Наукова періодика України Економіка України


Грицюк П. М. 
Вплив зміни кліматичних умов на динаміку врожайності зернових в Україні / П. М. Грицюк, Л. Д. Бачишина // Економіка України. - 2016. - № 6. - С. 68-75. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/EkUk_2016_6_7
Зауважено, що ефективний розвиток зерновиробництва потребує наукового обгрунтування раціонального розміщення посівних площ для зернових культур з урахуванням потенціальної врожайності та кліматичних умов. За останні десятиріччя погодно-кліматичні умови регіонів України зазнали істотних змін. Це призвело до зміни асортименту вирощуваних зернових і географії їх розташування. Мета роботи - дослідження впливу змін кліматичних умов на врожайність зернових культур в Україні та окремих її регіонах. Проведено статистичні дослідження погодно-кліматичних факторів і врожайності зернових для різних регіонів України за останні 24 роки. Вихідними даними були: річні значення врожайності зернових в областях України, середньомісячні температури та місячні суми опадів за показниками метеостанцій, розташованих на територіях відповідних областей у період 1991 - 2014 рр. Здійснено кластерний аналіз, в результаті якого виділено три групи областей, для кожної з яких характерна однотипна динаміка врожайності та кліматичних факторів. Аналіз динаміки врожайності зернових у розрізі виокремлених кластерів показав, що найбільше зросла середня врожайність зернових для областей центрального регіону (з 27 ц/га до 50 ц/га). Середня врожайність зернових в областях західного регіону збільшилася з 29 ц/га до 43 ц/га. Для степового регіону зростання врожайності зернових незначне: з 26 ц/га до 29 ц/га. Проведені дослідження свідчать про значні зміни клімату в різних регіонах України у період 1991 - 2014 рр., що спричинило безпосередній вплив на зміни врожайності зернових культур. Відбулося значне потепління, яке супроводжувалося зменшенням кількості опадів. Якщо у 1990-ті роки основним виробником зерна був степовий регіон, то в останнє десятиріччя першість перейшла до центрального регіону. Області, які входять до цього регіону, мають найвищу не тільки врожайність зернових, але й динаміку її зростання. Ці зміни необхідно враховувати при плануванні посівів зернових культур та організації відповідної інфраструктури для їх обробки, зберігання та продажу.
  Повний текст PDF - 144.081 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Грицюк П.
  • Бачишина Л.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Грицюк П. М. Вплив зміни кліматичних умов на динаміку врожайності зернових в Україні / П. М. Грицюк, Л. Д. Бачишина // Економіка України. - 2016. - № 6. - С. 68-75. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/EkUk_2016_6_7.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Грицюк Петро Михайлович (економічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського