Наукова періодика України Geodesy, cartography and aerial photography


Мельник В. М. 
До вибору картографічних проекцій транскордонних екологічних ситуацій / В. М. Мельник, В. Л. Расюн, Н. В. Лавренчук // Геодезія, картографія і аерофотознімання. - 2015. - Вип. 81. - С. 66-73. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Geodez_2015_81_8
В теорії математичної картографії відомі 2 методи вишукування нових картографічних проекцій (КГП). Перший з них засновано на методах Чебишева. За цим методом визначають проекції, у яких в межах картографованої області максимум модуля логарифму масштабу повинен мати мінімальні значення. У цьому випадку використовується низка критеріїв, яка надає змогу одержувати проекції і мінімального, і варіаційного типів. Проте, в картографічній практиці часто віддають перевагу нестрого коректним методам, зокрема, можна здійснювати вибір за характером картини розподілу спотворень, пристосовуючи їх характеристики та величини відповідно до призначення створюваної карти. Мета роботи - обгрунтування актуальної проблеми вибору КГП конформного та варіавалентного типів (КіВТ) для регіонального картографування транскордонних екологічних ситуацій. У випадку регіонального картографування необхідно враховувати різну конфігурацію форми території. В цьому аспекті доцільно використовувати рівнокутні (конформні) КГП. Запропоновано одержувати рівнокутну проекцію з застосуванням гармонічних поліномів третього степеня. Обгрунтовано вибір КГП КіВТ для регіонального картографування транскордонних екологічних ситуацій. Запропоновано методику пристосування індикатриси спотворення центральної точки до форми території. Вишукування КГП спеціального призначення можна здійснювати без суворого дотримання теорії математичної картографії. Для картографування сучасного екологічного стану України запрпоновано застосовувати змінно-масштабну (варіавалентну) нормальну конічну проекцію. Розглянуто 2 методи одержання такої проекції. В основу першого покладено застосування степеневого поліноміального апроксимування. Другий метод передбачає використання поліномів Чебишева. За цією методикою розраховано змінно-масштабну КГП за умови чіткого зорового сприйняття наявних екологічних змін у південній частині території України та КГП транскордонного регіону з екологічно нестійкими об'єктами - Хотиславський кар'єр (Білорусь) і Шацькі озера (Україна). Знайдено значення масштабів довжин і площ для різних у широтному відношенні паралелей. Одержані дані підтверджують збільшення масштабу площ у південній частині України в 2,21 разу, що може забезпечити суттєве збільшення тематичної інформативності цієї частини території.
  Повний текст PDF - 564.722 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Мельник В.
  • Расюн В.
  • Лавренчук Н.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Мельник В. М. До вибору картографічних проекцій транскордонних екологічних ситуацій / В. М. Мельник, В. Л. Расюн, Н. В. Лавренчук // Геодезія, картографія і аерофотознімання. - 2015. - Вип. 81. - С. 66-73. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Geodez_2015_81_8.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Мельник Віра Миколаївна (географічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського