Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (18)Автореферати дисертацій (42)Книжкові видання та компакт-диски (860)Журнали та продовжувані видання (23)
Пошуковий запит: (<.>U=Т597$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 319
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Павленко Ю. В. 
Дохристиянські вірування давнього населення України / Ю. В. Павленко. - К. : Либідь, 2000. - 326 c. - Бібліогр.: с. 311-323. - укp.

Розглянуто релігійно-міфологічні вірування давніх мешканців території України з найдавніших часів до хрещення Русі на підставі використання даних різних наук - археології, порівняльно-історичного мовознавства, релігієзнавства, поданих в єдності на грунті загального розуміння етноісторичного процесу, що мав місце на українських землях за часів давнини та раннього середньовіччя. Дослідження проведено в широкому світовому контексті, у порівнянні з віруваннями багатьох інших народів (землеробів Південно-Східної Європи, мисливців і рибалок Центрально-Східної Європи) та з урахуванням останніх досліджень.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э319.1(4) + Э319.1(4УКР) + Т597.6/9 + Т52(23=УКР)-6/9

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА603593 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Филипович Л. О. 
Етнологія релігії. Теоретичні проблеми. Вітчизняна традиція осмислення / Л. О. Филипович. - К. : Світ Знань, 2000. - 333 c. - Бібліогр.: 218 назв. - укp.

Розглянуто предмет, функції та роль релігії в етнічних процесах. Проаналізовано етнічне та релігійне в реаліях і думці Київської Русі, релігійні основи національного єднання українського народу, церкву як національний феномен. Особливу увагу приділено етнорелігійним проблемам в українській суспільній думці. Охарактеризовано діяльність у даному контексті відомих українських діячів - П.Могили, А.Шептицького, Й.Сліпого, І.Огієнка, М.Драгоманова, О.Потебні, І.Франка.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э212.4:Т5 + Э29(4УКР) + Т52(23=УКР)-7/-9 + Т597.6/9

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА599411 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Обушний М. І. 
Етнонаціональна ідентичність - феномен самовизначення українців / М. І. Обушний. - К. : Ред.-вид. центр "Київ. ун-т", 1999. - 40 c. - укp.

Розглянуто проблеми, що негативно впливають на процес етнонаціональної ідентифікації українців, визначено особливості його розгортання, місце і роль визначальних чинників самовизначеності спільноти. Обгрунтовано необхідність врахування комплексу складових етнонаціональної ідентичності у процесі консолідації української нації, розробки етнонаціональної політики, а також розв'язання проблем державного будівництва у перехідний період загалом.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т597.5(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Р87678 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Павленко В. М. 
Етнопсихологія : Навч. посіб. / В. М. Павленко, С. О. Таглін. - К. : Сфера, 1999. - 407 c. - укp.

Розглянуто передумови започаткування етнопсихології як науки, історію розвитку етнопсихології в Україні, що бере початок з ХІХ ст. Особливу увагу приділено визначенню поняття "етнос" у концепціях Л.Гумільова, Б.Поршнева, а також поняття етнічної свідомості, самосвідомості, особистості. Висвітлено теоретичні підходи до вивчення етнопсихологічних особливостей: екологічний, біологічний, історичний, культурний, соціально-економічний, діяльнісний, а також методи дослідження в етнопсихології (спостереження, опитування, тести). Значне місце присвячено аналізу таких видів прикладноі етнопсихології, як етнопедагогіка, етноконфліктологія, етнопсихіатрія, етнопсихолінгвістика.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т597.5 я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА595427 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Махній М. М. 
Етносфера : Нариси з укр. етнодемографії та етнопсихології:Навч. посіб. / М. М. Махній, Ю. А. Русанов; ред.: Скок. - Чернігів, 1999. - 187 c. - укp.

Висвітлено розмаїття етнічної сфери людського буття: систему символів, ритуалів, соціальних стереотипів, міфологічних образів, специфіку національного характеру, статевої та демографічної поведінки.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т597.5(23=УКР) я7 + Т52(23=УКР)-7 я7

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА597171 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Апанович О.  
За плугом Господь іде : Агрокультура укр. селянства й козацтва в контексті ідей Сергія Подолинського та Володимира Вернадського / О. Апанович. - Б. м., 1999. - 26 c. - (Б-ка часоп. "Дзвін Севастополя"). - укp. - рус.

Агрокультура українського козацтва розглядається в контексті ідей геніальної роботи українського вченого ХIX ст. Сергія Подолинського про працю на землі та розподіл сонячної енергії, яка є єдиним джерелом життя на нашій планеті. Сергій Подолинський доводить величезну, навіть космічну, роль селянства, яке своєю творчою працею на землі нагромаджує й зберігає сонячну енергію. В роботі також досліджуються ідеї Володимира Вернадського - видатного природознавця ХХ ст., який створив вчення про живу речовину та біосферу, що є теоретичним і практичним підгрунтям сучасної екології, та концепцію ноосфери (сфери розуму) - майбутнього періоду розвитку біосфери, пов'язавши в такий спосіб природознавство з історичною наукою.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=Ук)-416 + Т597.15

Рубрики:

Шифр НБУВ: Р86395 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Євсєєв Ф. Т. 
Купальська обрядовість у дослідженнях О.О.Потебні (до питання про етимологію і сутність Мари/Марени) / Ф. Т. Євсєєв // Наук. зап. Ніжин. держ. пед. ун-ту. Філол. науки. - 1998. - [Вип. 1]. - С. 18-32. - укp.

Розглянуто концепцію видатного українського лінгвіста і етнолога О.О.Потебні щодо генезису купальського ритуалу й семантики обрядової антропонімії. На думку автора, слід вважати купальський ритуал східно-слов'янською трансформацією архаїчної космогонії. З позиції гіпотези косморитуального глотогенезу імена Мара/Марена етимологізуються відповідно "місячно-сонячна" та "місячно-сонячно-небесна (сяюча)".


Індекс рубрикатора НБУВ: Э319.1(49=СЛ) + Т597.78

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж68857/філол. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Дем'яненко В.  
Ментальні характеристики свідомості українців / В. Дем'яненко // Людина і політика. - 2001. - № 1. - С. 93-100. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.

Розглянуто вплив геополітичного та географічного становищ на формування менталітету, української нації. Доведено необхідність подолання комплексу меншовартості в національно-політичній свідомості.


Ключ. слова: ментальність українців, традиції, державність
Індекс рубрикатора НБУВ: Т597.2(4Укр) + С5*425(4Укр)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16653 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Присяжнюк Ю. П. 
Ментальність українського селянства в умовах капіталістичної трансформації суспільства (друга половина XIX - початок XX ст.) / Ю. П. Присяжнюк // Укр. іст. журн. - 1999. - № 3. - С. 23-33. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т597.5(4Укр) + Т3(4Укр)52-283

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27630 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
10.

Мороз О. Г. 
Модерна нація: українець у часі і просторі / О. Г. Мороз; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. Ф-т журналістики. - Л. : Універсум, 2001. - 436 c. - (Сер. "Наук. пр. укр. діаспори"). - Бібліогр.: с. 404-423. - укp.

На підставі документальних матеріалів доктора Осипа Мороза висвітлено працю, помисли та прагнення національно свідомої верстви української діаспори у США. Акцентовано увагу на проблемах української ментальності, використанні наукового інтелекту та формуванні єднальної національної ідеї, створенні модерної української нації.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(7США=9УКР)6-64(4УКР) + Т597.5(4УКР) + Т3(4УКР)6,02

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА609522 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Міжнародна науково-практична конференція "Процес соціалізації у контексті традиційної народної культури", 14 - 17 груд. 2000 р. : Тези доп. / Харк. держ. акад. культури, "Процес соціалізації у контексті традиційної народної культури", Міжнародна науково- практична конференція (2000). - Х. : Регіон-інформ, 2000. - 80 c. - укp.

Вміщено тези доповідей провідних науковців та практиків України, Росії, у яких розглянуто питання сучасного стану традиційної народної культури, культурологічні аспекти його вивчення: фактор протидії негативним проявам глобалізації, культурна спадщина в системі цінностей титульного та малих народів в Україні, аспекти методології дослідження сучасного стану традиційної культури, вплив традиційної народної культури на формування особистості, міжнародне адміністративне районування та проблеми вивчення традиційного пісенного фольклору, форми побутування фольклору в сучасному культурному середовищі, історичні тенденції розвитку декоративно-прикладних промислів на Слобожанщині, ритмо-структурні коди музичного фольклору.


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*671 я431 + Т597 я431

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА604502 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Скуратівський В. Т. 
На криласах храму: Екологічні уявлення українського народу / В. Т. Скуратівський; Київ. екол.-культ. центр. - К., 1998. - 119 c. - (Природоохорон. пропаганда; Вип.7). - Бібліогр.: 16 назв. - укp.

На основі систематизації архівних та джерелознавчих матеріалів подаються найосновніші сюжети про створення Всесвіту й Землі, небесних світил, виникнення природних та атмосферних явищ. Переважна більшість оповідного фольклорного матеріалу стосується народного світобачення, в ньому віддзеркалюються давні вірування і міфологічні погляди українського народу на окремі явища повсякденного життя. Особливу увагу приділено висвітленню взаємин людини з тваринним світом у фольклорному відображенні. Підкреслюється, що серед українців був широко розвинений тотемізм, тобто ставлення з особливою повагою до свійських тварин і диких звірів: вовка, кози, коня, корови, вола, пса, кота, павука. Показано, яке місце в українській мітології належить птахам, плазунам та земноводним.


Індекс рубрикатора НБУВ: Б1(4УКР) + Ш3(2=1Ук)-60 + Э319.1(4УКР) + Т597.7/8

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА587899 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Тітов В. С. 
Народні подільські танці / В. С. Тітов; Хмельниц. упр. культури облдержадміністрації. - Хмельницький, 2000. - 152 c. - укp.

Подано опис основних положень та рухів п'ятнадцяти подільських танців (хороводів, побутових, жартівливих і сюжетних танців). Окремі з них викладено в першооснові, а більшу частину - у обробці хореографів. Наведено опис і малюнки подільських костюмів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ325(4УКР38) + Щ323(4УКР)6-85 Тітов В. + Т597.25 + Т52(23=УКР7,35)-725

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА597734 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Гнатенко П. И. 
Национальная психология / П. И. Гнатенко. - Д. : Поліграфіст, 2000. - 214 c. - рус.

Рассмотрена проблема национальной психологии, в частности, таких ее структурных элементов, как национальный характер, национальное самосознание и чувство. Исследован механизм формирования национального характера, роль в этом процессе этнических установок и стереотипов. Значительное внимание уделено историко-философскому анализу проблемы.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т597.5 + Ф042.3 + С58425 + Ю958

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА596520 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Круль П. Ф. 
Національне духове інструментальне мистецтво українського народу: Малодосліджені сторінки історії / П. Ф. Круль; Нац. муз. акад. України ім. П.І.Чайковського. - К., 2000. - 324 c. - Бібліогр.: с. 296-324. - укp.

Розглянуто історичну типологію національного інструментарію України, етнологічну основу української рогової музики, а також історичні витоки та функціонування українських музичних інструментальних цехів. Досліджено етнофольклорні джерела української оркестрово-виконавської культури, охарактеризовано національний духовий інструментарій як домінантний засіб українського музичного стилеутворення тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ315.7-03(4УКР) + Т597.24 + Т52(23=УКР)-724

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА597090 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Швецова А. В. 
Національний характер як феномен культури / А. В. Швецова. - Сімф. : Таврія, 1999. - 264 c. - Бібліогр.: с. 253-264. - укp.

Робота присвячена розгляду національного характеру як одного з визначальних факторів конституювання і розвитку нації. Здійснений філософсько-історичний аналіз концепцій національного характеру. Пропонується концепція соціально-філософського і теоретично-методологічного підходу до феномена національного характеру як до ідеального типу особистості - "людини культури", котрий створюється, відтворюється національною культурою і є бажаним для неї. Розглянуті історичні умови розвитку і особливості українського національного характеру. Особлива увага приділена проблемі формування національної самосвідомості та національного характеру народів Криму.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т597.5 + Т3(4УКР)0-7 + Ф5(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА589156 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Нікішенко Ю. І 
Орнамент як етнокультурна категорія / Ю. І Нікішенко // Наук. зап. НаУКМА. Теорія та історія культури. - 2000. - Т. 18. - С. 65-69. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Розглянуто функціонування орнаментики в етнічній культурі. Орнаменти досліджено як етнокультурну та етномистецьку категорії. Приділено увагу різним аспектам (синхронному та діахронному) побутування орнаментів у культурі; співвідношенню орнаментів етнічних і традиційних; визначенню орнаментики як певного етнічного коду.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т597.222

Шифр НБУВ: Ж69184 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Колісник О. В. 
Особливості втілення української ментальності в духовному просторі національної культури / О. В. Колісник. - К. : Наук. світ, 2000. - 57 c. - Бібліогр.: с. 51-56. - укp.

Проведено критичний аналіз вияву національної ментальності на грунті розуміння фундаментальних категорій культури людства - віри і свободи, сутнісних ціннісно-мисленнєвих проявів національної свідомості в українській філософії.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т597.5(4УКР) я73 + Т3(4УКР)0-7 я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА595693 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Борейко В. Е. 
Охрана местных природно-исторических святынь / В. Е. Борейко, О. Г. Листопад, В. Ф. Руденко, А. В. Подобайло; Киев. экол.-культ. центр. - К., 1998. - 143 c. - (Охрана дикой природы; Вып.7). - Библиогр.: 10 назв. - рус.

Рассказывается о местных природно-исторических святынях: курганах, священных и мемориальных источниках, речках, озерах, болотах, мемориальных и вековых деревьях, исторических местностях (ярах, урочищах, городищах, местах легендарных военных лагерей, городках, остатках древних разрушенных городов). Показано, как использовать народные традиции и религиозные поверья в охране местных природно-исторических святынь, а также рассматриваются практические мероприятия по их охране. Представлен кадастр местных природно-исторических достопримечательностей в г.Киеве и Киевской области.


Індекс рубрикатора НБУВ: Б1 е(0)л64 + Т597

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА587904 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Місевра І. В. 
Проблеми ментальності та національної самосвідомості: спроби дослідження витоків / І. В. Місевра; ред.: Г. І. Гончарук. - О. : Астропринт, 1998. - 47 c. - Бібліогр.: 60 назв. - укp. - рус.

З урахуванням сучасних наукових поглядів на великому історіографічному матеріалі зроблено аналіз застосувань термінів "менталітет", "ментальність", "свідомість", "національна свідомість". Зроблена спроба простежити головні моменти становлення самосвідомості українського народу, основи його соціально-культурного розвитку.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т597.5(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Р85912 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського