Наукова періодика України Економіка України


Сухіна О. М. 
Екосистемний підхід до вартісної оцінки збитків від забруднення навколишнього природного середовища / О. М. Сухіна // Економіка України. - 2018. - № 1. - С. 54-70. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/EkUk_2018_1_6
У зв'язку з підготовкою України до вступу до ЄС до законодавчих актів включають положення про запровадження екосистемного підходу в управлінську діяльність. Тому важливо розробити методологічні підходи до вартісної оцінки збитків від забруднення навколишнього природного середовища на засадах використання екосистемного підходу. Розроблено інноваційну методологію екосистемної оцінки таких збитків; відповідну авторську модель оцінки; класифікацію цих збитків; методи диференціації розмірів їх відшкодування залежно від виду екосистеми, що є новизною дослідження. Подано основні напрями розвитку теорії збитків від залпових та інших аварійних забруднень з урахуванням екосистемних засад (у тому числі з урахуванням фактора часу). Встановлено, що - на відміну від традиційних - найдійовішим у зарубіжній практиці новітнім методом оцінки економічних збитків від забруднення навколишнього природного середовища є їх оцінка на основі вартості відновних робіт, оскільки при цьому враховується ринкова вартість ресурсів і послуг, задіяних у роботах з відновлення, тобто реабілітації деградованих екосистем до стану, що передував завданій шкоді. За сучасного розвитку технологій в основі такої оцінки може бути умовне прирівнювання вартості "роботи" асиміляційного потенціалу екосистеми до вартості роботи штучної установки з утилізації відходів. Наведено приклад визначення вартості "роботи" асиміляційного потенціалу грунтової екосистеми й використання екосистемного підходу до оцінки збитків від забруднення грунту, які базуються на визначенні вартості ремедіації та біоремедіації грунтів. На основі авторського методологічного підходу визначено розмір кореляційних коефіцієнтів урахування асиміляційних властивостей екосистем для диференціації розміру відшкодування економічних збитків від залпових та інших аварійних забруднень (як складової авторської економізованої класифікації асиміляційних послуг екосистем України).
  Повний текст PDF - 161.699 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
 • Сухіна О.

 • Бібліографічний опис для цитування:

  Сухіна О. М. Екосистемний підхід до вартісної оцінки збитків від забруднення навколишнього природного середовища / О. М. Сухіна // Економіка України. - 2018. - № 1. - С. 54-70. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/EkUk_2018_1_6.

  Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
  (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
 • Сухіна Олена Миколаївна (економічні науки)
 •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
   
  Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
  Пам`ятка користувача

  Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського