Наукова періодика України Економіка України


Тарасевич В. М. 
Проблематика істини у світовій економічній науці / В. М. Тарасевич // Економіка України. - 2018. - № 10. - С. 88-100. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/EkUk_2018_10_7
Розглянуто актуальну проблематику істини, її змісту та видів в контексті еволюції світової класичної, некласичної та постнекласичної науки. Дана критична характеристика кореспондентської, прагматичної, когерентної, конвеціальної та консенсусної концепцій істини. Запропоновано і обгрунтовано концепцію цільної істини. Зроблено акцент на її універсумному характері, складній організації, будові та структурі. Цілісна істина визначається як n-вимірна відповідність економіко-універсумного знання надскладному людинорозмірному економічному темпоральному простору (об'єкту) в його (відповідності) співвіднесеності з людською життєдіяльністю, її сферами та елементами. "Внутрішній світ", будова цілісної істини, яка саме таким чином розуміється, у першому наближенні можуть бути представлені трьома взаємозв'язаними складовими: науковою, позанауковою і синтетичною. Наукова складова цілісної істини - складна система співвіднесеностей, з одного боку, відношення наукового економічного знання до об'єкта, а з іншого - відношень знання до суб'єкта, умов, процесу, результату тощо, наукової та практичної економічної діяльності, а також відношень економічного знання до самого себе. Елементами позанаукової складової цілісної істини можуть бути співвіднесеності відносин: позанаукових економічних знань до різних феноменів відповідного виду осягнення та відображеної ним реальності в універсумному контексті; позанаукового знання до самого себе і до знань - результатів інших видів пізнання. Синтетична складова цілісної істини являє собою поєднання і синергію наукової та позанаукової складових. Кількість таких комбінацій не піддається короткому описанню, оскільки повинні бути співвіднесені різні відношення багатьох видів осягнення та пізнання як між собою, так і з їх відношеннями до численних феноменів людської життєдіяльності. Таким чином, у сучасній науці поряд з ускладненням наукової істини і процесу її набуття зріє розуміння неможливості останнього поза зверненням до цілісної істини та опануванням нею. Необхідно навчитися визначати міру і відповідність цілісної істини, жорсткі умови, передумови і межі, в яких економіко-універсумне знання відповідаї тій чи іншій сфері надскладного людинорозмірного об'єкта.
  Повний текст PDF - 204.17 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Тарасевич В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Тарасевич В. М. Проблематика істини у світовій економічній науці / В. М. Тарасевич // Економіка України. - 2018. - № 10. - С. 88-100. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/EkUk_2018_10_7.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Тарасевич Віктор Миколайович (економічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського