Наукова періодика України Фізіологія рослин і генетика


Моргун В. В. 
Значення стійких сортів озимої пшениці, вивчення джерел і донорів стійкості до шкідників та основних збудників хвороб / В. В. Моргун, Т. В. Топчій // Физиология растений и генетика. - 2018. - Т. 50, № 3. - С. 218-240. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/FBKR_2018_50_3_4
Зернові культури в Україні займають великі площі, понад 6 млн га, що становить 19 % орних земель. Зерновий сектор є стратегічним напрямом економіки України, тому навіть мінімальне пошкодження рослин фітофагами та хворобами призводить до великих втрат урожаю, а поява нових агресивних і високовірулентних рас збудників хвороб є основною причиною швидкої втрати сортами стійкості до відповідних захворювань. Найбільш радикальним, перспективним, екологічно безпечним та економічно вигідним напрямом удосконалення інтегрованої системи захисту озимої пшениці є вирощування сортів, стійких до шкідників і збудників хвороб. Саме цей напрям надає змогу без додаткових затрат звести до мінімуму втрати врожаю від шкідливих організмів і зменшити енерговитрати на 25 - 30 %, а також утворити нову екологічну нішу в агробіоценозах. Для того, щоб розширити генетичне різноманіття, потрібний постійний пошук надійних джерел і донорів з груповою стійкістю серед найважливіших видів пшениці та її диких родичів. На основі аналізу джерел літератури показано вагомість розв'язання проблеми стійких сортів пшениці озимої до шкідників та основних збудників хвороб. Відмічено низку сортів ІФРГ НАН України, шо характеризуються комплексною стійкістю до шкідливих організмів, а тому мають особливу цінність - Богдана, Веснянка, Володарка, Золотоколоса, Наталка, Новокиївська, Переяслава, Подолянка, Славна, Смуглянка, Снігурка, Трипільська, Фаворитка, Хазарка, Хуртовина, Чорнява, Монотип, Добірна, Ветеран, Спасівка, Гілея, Хуторянка. Стійкість цих сортів забезпечується різними типами, зокрема, антиксенозом, толерантністю, ухиленням та антибіозом. Отже, використання їх як джерел стійкості для створення нових продуктивних сортів пшениці озимої та впровадження у виробництво надасть змогу в майбутньому зберегти врожайність зерна і звести до мінімуму забруднення довкілля пестицидами.
  Повний текст PDF - 324.27 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Моргун В.
  • Топчій Т.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Моргун В. В. Значення стійких сортів озимої пшениці, вивчення джерел і донорів стійкості до шкідників та основних збудників хвороб / В. В. Моргун, Т. В. Топчій // Физиология растений и генетика. - 2018. - Т. 50, № 3. - С. 218-240. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/FBKR_2018_50_3_4.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Топчій Тетяна Василівна (ветеринарні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського