Наукова періодика України Економіка України


Звонар В. П. 
Логіка дослідження соціальної відповідальності як соціоекономічного феномену / В. П. Звонар // Економіка України. - 2015. - № 5. - С. 4-16. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/EkUk_2015_5_2
Продовжено традицію економізації соціофілософського за природою феномену соціальної відповідальності (СВ). Актуальність проблеми зумовлена недостатністю в сучасному науковому дискурсі обгрунтування строго теоретичних основ економічного дослідження цього феномену. Мета - формування методологічної схеми комплексного теоретико-економічного аналізу СВ як феномену соціальної економіки, а також - у межах цієї схеми - пояснення змісту, внутрішньої структури і цілей СВ як поведінкового стереотипу для економічних суб'єктів у розрізі складної трансакційної архітектоніки економічних відносин. Основні методи дослідження: трансдисциплінарний теоретико-проблемний аналіз; критичне осмислення переваг інституціонального підходу до пізнання економічних явищ; діалектичний метод; прийоми абстрагування й узагальнення. Застосування цих методів дозволило розраховувати на такі результати. Сформульовано комплексний підхід до теоретико-економічного аналізу СВ, який передбачає її дослідження як властивості економічних суб'єктів і як стану економічних (трансакційних) відносин. СВ як властивість економічних суб'єктів втілюється в їх специфічній поведінці - реципрокності. СВ як стан економічних (трансакційних) відносин відображає характер взаємовідносин між суб'єктами, свідчить про ступінь адекватності норм СВ і повноти реалізації предмета СВ. Аналіз реципрокності як поведінкового стереотипу має першочергове значення, оскільки СВ як стан економічних відносин є похідною від неї. Обгрунтовано економічний зміст реципрокності з урахуванням неоднорідності трансакційної архітектоніки економічних відносин. Визначено особливості реципрокної поведінки для торгових, кооперативних, конкурентних відносин, а також для трансакцій управління та трансакцій раціонування. Проаналізовано структуру реципрокності, що включає як взаємозв'язані компоненти безопортуністичну поведінку (взаємне виконання перед- і постконтрактних зобов'язань суб'єктів) і поведінку "доброї волі" (взаємнедоцільне перевершення суб'єктами контрактних зобов'язань).
  Повний текст PDF - 120.411 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Звонар В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Звонар В. П. Логіка дослідження соціальної відповідальності як соціоекономічного феномену / В. П. Звонар // Економіка України. - 2015. - № 5. - С. 4-16. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/EkUk_2015_5_2.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Звонар Віктор Павлович (економічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського