Наукова періодика України Geodesy, cartography and aerial photography


Третяк К. Р. 
Аналіз стійкості пунктів системи автоматизованого геодезичного моніторингу інженерних споруд Канівської ГЕС / К. Р. Третяк, С. Л. Петров, Ю. І. Голубінка, Ф. К. Ф. Аль-Алусі // Геодезія, картографія і аерофотознімання. - 2014. - Вип. 80. - С. 5-19. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Geodez_2014_80_3
У межах проекту відновлення гідроелектростанцій на Канівській ГЕС фахівці компанії Leica Geosystems спільно з Укргідроенерго створили систему автоматизованого геодезичного моніторингу (САГМ), до складу якої входять: роботизовані електронні тахеометри, ГНСС приймачі, інклінометри, працюючі синхронно, та передавальні результати спостережень в єдиний центр обробки даних. Основна ідея системи моніторингу полягає в інтеграції різних компонентів геодезичних вимірювань для досягнення максимальної точності та надійності результатів. З березня 2014 р. система моніторингу почала надсилати результати добових ГНСС-спостережень на Канівській ГЕС. За березень одержано добові файли спостережень 77 векторів мережі. Для проведення обробки результатів вимірювань, одержаних САГМ, в програмному пакеті Leica GeoMoS необхідно знати найстабільніші пункти мережі. Тобто необхідно визначити просторові положення пунктів на епоху відповідного циклу спостережень з урахуванням зміщення всіх пунктів мережі, і вибрати найбільш стабільні пункти. Для цього, використовуючи величини проекцій виміряних векторів на відповідні координатні осі <$E DELTA roman x>, <$E DELTA roman y>, <$E DELTA roman z>, для кожного повторного циклу спостережень виконано врівноваження за допомогою параметричного методу. За цими даними знайдено середні квадратичні відхилення проекції вектора між всіма пунктами від його середньої величини. Обчислено ненормовані та нормовані кінематичні коефіцієнти для кожного пункту, величини яких свідчать про їх стабільність. За величинами середньовагових зсувів по осях координат кожної пари пунктів з урахуванням кінематичних коефіцієнтів знайдено середньоваговий зсув усієї мережі, викликаний її деформацією, зміщення середньої висоти мережі за результатами врівноваження та кінцеві зміщення пунктів, викликані деформацією мережі. За результатами врівноваження кожного циклу одержано середні квадратичні похибки (СКП) визначення координат з урахуванням похибок вимірювань і похибок моделювання кінематики пунктів. Одержані результати використано для визначення найстабільніших пунктів мережі. Одержано загальні зміщення пунктів відносно першого циклу спостережень і СКП просторового положення пунктів з урахуванням похибок вимірів і похибок кінематики мережі. Запропонована методика визначення СПП мережі, що викликано її деформацією та похибками вимірів, надає змогу проводити аналіз стійкості пунктів з врахуванням кінематики кожного пункту, а також вибирати найстабільніші пункти мережі. Застосування цієї методики надає змогу використовувати програмне забезпечення Leica GeoMoS для опрацювання результатів, одержаних САГМ ГЕС.
  Повний текст PDF - 632.136 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Третяк К.
  • Петров С.
  • Голубінка Ю.
  • Аль-Алусі Ф.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Третяк К. Р. Аналіз стійкості пунктів системи автоматизованого геодезичного моніторингу інженерних споруд Канівської ГЕС / К. Р. Третяк, С. Л. Петров, Ю. І. Голубінка, Ф. К. Ф. Аль-Алусі // Геодезія, картографія і аерофотознімання. - 2014. - Вип. 80. - С. 5-19. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Geodez_2014_80_3.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського