Наукова періодика України Чорноморський ботанічний журнал


Царенко О. М. 
Карпологічні особливості видів роду Cephalaria (Dipsacaceae) флори України / О. М. Царенко, О. В. Булах, Н. Г. Дремлюга // Чорноморський ботанічний журнал. - 2019. - Т. 15, № 3. - С. 229-242. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Chbj_2019_15_3_4
Наведено результати вивчення мікро- та макроморфологічних особливостей плодів представників роду Cephalaria флори України. На підставі перегляду відомих ознак та аналізу власних даних морфологічного дослідження уточнено особливості будови плодів та надано їх детальні характеристики. Підтверджено, що за формою плоди Cephalaria чотиригранні, видовжені, грані ребристі, у верхній частини борозенчасті. Покривальце на верхівці закінчується зубчиками, довжина яких від 100 мкм (C. coriacea) до 600 - 800 мкм (C. uralensis), власне чашечка на короткій ніжці на верхівці плоду, густо опушена та щетиниста. Встановлено відмінності у мікроструктурі поверхні: у C. transsylvanica і C. uralensis поверхня горбкувато-ребриста, у С. coriacea - ямкувато-ребриста, виокремлюється C. demetrii зі зморшкувато-горбкуватою поверхнею. Поверхня плодів рівномірно густо опушена у всіх досліджених видів, крім C. coriacea, плоди якої розсіяно опушені. Опушення представлено простими (жорсткими і м'якими) та залозистими волосками. За формою прості волоски трубчасті, з загостреною верхівкою, однак у видів C. demetrii та C. coriacea наявні також стрічкоподібні волоски. Прості волоски мають опуклі розширені або кулясті основи, з короткими звуженими "ніжками". Cephalaria transsylvanica вирізняється серед інших видів за найбільшою кулястою основою волоска, діаметр якої удвічі більший за діаметр самого волоска. Мікроструктура поверхні простих волосків двох типів: бородавчаста та гладенька. Залозисті волоски за формою 1 - 2-клітинні з кулястими головками, хоча у C. demetrii головки можуть бути також й видовжені. Важливі карпологічні ознаки як мікроструктура поверхні, локалізація і щільність опушення плодів, особливості будови простих волосків запропоновано використовувати для точнішого визначення видів у стані плодоношення.
  Повний текст PDF - 2.874 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Царенко О.
  • Булах О.
  • Дремлюга Н.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Царенко О. М. Карпологічні особливості видів роду Cephalaria (Dipsacaceae) флори України / О. М. Царенко, О. В. Булах, Н. Г. Дремлюга // Чорноморський ботанічний журнал. - 2019. - Т. 15, № 3. - С. 229-242. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Chbj_2019_15_3_4.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Царенко Ольга Миколаївна (1960–) (біологічні науки)
  • Булах Олена Вікторівна (1964–) (біологічні науки)
  • Дремлюга Наталія Григорівна (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського