Наукова періодика України Фізіологія рослин і генетика


Патика В. П. 
Фітогормональний статус і фотосинтетична активність рослин м'якої пшениці за дії біологічно активних речовин / В. П. Патика, Г. Б. Гуляєва, М. М. Богдан, І. П. Токовенко, Л. А. Пасічник, М. В. Патика, В. І. Максін, В. Г. Каплуненко // Физиология растений и генетика. - 2019. - Т. 51, № 2. - С. 133-146. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/FBKR_2019_51_2_5
За польових умов встановлено, що за передпосівної обробки насіння ярої пшениці 1 %-ми розчинами препаратів мікроелементів, одержаних за допомогою нанотехнологій, Ag + Cu та Co + Cu + Zn + Fe + Mn + Mo + Mg (аватар-1) - I + Se, та внесення у грунт консорціуму грунтово-корисних мікроорганізмів (екстракон) змінювалось співвідношення фітогормонів ІОК/АБК за збільшення вмісту АБК у листках порівняно з контрольними рослинами у варіантах з інокуляцією у грунт біопрепарату (БП) екстракон (фази ВВСН 31 - 47) та за позакореневої обробки 1 %-ми розчинами Ag + Cu (фази ВВСН 31 - 54) й I + Se (ВВСН 54). Виявлено, що передпосівна обробка насіння ярої пшениці досліджуваними біологічно активними речовинами (БАР) сприяла поліпшенню квантового виходу ФС II (Fv/Fp) в інтактних рослин пшениці на початку фази колосіння та дещо пригнічувала "флуоресценцію на спаді" - Rfd (відбиває активність асиміляції вуглецю) у варіантах з обробкою I + Se, Ag + Cu і аватар-1, що швидше за все мало адаптивний характер. Суттєво пригнічувалась квантова ефективність ФС II листків за штучного зараження рослин збудником бактеріозу пшениці P. syringae Д13 на початку фази колосіння. За параметрами фотохімічної активності листків більшою адаптивністю до умов зараження збудником базального бактеріозу характеризувався фотосинтетичний апарат рослин пшениці за передпосівної обробки насіння Ag + Cu і аватар-1. Менший ефект у порівнянні з контролем (без зараження), але ліпший у порівнянні із зараженими рослинами зафіксовано у варіантах БП екстракон і БП екстракон + I + Se. Виявлено зміну співвідношення ІОК/АБК і фотохімічної активності листків пшениці за умов штучного зараження фітоплазмою й передпосівної обробки насіння досліджуваними БАР. Відмічено підтримання високого функціонального рівня фотосинтетичного апарату рослин пшениці за штучного зараження фітоплазмою й передпосівної обробки насіння розчинами наноаквацитратів і впливу консорціуму грунтово-корисних мікроорганізмів.
  Повний текст PDF - 488.907 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Патика В.
  • Гуляєва Г.
  • Богдан М.
  • Токовенко І.
  • Пасічник Л.
  • Патика М.
  • Максін В.
  • Каплуненко В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Патика В. П. Фітогормональний статус і фотосинтетична активність рослин м'якої пшениці за дії біологічно активних речовин / В. П. Патика, Г. Б. Гуляєва, М. М. Богдан, І. П. Токовенко, Л. А. Пасічник, М. В. Патика, В. І. Максін, В. Г. Каплуненко // Физиология растений и генетика. - 2019. - Т. 51, № 2. - С. 133-146. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/FBKR_2019_51_2_5.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Пасічник Лідія Анатоліївна (біологічні науки)
  • Патика Микола Володимирович (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського