Наукова періодика України Geodesy, cartography and aerial photography


Данило О. Я. 
Геопросторове моделювання емісії парникових газів у житловому секторі: порівняння Західної України та Південно-Східної Польщі / О. Я. Данило, Р. А. Бунь, П. Тимкув // Геодезія, картографія і аерофотознімання. - 2015. - Вип. 81. - С. 131-141. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Geodez_2015_81_15
Мета роботи - розробити підходи для просторового моделювання емісій парникових газів (ЕПГ) у житловому секторі на рівні елементарних об'єктів, побудувати набори геопросторових даних (ГПД) розподілу емісій і на їх основі проаналізувати структурні відмінності в емісіях на території Західної України та Південно-Східної Польщі. Досліджено основні джерела ЕПГ у житловому секторі. Розроблено підхід для оцінювання енергетичних потреб населення, результати якого використано для дезагрегації даних про спожите паливо з регіонального рівня до рівня елементарних об'єктів. З використанням можливостей програмного забезпечення ГІС, розроблених підходів і методик МГЗЕК побудовано набори ГПД розподілу ЕПГ для регіонів Західної України та Південно-Східної Польщі з використанням регулярної Grid-моделі з кроком 2 км за результатами обчислювального експерименту. На основі одержаних наборів ГПД здійснено порівняння результатів просторового моделювання для регіонів Польщі та України. Встановлено, що основним джерелом енергії для забезпечення побутових потреб населення в Польщі є кам'яне вугілля, а в Україні - природний газ. Встановлено, що емісії у розрахунку на людину в житловому секторі Західної України становили 0,98 т у CO2-еквіваленті у 2010 р., а для Південно-Східної Польщі - 1,39 т. Таку суттєву відмінність пояснено тим, що коефіцієнти емісії двоокису вуглецю, метану та закису азоту для вугілля є значно більшими за відповідні коефіцієнти для природного газу. На базі розробленої математичної моделі емісійних процесів у житловому секторі та здійснених обчислювальних експериментів одержано цифрову карту та відповідні набори ГПД, які містять інформацію про джерела та кількісні оцінки емісій двоокису вуглецю, метану та закису азоту. Результати просторового моделювання ЕПГ надають можливість оцінювати потенціал окремих регіонів для зменшення емісій і приймати зважені рішення щодо спрямування інвестицій для впровадження низько-вуглецевих технологій.
  Повний текст PDF - 691.822 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Данило О.
  • Бунь Р.
  • Тимкув П.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Данило О. Я. Геопросторове моделювання емісії парникових газів у житловому секторі: порівняння Західної України та Південно-Східної Польщі / О. Я. Данило, Р. А. Бунь, П. Тимкув // Геодезія, картографія і аерофотознімання. - 2015. - Вип. 81. - С. 131-141. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Geodez_2015_81_15.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Бунь Ростислав Адамович (1956–) (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського