Наукова періодика України Geodesy, cartography and aerial photography


Марченко О. М. 
Оптимізація методу найменших квадратів для визначення гармонічних коефіцієнтів на сфері / О. М. Марченко, Ю. О. Лук’янченко // Геодезія, картографія і аерофотознімання. - 2015. - Вип. 82. - С. 13-18. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Geodez_2015_82_4
У сучасному світі знання гравітаційного поля займає вагоме значення, оскільки без таких відомостей неможливе виконання низки сучасних задач, пов'язаних із супутниковими технологіями і не тільки. До таких задач можна зарахувати: запуск ракетоносіїв, прогнозування орбіт супутників, дослідження поверхні Світового океану, взаємну трансформацію геодезичних і нормальних висот і багато іншого. З кожним роком даних про гравітаційне поле Землі з'являється все більше і більше, що ускладнює їх оптимальне використання та сумісне опрацювання, тому важливо використовувати алгоритми, які б надавали змогу одночасно опрацьовувати якомога більшу кількість вхідної інформації. Навіть із наявністю обчислювальних кластерів це не є простим завданням. Враховуючи тенденцію до збільшення запуску космічних місій, то кількість даних постійно зростатиме. На підставі вище зазначеного, запропоновано модифікований метод найменших квадратів, що використовується для визначення гармонічних коефіцієнтів на основі аномалій сили тяжіння DTU 10. Ця вхідна інформація представлена набором аномалій сили тяжіння у вільному повітрі, розташованих у точках регулярної сітки (гріду) з роздільною здатністю 5' x 5'. Описано принципи створення антиподно-рівномірного гріду та його розбиття на 8 частин (запропонованого автором) з метою використання ортогональних властивостей, які виникають за такого розміщення точок. Визначено набір гармонічних коефіцієнтів до 720 порядку/ступеня, наведено спектральні характеристики у порівнянні з моделлю EGM 2008. На базі одержаної моделі гравітаційного поля побудовано глобальний квазігеоїд. Для побудови квазігеоїда використано формулу Брунса, в яку входить нормальна сила тяжіння (нормальне прискорення вільного падіння), розрахована наближено, оскільки це майже не впливає на результат. До того ж основним завданням є оптимізація методики визначення гармонічних коефіцієнтів, а не побудова високоточного геоїда. Для підтвердження одержаних результатів проведено порівняння одержаних висот квазігеоїда з висотами квазігеоїда, визначеними за допомогою GNSS-нівелювання на полігоні New-Mexico.
  Повний текст PDF - 472.08 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Марченко О.
  • Лук’янченко Ю.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Марченко О. М. Оптимізація методу найменших квадратів для визначення гармонічних коефіцієнтів на сфері / О. М. Марченко, Ю. О. Лук’янченко // Геодезія, картографія і аерофотознімання. - 2015. - Вип. 82. - С. 13-18. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Geodez_2015_82_4.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського