Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
Пошуковий запит: (<.>TJ=THE UKRAINIAN BIOCHEMICAL JOURNAL - 2015 - Т. 87 - № 6<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 15
Представлено документи з 1 до 15

      
Категорія:    
1.

Lushchak V. I. 
Free radicals, reactive oxygen species, oxidative stresses and their classifications = Вільні радикали, активні форми кисню, оксидативні стреси та їх класифікація / V. I. Lushchak // The Ukr. Biochem. J.. - 2015. - 87, № 6. - С. 11-18. - Бібліогр.: 24 назв. - англ.

Зазначено, що словосполучення "вільні радикали" та "активні форми кисню" (АФК) часто використовуються як взаємозамінні, хоча це не завжди вірно. Стисло описано ці форми кисню. Протягом перших двох-трьох десятиліть після відкриття АФК у біологічних системах (1950 - 1970 рр.) їх розглядали тільки як пошкоджувальні агенти, але пізніше описано їх захисну роль і регуляцію експресії певних генів. Фізіологічний стан, за якого стаціонарний рівень АФК є підвищеним, разом із деякими фізіологічними ефектами, одержав назву оксидативного стресу (ОС). Описано гомеостаз АФК і наведено кілька систем класифікації ОС. Останні базуються на принципах динаміки та інтенсивності. Так, часова класифікація описує гострий і хронічний стреси, а класифікація за інтенсивністю включає базальний ОС, легкий ОС, сильний ОС, і, нарешті, дуже сильний ОС. Подальші дослідження в цій галузі будуть спрямовані на розробку комплексної класифікації ОС, точне визначення клітинних мішеней дії АФК, визначення внутрішньоклітинного просторового і часового розподілів АФК і наслідків їх дії, розшифровку молекулярних механізмів, які відповідають за клітинну відповідь на дію АФК, а також їх участь у нормальних клітинних функціях, тобто клітинному гомеостазі та його регуляції.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*723.4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж21341/а Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Капля А. А. 
Перепрограммирование энергетического метаболизма митохондрий в злокачественных новообразованиях / А. А. Капля, С. В. Хижняк, Л. В. Сорокина // The Ukr. Biochem. J.. - 2015. - 87, № 6. - С. 19-35. - Библиогр.: 119 назв. - рус.

В обзоре приведены новейшие представления о роли митохондрий в обеспечении жизнеспособности злокачественных клеток. Рассмотрены вопросы о митохондриальном контроле окислительно-восстановительного гомеостаза клеток, сайтах продуцирования митохондриальных активных форм кислорода (АФК) во внутренней мембране митохондрий и системах антиоксидантной защиты. Проанализированы особенности структурно-функциональной реорганизации митохондрий в клетках злокачественных новообразований, механизмы перепрограммирования энергетического метаболизма, усиления генерации АФК, адаптации к условиям гипоксии и метаболического стресса. На основании данных литературы и проведенных исследований на перевиваемых опухолях сделан вывод, что цитотоксическое действие митокана дихлорацетата натрия (ДХАН) - ингибитора киназы пируватдегирогеназы - зависит от биологических свойств опухолей и глубины структурно-функциональной реорганизации митохондрий. ДХАН эффективно тормозит рост перевиваемой саркомы 37, однако не влияет на рост и метастазирование карциномы легкого Льюис.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р562.4

Шифр НБУВ: Ж21341/а Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Kryvdiuk I. V. 
Inhibition of IRE1 modifies effect of glucose deprivation on the expression of TNFalpha-related genes in U87 glioma cells = Інгібування IRE1 модифікує ефект дефіциту глюкози на експресію генів, що мають відношення до TNFalpha, у клітинах гліоми лінії U87 / I. V. Kryvdiuk, D. O. Minchenko, N. A. Hlushchak, O. O. Ratushna, L. L. Karbovskyi, O. H. Minchenko // The Ukr. Biochem. J.. - 2015. - 87, № 6. - С. 36-51. - Бібліогр.: 55 назв. - англ.

Пригнічення IRE1 (залежного від інозитолу ензиму-1), основного сигнального шляху стресу ендоплазматичного ретикулума, істотно знижує рівень проліферації клітин і ріст гліоми. Вивчено експресію генів, що мають відношення до TNFalpha, і ефект дефіциту глюкози на експресію цих генів у клітинах гліоми лінії U87, що експресують домінант-негативну IRE1, дефективну як за активністю кінази, так і ендорибонуклеази (dn-IRE1) з надією прояснити їх внесок у опосередкований IRE1 ріст гліоми. Встановлено, що за умов дефіциту глюкози спостерігається зниження експресії генів TNFRSF11B, TNFRSF1A, TNFRSF10D/TRAILR4 і LITAF і посилення гена - TNFRSF10B/TRAILR2/DR5 на рівні мРНК у контрольних клітинах гліоми. Водночас, експресія генів TNFRSF21/DR6, TNFAIP1, TNFAIP3, TRADD і CD70/TNFSF7 у контрольних клітинах гліоми виявилася резистентною до умов дефіциту глюкози, але пригнічення IRE1 модифікувало ефект дефіциту глюкози на експресію генів LITAF, TNFRSF21, TNFRSF11B і TRADD та індукувало чутливість експресії генів TNFRSF10B, TNFRSF1A та CD70 до умов дефіциту глюкози. Показано, що експресія всіх досліджених генів у клітинах гліоми змінювалась за пригнічення IRE1, за виключенням гена TNFRSF1A (за порівняння з контрольними клітинами гліоми). Більше того, зміни в експресії генів TNFRSF1A, TNFRSF10D/TRAILR4 і LITAF, що індукуються за умов дефіциту глюкози, мали протилежну спрямованість до тих, що спостерігаються за пригнічення IRE1. Результати продемонстрували, що рівень експресії генів протеїнів, що індукуються TNFalpha, та суперродини рецепторів TNF, які мають відношення до смерті клітин і їх проліферації, регулюються IRE1, ефектором стресу ендоплазматичного ретикулума, а також геноспецифічно залежать від дефіциту глюкози. Таким чином, пригнічення активності кінази та ендорибонуклеази IRE1 корелює зі зниженням росту пухлини і дерегуляцією експресії генів протеїнів, що індукуються TNFakpha та суперродиною рецепторів TNF специфічно до кожного із генів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*445.4 + Р569.627.7

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж21341/а Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Minchenko O. H. 
Effect of hypoxia on the expression of genes that encode some IGFBP and CCN proteins in U87 glioma cells depends on IRE1 signaling = Ефект гіпоксії на експресію генів, що кодують деякі IGFBP та CCN протеїни, в клітинах гліоми лінії U87 залежить від IRE1 сигналювання / O. H. Minchenko, A. P. Kharkova, D. O. Minchenko, L. L. Karbovskyi // The Ukr. Biochem. J.. - 2015. - 87, № 6. - С. 52-63. - Бібліогр.: 35 назв. - англ.

Вивчено регуляцію гіпоксією експресії різних генів протеїнів, що зв'язуються з подібними до інсуліну факторами росту, у клітинах гліоми лінії U87 у зв'язку з пригніченням IRE1 (залежного від інозитолу ензиму 1) - центрального медіатора стресу ендоплазматичного ретикулума, який контролює проліферацію клітин і ріст гліоми. Встановлено, що за гіпоксії спостерігається посилення експресії генів IGFBP6, IGFBP7, IGFBP10/CYR61, WISP1 і WISP2 і зниження гена - IGFBP9/NOV на рівні мРНК у контрольних клітинах гліоми, причому вираженіші зміни виявлено для генів IGFBP10/CYR61 і WISP2. Водночас, пригнічення IRE1 модифікує ефект гіпоксії на експресію всіх досліджених генів: ліквідує чутливість до гіпоксії експресії генів IGFBP7 і IGFBP9/NOV, знижує ефект гіпоксії на IGFBP6, IGFBP10/CYR61 та WISP2 і злегка посилює регуляцію гіпоксією експресію гена WISP1 у клітинах гліоми. Показано, що експресія всіх досліджених генів у клітинах гліоми регулюється сигнальним ензимом IRE1 за умов нормоксії, оскільки пригнічення IRE1 істотно посилює експресію генів IGFBP7, IGFBP10/CYR61, WISP1 і WISP2 і знижує експресію генів IGFBP6 і IGFBP9/NOV у порівнянні з контрольними клітинами гліоми. Результати продемонстрували, що гіпоксія сприяє росту пухлин, порушує експресію всіх досліджених генів груп IGFBP і WISP і що пригнічення IRE1 переважно знімає чи знижує регуляцію гіпоксією експресії цих генів і, таким чином, можливо, робить внесок у зниження росту гліоми. Більше того, пригнічення IRE1, що корелює зі зниженням інтенсивності проліферації клітин і росту гліоми, знижує експресію про-проліферативних генів IGFBP6 і IGFBP9/NOV, підтверджуючи той факт, що стрес ендоплазматичного ретикулума є необхідним компонентом росту злоякісних пухлин.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*445.4 + Р569.62.7

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж21341/а Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Tarasenko A. S. 
The effect of nitric oxide on synaptic vesicle proton gradient and mitochondrial potential of brain nerve terminals = Вплив оксиду азоту на протонний градієнт синаптичних везикул та мітохондріальний потенціал нервових терміналей мозку / A. S. Tarasenko // The Ukr. Biochem. J.. - 2015. - 87, № 6. - С. 64-75. - Бібліогр.: 35 назв. - англ.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*739.12

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж21341/а Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
6.

Nozdrenko D. M. 
The effect of the aluminum chloride - quercetin complex on Casup2+/sup,Mgsup2+/sup-ATPase activity and contraction dynamic properties of muscle tibialis anterior from Rana temporaria = Дія комплексів хлориду алюмінію з кверцетином на Casup2+/sup,Mgsup2+/sup-АТРазну активність та динамічні параметри скорочення m. tibialis anterior жаби Rana temporaria / D. M. Nozdrenko, O. M. Abramchuk, V. M. Soroca, N. S. Miroshnichenko // The Ukr. Biochem. J.. - 2015. - 87, № 6. - С. 76-85. - Бібліогр.: 24 назв. - англ.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*738.822.2-64

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж21341/а Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
7.

Vadzyuk O. B. 
Protective effects of potassium transport in mitochondria from rat myometrium under activation of mitochondrial permeability transition pore = Протекторний ефект транспорту K+ в мітохондріях міометрія щурів за умов відкривання мітохондріальної пори перехідної проникності / O. B. Vadzyuk // The Ukr. Biochem. J.. - 2015. - 87, № 6. - С. 86-94. - Бібліогр.: 19 назв. - англ.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*551.322.6 + Е60*736.322

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж21341/а Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
8.

Labyntseva R. D. 
Calix[4]arene C-99 inhibits myosin ATPase activity and changes the organization of contractile filaments of myometrium = Калікс[4]арен C-99 інгібує АТРазну активність міозину та змінює структурну організацію скоротливих філаментів міометрія / R. D. Labyntseva, A. A. Bevza, A. O. Lul'ko, S. O. Cherenok, V. I. Kalchenko, S. O. Kosterin // The Ukr. Biochem. J.. - 2015. - 87, № 6. - С. 95-103. - Бібліогр.: 14 назв. - англ.

Зазначено, що каліксарени - це чашоподібні макроциклічні (поліфенольні) сполуки, і їх розглядають як перспективні молекулярні "платформи" для дизайну нових фізіологічно активних сполук. Раніше в дослідах in vitro було виявлено, що калікс[4]арен C-99 інгібує АТРазну активність актоміозину та субфрагмента-1 міозину матки свині. Мета роботи - дослідження взаємодії калікс[4]арену C-99 із міозином міоцитів матки щура. Для цього досліджувані клітини попередньо інкубували зі 100 мМ калікс[4]ареном C-99, із досліджуваних і контрольних (без каліксарену) міоцитів одержували міозин і визначали його АТРазну активність. Виявилось, що активність АТРази міозину, одержаного з дослідних міоцитів, є майже на 50 % нижчою у порівнянні з міозином контрольних клітин. За допомогою методу конфокальної мікроскопії показано відмінності (у порівнянні з контролем) у субклітинному розподілі міозину та актину в міоцитах матки, інкубованих із калікс[4]ареном C-99. Ця відмінність може бути обумовлена перебудовами у структурі скоротливих протеїнів гладеньком'язових клітин внаслідок їх взаємодії з каліксареном. Одержані результати свідчать про здатність калікс[4]арену C-99 проникати всередину міоцитів матки та впливати не тільки на АТРазну активність міозину, але й на структуру актинових і міозинових філаментів клітин міометрія. Властивість калікс[4]арену C-99 проникати всередину міоцитів можна використовувати в подальшому для розробки нових фармакологічних засобів, здатних ефективно нормалізувати скоротливу гіперфункцію міометрія.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*738.82*72 + Е60*736.322

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж21341/а Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Karpets Yu. V. 
Signal mediators at induction of heat resistance of wheat plantlets by short-term heating = Сигнальні посередники за індукування теплостійкості проростків пшениці короткочасним прогрівом / Yu. V. Karpets, Yu. E. Kolupaev, T. O. Yastreb // The Ukr. Biochem. J.. - 2015. - 87, № 6. - С. 104-112. - Бібліогр.: 35 назв. - англ.


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.1-275.94 + П212.1-44

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж21341/а Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
10.

Merlavsky V. M. 
Experimental substantiation of permeabilized hepatocytes model for investigation of mitochondria in situ respiration = Експериментальне обгрунтування моделі пермеабілізованих гепатоцитів для дослідження дихання мітохондрій in situ / V. M. Merlavsky, B. O. Manko, O. V. Ikkert, V. V. Manko // The Ukr. Biochem. J.. - 2015. - 87, № 6. - С. 113-121. - Бібліогр.: 22 назв. - англ.

Для експериментального обгрунтування моделі пермеабілізованих гепатоцитів щурів оцінено ступінь пермеабілізації клітин, використовуючи трипановий тест та їх швидкість дихання, яку визначено за допомогою полярографічного методу за окиснення ендогенних субстратів - сукцинату (0,35 мМ) і alpha-кетоглутарату (1 мМ). Окисне фосфорилювання стимулювали ADP (750 мкМ). Ступінь пермеабілізації гепатоцитів дигітоніном залежить як від його концентрації у середовищі, так і кількості клітин у суспензії. За 0,9 - 1,7 млн клітин в одному мл суспензії повна пермеабілізація відбувалась за концентрації 25 мкг/мл дигітоніну, за 2,0 - 3,0 млн клітин - 50 мкг/мл дигітоніну, а за 4,0 - 5,6 млн клітин - 100 мкг/мл дигітоніну. Отже, чим більшою є густина суспензії клітин, тим більшою має бути концентрація дигітоніну. Обробка гепатоцитів дигітоніном знижувала швидкість ендогенного дихання, яка досягала мінімуму теж за 20 - 22 мкг дигітоніну на один млн клітин. Додавання до пермеабілізованих гепатоцитів alpha-кетоглутарату підтримувало показники дихання на стабільному рівні, вищому за рівень ендогенного дихання за відповідної концентрації дигітоніну, але не інтактних клітин. За одночасного внесення alpha-кетоглутарату та ADP швидкість дихання пермеабілізованих гепатоцитів збільшувалась до рівня ендогенного дихання інтактних клітин незалежно від концентрації дигітоніну. Внесення у комірку лише сукцинату та особливо сукцинату за наявності ADP значно активувало дихання пермеабілізованих гепатоцитів, яке перевищувало рівень ендогенного дихання інтактних клітин. Залежність швидкості сукцинатстимульованого дихання від концентрації дигітоніну досягала максимуму за 20 - 22 мкг дигітоніну у розрахунку на один млн клітин. Передбачається, що оптимальне співвідношення між кількістю дигітоніну і кількістю клітин у суспензії для різних тканин відрізняється.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*551.322.6 + Е60*723.43

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж21341/а Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Philchenkov A. A. 
Rhamnazin inhibits proliferation and induces apoptosis of human Jurkat leukemia cells in vitro = Пригнічення проліферації та індукція апоптозу лейкемічних клітин людини за дії рамназину in vitro / A. A. Philchenkov, M. P. Zavelevych // The Ukr. Biochem. J.. - 2015. - 87, № 6. - С. 122-128. - Бібліогр.: 20 назв. - англ.

На клітинах лінії Jurkat гострої лімфобластної лейкемії людини проаналізовано пригнічення проліферації та апоптогенні ефекти диметоксильованого похідного кверцетину - рамназину. Показано, що цитотоксична та проапоптотична активність рамназину in vitro є зменшеною в порівнянні з такою кверцетину. Проапоптотична дія рамназину реалізується за мітохондріальним шляхом і пов'язана з активацією каспази-9 і каспази-3. За індукції апоптозу субоптимальними дозами інгібітора ДНК-топоізомерази II вепезиду в клітинах Jurkat, культивованих із рамназином, досягається адитивний ефект за відсотком гіподиплоїдних клітин. Таким чином, метилування кверцетину суттєво модифікує його біологічні ефекти.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р411.022.3 + Р569.411

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж21341/а Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Smirnov O. E. 
Response of phenolic metabolism induced by aluminium toxicity in Fagopyrum esculentum Moench. plants = Індукована алюмінієвою токсичністю відповідь фенольного метаболізму в рослинах Fagopyrum esculentum Moench. / O. E. Smirnov, A. M. Kosyan, O. I. Kosyk, N. Yu. Taran // The Ukr. Biochem. J.. - 2015. - 87, № 6. - С. 129-135. - Бібліогр.: 35 назв. - англ.

Зазначено, що рід гречка (Fagopyrum Mill.) - один із алюморезистентних рослинних таксонів. Мета дослідження - з'ясувати вплив іонів алюмінію (50 мкМ) на накопичення речовин фенольної природи в різних частинах рослин гречки звичайної (Fagopyrum esculentum Moench.). Показано підвищення вмісту загальної суми фенольних сполук, зміни у вмісті флавоноїдів та антоціанів та активності фенілаланін аміак-ліази (ФАЛ) на десяту добу експозиції рослин за присутності алюмінію. Найбільші зміни відзначено в тканинах досліджуваних листків - збільшення вмісту загальної суми фенольних сполук на 27,2 % і підвищення активності ФАЛ у 2,5 раза. При цьому спостерігали інгібування активності ензиму в тканинах коренів. Одержані дані можуть бути корисними для розуміння принципів алюморезистентності гречки й участі фенольних сполук у механізмах адаптації.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е522.924.2*801.1-64 + П212.8-272.53

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж21341/а Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Dragovoz I. V. 
Influence of Bacillus amyloliquefaciens subsp. plantarum IMV B-7404 strain exometabolites on phenylalanine ammonia-lyase activity in winter wheat seedlings = Вплив екзометаболітів штаму Bacillus amyloliquefaciens subsp. plantarum IMB B-7404 на активність фенілаланін-амоній-ліази в проростках озимої пшениці / I. V. Dragovoz, Yu. V. Korzh, N. O. Leonova, V. M. Iliash, L. V. Avdeeva // The Ukr. Biochem. J.. - 2015. - 87, № 6. - С. 136-141. - Бібліогр.: 21 назв. - англ.

Досліджено вплив екзометаболітів штаму Bacillus amyloliquefaciens subsp. plantarum IMB B-7404 на активність фенілаланін-амоній-ліази (ФАЛ, 4.3.1.24) в проростках озимої пшениці. Показано значне підвищення активності ФАЛ через 4 - 6 год після обробки екзометаболітами штаму IMB B-7404 коренів рослин та у разі інфікування листків фітопатогеном Bipolaris sorokiniana. Встановлено, що зміна активності ФАЛ поряд зі зменшенням площі ураженої грибним патогеном поверхні листків свідчать про індукцію системної стійкості у проростків озимої пшениці, зумовлену екзометаболітами штаму. Зроблено висновок, що ці показники можуть бути використані як модельні системи під час вивчення механізмів активації фітоімунітету.


Індекс рубрикатора НБУВ: П491.121.07 + П212.103-272.53

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж21341/а Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Савицький О. В. 
Комп'ютерне моделювання молекулярної динаміки мутантної форми тирозил-тРНК синтетази G41R, асоційованої з нейропатією Шарко - Марі - Туса / О. В. Савицький, О. І. Корнелюк // The Ukr. Biochem. J.. - 2015. - 87, № 6. - С. 142-153. - Бібліогр.: 28 назв. - укp.

Побудовано комп'ютерну модель просторової структури мутантної форми G41R тирозил-тРНК синтетази людини (HsTyrRS), структурні координати якої не визначені експериментально. Проведено комп'ютерне моделювання молекулярної динаміки HsTyrRS в інтервалі 100 нс та вивчено вплив мутації G41R, асоційованої з нейропатією Шарко - Марі - Туса, на локальні конформаційні зміни ензиму. Для розрахунків молекулярної динаміки використано грід-сервіси віртуальної лабораторії MolDynGrid та обчислювальні ресурси Української національної грід-інфраструктури. За допомогою методу молекулярної динаміки показано формування антипаралельної beta-шпильки у неструктурованій ділянці між спіралями Н9 і Н10 у мутантній формі G41R (СР1-вставка згортки Россмана) за участю амінокислотних залишків Lys147 - Glu157.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р620.424.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж21341/а Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Grynyuk I. I. 
Computer prediction of biological activity of dimethyl-N-(benzoyl)amidophosphate and dimethyl-N-(phenylsulfonyl)amidophosphate, evaluation of their cytotoxic activity against leukemic cells in vitro = Комп'ютерне прогнозування біологічної активності диметил-N-(бензоїл)-амідофосфату і диметил-N-(фенілсульфоніл)-амідофосфату, оцінка їх цитотоксичної дії на лейкозні клітини in vitro / I. I. Grynyuk, S. V. Prylutska, N. S. Kariaka, T. Yu. Sliva, O. V. Moroz, D. V. Franskevych, V. M. Amirkhanov, O. P. Matyshevska, M. S. Slobodyanik // The Ukr. Biochem. J.. - 2015. - 87, № 6. - С. 154-161. - Бібліогр.: 15 назв. - англ.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.82

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж21341/а Пошук видання у каталогах НБУВ 


 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського