Наукова періодика України Медицина невідкладних станів


Семененко С. І. 
Вплив амантадину сульфату на стан церебральної та центральної гемодинаміки при експериментальній черепно-мозковій травмі / С. І. Семененко, А. І. Семененко, І. Ф. Семененко // Медицина невідкладних станів. - 2019. - № 6. - С. 106-110. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Medns_2019_6_19
Серед провідних механізмів захисної дії деяких лікарських засобів (ЛЗ), що використовуються для лікування черепно-мозкової травми (ЧМТ), провідне місце посідає здатність ЛЗ покращувати мозковий кровообіг, не пригнічуючи регіонарну та центральну гемодинаміку. Мета дослідження - охарактеризувати вплив амантадину сульфату та 0,9 % розчину NaCl на стан церебральної та центральної гемодинаміки у щурів із гострою ЧМТ. Досліди проведено на щурах-самцях. Експериментальну модель тяжкої ЧМТ створювали з використанням пневматичного пістолета. Терапевтичну дію амантадину сульфату за ЧМТ оцінювали в дозі 5 мг/кг внутрішньовенно з інтервалом 2 рази/добу протягом 8 діб. Як ЛЗ для контрольної групи застосовували 0,9 % NаCl у дозі 2 мл/кг. Для визначення ефективності досліджуваних препаратів за ЧМТ використовували показник об'ємної швидкості мозкового кровообігу (ОШМК), артеріальний тиск (АТ) та показник центрального венозного тиску (ЦВТ). Порівняльний аналіз ефективності амантадину сульфату на 4-ту та 8-му добу спостереження показав вірогідно кращу динаміку відновлення ОШМК у групі амантадину сульфату у порівнянні з контролем відповідно на 62,7 та 30,6 % (p << 0,05). У групі щурів з амантадином сульфатом спостерігалося відносно стабільне зниження рівня АТ протягом усього терміну спостереження з 1-ї по 8-му добу. Цей показник був зниженим на 21 - 25 % щодо вихідного рівня, але при цьому був вірогідно вищим, ніж у групі контролю (p << 0,05). Група амантадину сульфату мала вірогідно кращі показники рівня ЦВТ у порівнянні з групою контролю, але при цьому ж рівень досліджуваного показника був вірогідно нижчим щодо групи псевдооперованих тварин у всі терміни спостереження (p << 0,05). Висновки: одним із патогенетичних механізмів захисної дії на головний мозок за ЧМТ є здатність амантадину сульфату підтримувати достатній рівень кровопостачання головного мозку за рахунок нівелювання проявів системної гіпотензії за тяжкої церебральної травми.
  Повний текст PDF - 1.103 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Семененко С.
  • Семененко А.
  • Семененко І.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Семененко С. І. Вплив амантадину сульфату на стан церебральної та центральної гемодинаміки при експериментальній черепно-мозковій травмі / С. І. Семененко, А. І. Семененко, І. Ф. Семененко // Медицина невідкладних станів. - 2019. - № 6. - С. 106-110. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Medns_2019_6_19.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Семененко Святослав Ігорович (медичні науки)
  • Семененко Андрій Ігорович (медичні науки)
  • Семененко Ігор Феофанович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського