Наукова періодика України Економіка України


Мельник Т. М. 
Зовнішня торгівля послугами у контексті постіндустріального розвитку України / Т. М. Мельник // Економіка України. - 2018. - № 9. - С. 26-36. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/EkUk_2018_9_4
Досліджено тенденції розвитку зовнішньої торгівлі послугами України в період переходу до постіндустріального суспільства. Частка експорту українських послуг у 2017 р. становила 0,2 % світового експорту і 0,1 % світового імпорту. Проаналізовано зовнішню торгівлю технологічно місткими послугами за критерієм наукомісткості, за яким Євростат виокремлює 4 групи високотехнологічних послуг: вищого рівня наукомісткості; наукомісткі ринкові послуги; наукомісткі фінансові послуги; інші наукомісткі послуги. У зовнішній торгівлі частка високотехнологічних послуг становить 42 %, з яких 26 % припадає на експорт. Отже, Україна є нетто-експортером на світовому ринку високотехнологічних послуг і має понад 1,6 млрд. дол. додатного сальдо. Освітні послуги, які належать до четвертої групи наукомістких послуг, характеризуються конкурентними перевагами. В Україні високий коефіцієнт покриття населення вищою освітою. Кінцеві споживчі витрати домашніх господарств на освіту у 2016 р. становили 1,3 % усіх витрат у фактичних цінах. Незважаючи на те, що цінова політика українських ВНЗ достатньо лояльна, з кожним роком збільшується кількість студентів, які виїжджають на навчання за кордон. За даними центру CEDOS, кількість українських студентів, що навчаються в іноземних університетах, у 2016/17 навчальному році становила 72 тис. осіб. Згідно з даними Державної міграційної служби України, у 2016 р. виїхали за кордон 13621 особа, а повернулися лише 1958 осіб. Причому виїжджають висококваліфіковані фахівці, що негативно впливає на якість освіти. У міжнародних рейтингах університетів українські ВНЗ посідають місця у другій половині списку, причому у кількості 5,6 з 289. Дослідження рівня загальних витрат на душу населення за паритетом купівельної спроможності на охорону здоров'я виявило, що в Україні він нижчий порівняно зі світовим в 1,8 раза, а з країнами пострадянського простору - у 2 - 3,1 раза. Витрати держави та населення на охорону здоров'я зростають (у 2017 р. вони становили 0,02 % ВВП), проте не супроводжуються підвищенням якості послуг. За програмами особистого медичного страхування звертаються не більше 6 % українців. Отже, необхідно розробити нормативно-правові стандарти у сфері послуг, гармонізованих з міжнародними стандартами.
  Повний текст PDF - 160.358 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Мельник Т.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Мельник Т. М. Зовнішня торгівля послугами у контексті постіндустріального розвитку України / Т. М. Мельник // Економіка України. - 2018. - № 9. - С. 26-36. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/EkUk_2018_9_4.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Мельник Тетяна Миколаївна (економічні науки)
  • Мельник Тарас Миколайович (економічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського