Наукова періодика України Економіка України


Разовський Ю. В. 
Класифікація мінерально-сировинного та екологічного капіталу / Ю. В. Разовський, О. М. Сухіна, К. Ю. Горенкова // Економіка України. - 2016. - № 10. - С. 56-78. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/EkUk_2016_10_6
Як висновок із статті відзначено, що для диференціації рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин доцільною є класифікація мінерально-сировинного капіталу, тоді як для диференціації екологічного податку (а в майбутньому - екологічного рентного платежу) - відповідно, класифікація екологічного капіталу. Мета - полягала в розробці класифікацій мінерально-сировинного та екологічного капіталу як базису для диференціювання податків у сфері надрокористування і охорони навколишнього природного середовища. Зроблено детальний аналіз розвитку теорії природного капіталу. Розвинуто теорію мінерально-сировинного та екологічного капіталу як складової природного капіталу. У зарубіжній практиці розроблено багато класифікацій екосистем, але автори статті розробляли класифікацію асиміліційних послуг екосистем, у тому числі на розвиток останньої версії "Загальної міжнародної класифікації екосистемних послуг" (CICES). Запропоновано дефініції "мінерально-сировинний капітал", "екологічний капітал", "гірнича рента", "екологічна рента" (і в тому числі метод її розрахунку). Відзначено взаємозв'язок мінерально-сировинного капіталу і гірничої ренти, а також екологічного капіталу та екологічної ренти. Вперше у світовій практиці та економічній теорії авторами обгрунтовано, що класифікації мінерально-сировинного капіталу та гірничої ренти повинні формуватися за єдиним (загальним) критерієм; те саме стосується і екологічного капіталу та екологічної ренти. Розроблено класифікацію мінерально-сировинного капіталу за критерієм джерела його формування (накопичення) і названо критерії диференціації рентних платежів за користування надрами для видобування корисних копалин. Показано взаємозв'язок екологічного капіталу та асиміляційних послуг екосистем; розроблено економізовану класифікацію екологічного капіталу за критерієм джерела його формування (накопичення), з включенням коефіцієнтів асиміляції екосистем для встановлення розміру рентних платежів за використання асиміляційних послуг екосистем (їх монетизації) (і в тому числі для визначення ставок екологічного рентного платежу, а також для диференціації екологічної ренти). Класифікації мінерально-сировинного та екологічного капіталу сприятимуть диференціації податків у сфері надрокористування та охорони навколишнього природного середовища, реалізації можливості капіталізувати (трансформувати у фінансовий капітал) природні ресурси, оптимізації рентних відносин у сфері природокористування і становленню держави-рантьє.
  Повний текст PDF - 377.759 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Разовський Ю.
  • Сухіна О.
  • Горенкова К.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Разовський Ю. В. Класифікація мінерально-сировинного та екологічного капіталу / Ю. В. Разовський, О. М. Сухіна, К. Ю. Горенкова // Економіка України. - 2016. - № 10. - С. 56-78. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/EkUk_2016_10_6.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Сухіна Олена Миколаївна (економічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського