Наукова періодика України Чорноморський ботанічний журнал


Миколайчук В. Г. 
Сезонний ритм розвитку Allium decipiens (Amaryllidaceae: Allieae) при інтродукції до Північного Причорномор’я / В. Г. Миколайчук // Чорноморський ботанічний журнал. - 2019. - Т. 15, № 3. - С. 243-250. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Chbj_2019_15_3_5
Наведено результати дослідження сезонного ритму розвитку ендемічного виду Allium decipiens (Аlliaceae) у разі вирощування в Північному Причорномор'ї, де він вперше інтродукований. Спостереження за генеративними рослинами проводилися протягом шести років. Виявлено, що рослини в умовах інтродукції проходять всі фази розвитку, регулярно квітують і плодоносять. Вперше встановлено, що тривалість вегетації рослин не співпадає з загальною тривалістю розвитку рослин. Сезонний розвиток залежить від суми ефективних температур, яка для цього виду перевищує <$E0~symbol Р roman C>, та кількості опадів. Відростання рослин спостерігається, починаючи з третьої декади лютого. A. decipiens у разі інтродукції у Північному Причорномор'ї належить до коротковегетуючих ефемероїдів: вони повністю завершують свій розвиток за 3 міс, а вегетація і квітування завершується до настання посухи. Вперше встановлено, що середня тривалість вегетації рослин становить 64 доби, що співпадає із цвітінням квіток в середньому ярусі суцвіття в другій декаді травня, після чого листки відмирають. Стрілкування A. decipiens триває від третьої декади березня до третьої декади квітня. Цвітіння рослин відмічається у травні і триває близько 1 міс. Сезонний розвиток рослин триває близько 113 діб і закінчується в першій декаді липня. Найбільшу тривалість має період вегетації рослин, найкоротшу - міжфазні періоди від початку стрілкування до початку квітування і від початку до закінчення цвітіння. Співвідношення між тривалістю вегетації і тривалістю розвитку генеративних органів складає 0,84, що свідчить, що тривалість прегенеративного періоду менша, ніж генеративного. Середній коефіцієнт варіації тривалості фаз розвитку A. decipiens за інтродукції до Північного Причорномор'я протягом шести років склав 28,3 %. Для вегетації рослин нагромаджується <$E830,25~symbol Р roman C> суми ефективних температур у та 90,32 мм опадів. Для сезонного циклу розвитку ці показники складають <$E1704~symbol Р roman C> та 151,62 мм. Між середньою тривалістю міжфазних періодів A. decipiens і середньодобовими температурами і опадами існує дуже висока кореляція (0,9451 та 0,9836 відповідно). Вид в умовах інтродукції є коротковегетуючим весняноквітуючим ефемероїдом із середньою тривалістю цвітіння.
  Повний текст PDF - 816.522 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Миколайчук В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Миколайчук В. Г. Сезонний ритм розвитку Allium decipiens (Amaryllidaceae: Allieae) при інтродукції до Північного Причорномор’я / В. Г. Миколайчук // Чорноморський ботанічний журнал. - 2019. - Т. 15, № 3. - С. 243-250. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Chbj_2019_15_3_5.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Миколайчук Віра Георгіївна (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського