Наукова періодика України Медицина транспорту України


Пасічнюк І. П. 
Порівняльний аналіз фізичного розвитку учнів 1—11 класів Львова і районів Львівської області на підставі дослідження індексу маси тіла / І. П. Пасічнюк, С. Л. Няньковський // Медицина транспорту України. - 2014. - № 3. - С. 9-15. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/MTU_2014_3_4
Мета роботи - вивчення гармонійності фізичного розвитку школярів на підставі антропометричних даних для виявлення осіб з різними стадіями метаболічних порушень. Обстежено 15 112 школярів 1 - 11 класів Львова і чотирьох районів Львівської області. Визначали антропометричні дані (масу тіла і зріст) та проводили анамнестичне анкетування. Було розроблено спеціальну анкету, яка містила 50 запитань, згрупованих за відповідними розділами: загальні відомості, особливості способу життя, фізична активність, соціально-побутові умови, шкідливі звички, харчування, дані анамнезу, в тому числі сімейного, тощо. Гармонійність фізичного розвитку визначали відповідно до класифікації ВООЗ з розрахунком індексу маси тіла (ІМТ, індекс Кетле) у модифікації Qutelet за формулою: маса тіла (кг)/зріст (м<^>2). Загальний аналіз даних свідчить, що відхилення від нормальних вікових показників ІМТ були у 61 % учнів, із них понад 50 % мали недостатню масу тіла. Найбільше (41,7 %) школярів із нормальними показниками ІМТ виявлено у Радехівському районі, а найменше (32,5 %) - у Львові. Поширеність нормальних показників ІМТ мала вікові особливості: серед учнів 1 - 4 класів Львова і області частка школярів з відповідними показниками вірогідної різниці не мала і коливалася в межах від 19,2 % (Львів) до 22,8 % (Радехівський район). Серед учнів 5 - 8 класів виявлено більше учнів із нормальними показниками у Кам'янка-Бузькому (42,1 %), Бродівському (41,4 %) і Бузькому (39,5 %) районах порівняно зі Львовом (34,5 %; p << 0,05). У 9 - 11 класах у Львові було менше (62,5 %; p << 0,01) таких учнів порівняно з Радехівським (74,3 %) і Кам'янка-Бузьким (71,2 %) районами. Найбільше учнів із ІМТ, меншим за вікову норму, виявлено у Львові (64,5 %), що вірогідно відрізнялося від решти аналізованих районів і більшою мірою - завдяки учням 1 - 4 класів (80,4 %; p << 0,05). Натомість найменше старшокласників із недостатньою масою тіла виявлено у Радехівському районі (21,5 %; p << 0,05) порівняно з іншими районами і Львовом. Поширеність надлишкової маси тіла у школярів була найменшою і мала вірогідно більшу різницю лише у старшокласників Львова (p << 0,01). Ожиріння 1-го ступеня виявлено у 0,3 % школярів, причому загальна частка їх у досліджених районах і Львові розподілялася однаково. Показники ІМТ в учнів різних вікових категорій як у Львові, так і в області мали певні особливості, що, очевидно, пов'язано з харчуванням та іншими аспектами способу життя. Це потребує подальших досліджень. Висновки: відхилення в показниках ІМТ із загальною тенденцією до зниження насторожують і вказують на потребу в корекції харчової поведінки і способу життя загалом. Щодо школярів з ожирінням, то їм потрібні додаткові обстеження і консультації спеціалістів вузького профілю, зокрема ендокринолога.
  Повний текст PDF - 117.04 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Пасічнюк І.
  • Няньковський С.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Пасічнюк І. П. Порівняльний аналіз фізичного розвитку учнів 1—11 класів Львова і районів Львівської області на підставі дослідження індексу маси тіла / І. П. Пасічнюк, С. Л. Няньковський // Медицина транспорту України. - 2014. - № 3. - С. 9-15. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/MTU_2014_3_4.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Пасічнюк Ірина Петрівна (медичні науки)
  • Няньковський Сергій Леонідович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського