Наукова періодика України Plant introduction


Буйдіна Т. О. 
Історичні аспекти інтродукції та селекції витких троянд роду Rosa L. у світі та Україні / Т. О. Буйдіна, О. Ф. Рожок, В. І. Чижанькова // Інтродукція рослин. - 2019. - № 2. - С. 17-23. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/IR_2019_2_3
Мета роботи - дослідити історію інтродукції та селекції витких троянд роду Rosa L. у світі та Україні, з'ясувати основні періоди в історії культивування цих рослин і визначити найважливіші інтродукційні та селекційні центри. Під час опрацювання літературних джерел було використано історико-науковий метод. Проблемно-хронологічний метод забезпечив послідовність викладення матеріалу. В історії інтродукції троянд одним з основних чинників було залучення в культуру дикорослих видів шипшин. Цей процес тривав 5 століть, але мав позитивні наслідки для розвитку троянд і витких зокрема. Задовго до нової ери троянди культивували у Китаї та Індії, країнах Близького Сходу і Малої Азії. Звідти, з розквітом торгівлі в античний період, вони проникли у Стародавню Грецію, а в наступні століття - в країни Західної Європи. Найінтенсивніший обмін рослинами відбувався у період Великих географічних відкриттів, починаючи з XV ст. Інтродукція японо-китайських рослин у ботанічні сади Європи розпочалася у першій половині XVIII ст. і досягла піка в 40 - 60-ті рр. XIX ст. Протягом XVII - XIX ст. та на початку XX ст. з Південно-Східної Азії було привезено велику кількість шипшин, але найважливішими предками витких троянд, які походять з Азії, є R. chinensis Jacq., R. lucieae Franck. & Rochebr. ex Crep., R. multiflora Thunb., R. moschata Herrm. В історії селекції витких троянд у світі можна виділити 3 основні періоди: минулий - період передісторії до 1875 р., нинішній - з 1875 до 1967 р., сучасний - з 1967 р. Інтенсивна селекційна робота з трояндами в Європі розпочалася у XVIII ст. Найбільшу роботу проведено у Франції, Німеччині, Англії, Ірландії, Нідерландах, Данії. Переворот у формуванні нового сортименту витких троянд здійснили R. multiflora і R. wichuriana Crep. Важливі результати у селекції троянд Віхурайяна одержали селекціонери Барб'є (Barbier) у Франції, Джексон (Jackson), Перкінс (Perkins) і Броунеллі (Brownelly) у США. У розвиток вітчизняної селекції значний внесок зробили М. А. Гартвіс, М. Д. Костецький, В. М. Клименко, З. К. Клименко, К. І. Зиков. У результаті величезної роботи, проведеної селекціонерами, створено світовий сортимент витких троянд, який нині налічує тисячі сортів. Висновки: проаналізовано ранні періоди інтродукції витких троянд у світі (початковий та період інтенсивної інтродукції). В країнах Близького Сходу в озелененні садів як витку рослину здавна використовували R. moschata, а в США (з 1759 р.) - східноазійський вид R. laevigata Michx. У період активного залучення японо-китайських рослин у ботанічні сади Європи було інтродуковано R. multiflora (1868). За результатами вивчення історії культури і досвіду інтродукції витких троянд роду Rosa в Україні визначено основні інтродукційні центри. Дослідження історії селекції витких троянд у світі та Україні, а також аналіз етапів селекційного процесу з виткими трояндами надали змогу визначити селекціонерів, які зробили вагомий внесок у розвиток селекції та створення сортів витких троянд.
  Повний текст PDF - 396.952 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Буйдіна Т.
  • Рожок О.
  • Чижанькова В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Буйдіна Т. О. Історичні аспекти інтродукції та селекції витких троянд роду Rosa L. у світі та Україні / Т. О. Буйдіна, О. Ф. Рожок, В. І. Чижанькова // Інтродукція рослин. - 2019. - № 2. - С. 17-23. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/IR_2019_2_3.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Рожок Ольга Федосіївна (біологічні науки)
  • Чижанькова Валентина Іванівна (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського