Наукова періодика України Антропологічні виміри філософських досліджень


Усов Д. В. 
Історико-філософські виміри взаємин політики та моралі / Д. В. Усов // Антропологічні виміри філософських досліджень. - 2014. - Вип. 5. - С. 120-128. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Avfd_2014_5_14
Проаналізовано політику як спосіб людського буття, а також принципово важливі на сьогодні критерії легітимності державного устрою та суть політичної моралі через послідовну реконструкцію взаємин моралі та політики в сучасних та класичних історико-філософських дискурсах. Для цілісного та послідовного осмислення і означених вимірів взаємин політики та моралі застосовано методи історичної реконструкції, герменевтичний і соціально-трансцендентальний методи, які надали змогу активно залучити до осмислення важливих проблем сучасного буття понятійний апарат політичної та моральної філософії та розглянути взаємини політики та моралі крізь призму ідеї суспільної угоди, справедливості та свободи. Застосовані у роботі методологічні принципи уможливили створення актуального на сьогодні (передусім для суперечливих, обтяжених тоталітарним минулим і невизначеним суперечливим майбутнім, вітчизняних реалій) варіанта політичної етики. Доведено, що розвиток морально-етичних принципів, їх послідовне дотримання не лише політиками, а й усіма громадянами, спроможні стати на заваді прагматичних інтересів можновладців, які, під прикриттям ідеї загального блага, захищають переважно не суспільні, а вузько корпоративні інтереси. А справжня свобода та справедливість грунтуються на взаємозв'язку прав та обов'язків, повазі до них, що є більш суттєвим за конвенційне чи примусове їх визнання. Реконструйовано не лише класичні, але й новітні філософські аргументи на користь поєднання моралі, етики та політики. Проаналізовано роздуми Е. Тугендгата про суть моралі, як особливої нормативної системи, та основні принципи обгрунтування моральних норм в сучасній філософії. Осмислення шляхів поєднання моралі та політики через досягнення компромісу конкуруючих поглядів та життєвих стратегій є суттєвим для розбудови справжньої, а не видимої "правової держави", в якій правляча еліта репрезентує не інтереси громадян, а лише свої власні інтереси та блага. Щодо дискурсу суспільної угоди, то йдеться як про необхідність компромісів та врахування індивідуальних життєвих планів, так про проблему легітимності влади та необхідних для функціонування універсальних принципів чуття справедливості та довіри.
  Повний текст PDF - 790.071 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Усов Д.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Усов Д. В. Історико-філософські виміри взаємин політики та моралі / Д. В. Усов // Антропологічні виміри філософських досліджень. - 2014. - Вип. 5. - С. 120-128. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Avfd_2014_5_14.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Усов Дмитро Володимирович (філософські науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського