Наукова періодика України Медицина невідкладних станів


Кучерявченко В. В. 
Динаміка маркерів клітинної ланки імунітету у хворих з підвищеним індексом маси тіла при політравмі / В. В. Кучерявченко, Ю. В. Волкова // Медицина невідкладних станів. - 2019. - № 3. - С. 74-79. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Medns_2019_3_15
Імунна система є сукупністю лімфоїдної тканини, яка у взаємозв'язку з іншими адаптаційними системами організму здійснює специфічний антигенно-структурний гомеостаз внутрішнього середовища. Мета дослідження - вивчення динаміки маркерів клітинної ланки імунітету у хворих з підвищеним індексом маси тіла (ІМТ) за політравми. У 224 хворих з політравмою з різною стартовою цифрою ІМТ в період 1-ша доба - 1 рік з моменту отримання ушкоджень було проаналізовано імунологічний стан і субпопуляційний склад лімфоцитів. Пацієнти мали однакову тяжкість стану на момент надходження за шкалою APACHE II - <$E14,0~symbol С~5,8> бала і їх було розподілено на 3 стратифіковані клінічні групи залежно від стартових цифр антропометричних показників та ІМТ. Так, у I групу ввійшли 88 пацієнтів з ІМТ на момент надходження до 29,9 (<$E26,1~symbol С~3,1>) кг/м<^>2; у II групу - 84 хворі з ІМТ на момент надходження 30,0 - 39,9 (<$E35,2~symbol С~3,8>) кг/м<^>2; у III групу - 52 хворі з ІМТ на момент надходження >> 40,0 (<$E46,2~symbol С~5,8>) кг/м<^>2. Контрольну групу становили 60 добровольців. Дослідження проводилося на 1-шу, 3-тю, 7-му, 14, 30 та 360-ту добу від моменту отримання політравми. Для хворих з ІМТ <$Esymbol У~29,9> кг/м<^>2 характерний короткочасний слабковиражений дисбаланс регуляторних T-клітин і T-дефіцит, що максимально проявляється у перший тиждень захворювання, має пристосувальний характер, раннє відновлення (до 14-ї доби) функцій клітинного імунітету, відсутність слідової реакції у віддалені терміни. Для хворих з ІМТ 30,0 - 39,9 кг/м<^>2 характерний T-дефіцит, що максимально проявляється протягом першого місяця, поєднується з незначним дисбалансом субпопуляцій T-лімфоцитів, зниженням мембранних функцій цих клітин в строки до 1 міс, наявністю віддаленої неінтенсивної слідової реакції у вигляді зниження кількості T-лімфоцитів, T-супресорів, T-активних лімфоцитів до нижньої межі нормальних значень, високоамплітудного коливання T-хелперів/індукторів, порушенням мембранних функцій в строки до 1 року. Для хворих з ІМТ <$Esymbol У~40,0> кг/м<^>2 характерним є T-дефіцит у всі строки обстеження з максимально вираженою інтенсивністю. Найбільші його прояви було визначено у перший місяць хвороби і зберігалися навіть до 1 року. Відзначено зниження T-лімфоцитів на 40 % і більше від нормальних значень, яке зберігалося більш одного тижня і не мало тенденції до подальшого зростання, прогресуюче зниження T-активних лімфоцитів більше ніж на 40 %, що супроводжувалося вираженим порушенням взаємодії регуляторних T-клітин (T-хелперів і T-супресорів). Висновки: у хворих з підвищеним ІМТ кожної із груп порівняння було виявлено індивідуальну відповідь на механічну травму, що, найімовірніше, зумовлене стартовим ІМТ досліджуваних пацієнтів.
  Повний текст PDF - 830.458 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Кучерявченко В.
  • Волкова Ю.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Кучерявченко В. В. Динаміка маркерів клітинної ланки імунітету у хворих з підвищеним індексом маси тіла при політравмі / В. В. Кучерявченко, Ю. В. Волкова // Медицина невідкладних станів. - 2019. - № 3. - С. 74-79. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Medns_2019_3_15.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Кучерявченко Валерій Вікторович (медичні науки)
  • Волкова Юлія Вікторівна (1979–) (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського