліцеридів (ТГ), холестерину ліпопротеїнів високої (ХС ЛПВЩ) і низької щільності (ХС ЛПНЩ); вміст ендотеліну-1 (ЕТ-1), тромбоксану B2 (TXB2), 6-кетопростагландину F1alpha (6-ketoPGF1alpha), розраховували коефіцієнт атерогенності (КА), співвідношення TXB2/6-ketoPGF1alpha. З метою оцінки результатів короткотривалої ВРС використовували часові та спектральні параметри. Пацієнтів з ЦД-2 та функціональною стадією КАН було стратифіковано на 4 групи і протягом трьох місяців, окрім цукрознижувальної терапії, вони одержували: 1-ша група (n = 21) - препарат omega-3 ПНЖК 1 капс/добу; 2-га група (n = 22) - симвастатин 20 мг/добу; 3-тя група (n = 17) - препарат omega-3-ПНЖК 1 г/добу і симвастатин 10 мг/добу; у контрольній (n = 15) - стандартну цукрознижувальну терапію протягом трьох місяців. Включення в лікувальні заходи препарату omega-3 ПНЖК виявляло більш значуще у порівнянні з симвастатином зниження рівня ТГ, зменшення вмісту КА та збільшення концентрації ХС ЛПВЩ і не впливало на концентрацію ЗХС і ХС ЛПНЩ. Використання симвастатину супроводжувалось більш вірогідним зменшенням рівня ЗХС, ХС ЛПНЩ, КА, ТХВ2, TXB2/6-ketoPGF1alpha і зростанням вмісту ХС ЛПВЩ, ЕТ-1, 6-ketoPGF1alpha; часових і спектральних параметрів ВРС. Комбінація omega-3 ПНЖК і симвастатину супроводжувалась найбільш вираженими, позитивними, вірогідними змінами ліпідного обміну, ендотеліальної функції, ТХВ2, TXB2/6-ketoPGF1alpha; часових і спектральних параметрів ВРС. Висновки: одержані результати надають змогу вважати, що ефективність комбінованої терапії omega-3 ПНЖК і симвастатином не пов'язана зі станом компенсації захворювання, а є результатом безпосереднього впливу цих фармакологічних агентів на досліджувані показники, що обгрунтовує доцільність її використання в лікуванні ДЛП у хворих на ЦД-2 і функціональну стадію КАН.
  Повний текст PDF - 1.802 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Сергієнко В.
  • Сергієнко О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Сергієнко В. О. Порівняльна характеристика впливу омега-3 поліненасичених жирних кислот, статинів та їх комбінування на показники ліпідного спектра крові, судинно-тромбоцитарного гомеостазу і варіативності ритму серця у хворих на цукровий діабет 2-го типу з кардіоваскулярною автономною нейропатією / В. О. Сергієнко, О. О. Сергієнко // Міжнародний ендокринологічний журнал. - 2017. - т. 13, № 5. - С. 315-323. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Mezh_2017_13_5_5.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Сергієнко Вікторія Олександрівна (медичні науки)
  • Сергієнко Олександр Олексійович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського