Наукова періодика України Антропологічні виміри філософських досліджень


Яковлєва Я. О. 
Чорнобильська трагедія як "культурна травма" України / Я. О. Яковлєва // Антропологічні виміри філософських досліджень. - 2014. - Вип. 6. - С. 43-53. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Avfd_2014_6_7
Надано аналіз теоретичних підходів до дослідження наслідків Чорнобильської трагедії в контексті культурологічних пошуків сучасності в перспективі "меморіальної парадигми". Метою роботи стало доведення концепту сприйняття Чорнобильської аварії та "зони відчуження" як "культурної травми" та "місця пам'яті на тлі української національної історії. Це було досягнуто, застосовуючи аналізу та синтезу ідей "нової історії" та принципів "вживлення" чорнобильського дискурсу до процесу інкультурації сучасної української культури. Сьогоденне зростання інтересу до історичного минулого, популяризація звернення до модифікованих концепцій історизації та феномену колективної пам'яті сприяли більш широкому обговоренню впливу "чорнобильської ситуації" на самоідентифікацію пострадянського регіону, виділенню впливу факту аварії на формування суспільної свідомості й відтак репрезентації політичного минулого, формуванню взаємозв'язку між етнічною пам'яттю і "травматичною" спадщиною комуністичної епохи. Зникнення "радянського блоку" додало новий імпульс зацікавлення дослідниками постчорнобильським інфо-шоком як масовим феноменом радіофобії, що затвердило правомірність констатації переосмислення аварії на ЧАЕС як "культурної травми" української історії. Вочевидь, саме взаємозв'язок філософського й історичного знання в питаннях розуміння сутності Чорнобильської аварії став пріоритетним для процесу утворення унікального семіотично-ментального "чорнобильського простору", від недавно відкритого для соціально-філософських інтерпретації, що само по собі породжує можливість "чорнобильського дискурсу". Крім того, проблематика дослідження обумовлена сучасними завданнями національного відродження України, яке передбачає філософське осмислення історії; кризою континуумального співіснування України з чорнобильською "зоною відчуження" як іміджевим "місцем пам'яті; унікальністю історико-культурного досвіду одержаного українським народом внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Був зроблений огляд концепцій "місць пам'яті", "коммеморації" і "культурної травми"; були висунуті припущення можливості подальших досліджень Чорнобильської аварії та "зони відчуження" як окремого культурно-соціального явища української культури.
  Повний текст PDF - 388.508 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Яковлєва Я.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Яковлєва Я. О. Чорнобильська трагедія як "культурна травма" України / Я. О. Яковлєва // Антропологічні виміри філософських досліджень. - 2014. - Вип. 6. - С. 43-53. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Avfd_2014_6_7.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського