Наукова періодика України Медицина невідкладних станів


Кріштафор А. А. 
Структура сучасної цивільної політравми на етапі надання третинної допомоги у відділенні інтенсивної терапії обласної лікарні / А. А. Кріштафор // Медицина невідкладних станів. - 2019. - № 1. - С. 96-100. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Medns_2019_1_16
Травматичні пошкодження залишаються однією з провідних причин смерті та інвалідизації, що зумовлює високу соціальну й медичну значимість цієї патології. Мета роботи - визначення структури політравми, демографічних і клінічних особливостей і летальності постраждалих із політравмою на етапі надання третинної медичної допомоги у відділенні інтенсивної терапії обласної лікарні. Проведено ретроспективний аналіз 785 історій хвороби постраждалих, які протягом першої доби надійшли до обласної лікарні в період з 2008 по 2012 рр. Проаналізовано діагнози, ступінь тяжкості травми за шкалою Injury Severity Score (ISS), тяжкість стану постраждалих при надходженні до лікарні за шкалою Emergency Trauma Score (EmTraS), виживаність на 28-му добу. Статистична обробка й аналіз одержаних даних проведено з використанням LibreOffice та статистичного онлайн-калькулятора Social Science Statistics (https://www.socscistatistics.com). Понад 55 % постраждалих були особами віком <$E symbol Г~40> років, понад 25 % - від 41 до 60 років. Середній вік чоловіків становив <$E38,9~symbol С~13,0> року, жінок - <$E 41,3~symbol С~15,6> року. У всіх вікових групах переважали чоловіки. Середня летальність протягом досліджуваного періоду становила 17,45 % без вірогідної різниці між хворими за статтю. Статистично вірогідну значимість з p << 0,05 щодо ризику летального кінця мали: травма органів черевної порожнини (відносний ризик (ВР) = 1,932), травма грудної клітки (ВР = 1,578) і внутрішньочерепний крововилив (ВР = 1,526). Значимість відкритої черепно-мозкової травми була меншою й статистично невірогідною (ВР = 1,351, p >> 0,05). Найменший ризик летального кінця був у пацієнтів, які одержали скелетно-м'язову травму (ВР = 1,149), закриту черепно-мозкову травму (ВР = 0,914) і хребетно-спинномозкову травму (ВР = 0,510). Середнє значення вихідного рівня за ISS у хворих, які вижили, було <$E 23,47~symbol С~0,43> бала, у тих, які померли - <$E 48,80~symbol С~0,72> бала (p << 0,00001). За шкалою EmTraS вихідна тяжкість стану в тих постраждалих, які вижили, становила <$E3,14~symbol С~0,10> бала, а в тих, які померли, - <$E7,50~symbol С~0,08> бала. Величина 50 % виживаності, розрахована для показника тяжкості травми за шкалою ISS, становила 32,94 бала, а для показника тяжкості стану за шкалою EmTraS - 5,57 бала. Висновки: найбільший ризик летального кінця при надходженні до лікарні третинного рівня надання допомоги мають потерпілі з внутрішньочеревними й внутрішньоторакальними травмами, а також з внутрішньочерепними крововиливами. Показник тяжкості травми за шкалою ISS, що дорівнює 32,94 бала, і показник тяжкості вихідного стану за шкалою EmTraS, що дорівнює 5,75 бала, є межею виживання й можуть використовуватися як прогностичний маркер при надходженні хворого до лікарні третинного рівня надання медичної допомоги в першу добу після отримання травми.
  Повний текст PDF - 601.493 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Кріштафор А.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Кріштафор А. А. Структура сучасної цивільної політравми на етапі надання третинної допомоги у відділенні інтенсивної терапії обласної лікарні / А. А. Кріштафор // Медицина невідкладних станів. - 2019. - № 1. - С. 96-100. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Medns_2019_1_16.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Кріштафор Артур Анатолійович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського