Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
Пошуковий запит: (<.>TJ=HISTORICAL AND CULTURAL STUDIES - 2017 - Т. 4 - № 1<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 16
Представлено документи з 1 до 16

      
Категорія:    
1.

Kulevicius S. 
Instruments of propaganda: the burial places of the soviet soldiers of the Second World War in Lithuania. Old and new trends = Інструменти пропаганди: місця поховання радянських солдатів Другої світової війни у Литві. Старі та нові тенденції / S. Kulevicius // Hist. and Cultural Studies. - 2017. - 4, № 1. - С. 1-9. - англ.

Місця поховання солдатів Радянського Союзу Другої світової війни є місцями вторинного поховання, створеними в Литві переважно в 1945 - 1956 рр. Вторинне поховання нібито позбавило історичної конкретики (автентичності місця, персоналізації) і надало змогу створювати їх відповідно до політичних та ідеологічних потреб конкретного періоду. В 1990-ті в Литві відбувалась девальвація міфа Великої Вітчизняної війни. Пам'ятники Перемозі та героям війни були демонтовані та зі звичних громадських місць перетворились на експонати та розвалені об'єкти парку Груто. Місця поховання солдатів Радянського Союзу, по суті, ніхто не заторкував і вони застигли впродовж одного чи двох десятиліть. У 2000 - 2010 рр. ці місця отримали актуальність, але вже не як засіб пропаганди однієї ідеології, а як об'єкти зіткнення декількох видів пам'яті. Цвинтарі радянських солдатів Великої Вітчизняної війни стали "Цвинтарями радянських солдатів, що загинули в 1941 - 1945 рр." і "Місцем поховання солдатів Радянського Союзу Другої світової війни". Різні назви того самого об'єкта свідчать про його різну оцінку. Проаналізовано процес і ситуацію, як ці місця в Литві останнім часом (з 2000 р.) за гроші Російської Федерації та після реконструкції отримали новий вигляд, вигідний для поширення чужої ідеології та суперечливої "головній лінії" політики пам'яті Литви.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4ЛИТ)622 + Щ117.162

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Hnidyk I. 
Formation of Greek Catholic Church organizational structure in United States: parishes as centers of national and cultural life of Ukrainian emigration (1884 - 1914) = Формування організаційної структури Греко-Католицької Церкви у США: парохії як центри національного та культурного життя української еміграції / I. Hnidyk // Hist. and Cultural Studies. - 2017. - 4, № 1. - С. 9-14. - Бібліогр.: 32 назв. - англ.

Досліджено початковий етап становлення Греко-Католицької Церкви у США. Проаналізовано загальні риси, особливості, труднощі та обставини процесу організації парохій. Характерно, що нові парохіяльні осередки створювалися доволі швидко. Цей процес зумовлений широкими територіальними межами розселення української еміграції. Відповідно, кожна група прагнула мати свою парохію, оскільки добиратися до найближчої в іншому містечку було доволі складно. З огляду на історіографічні розбіжності щодо датування організації парафій і будівництва церков запропоновано додаткові критерії для комплекснішого дослідження зазначеної проблематики. Увагу звернено на статистику, географію, хронологію та динаміку процесу організації головних парафій, загальну кількість церков, священиків та парохіян упродовж різних етапів. Здійснено порівняльну характеристику на основі наявної історіографії та архівних джерел, які надають змогу реконструювати особливості діяльності парохіяльних осередків і головні організаційні проблеми.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э377.109(7СПО9=УКР)-35

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Khymytsia N. 
Historiographical aspects of the use of information and communication potential of the Ukrainian blogosphere for historical and cultural studies = Історіографічні аспекти використання інформаційного та комунікаційного потенціалу української блогосфери для історико-культурологічних досліджень / N. Khymytsia // Hist. and Cultural Studies. - 2017. - 4, № 1. - С. 15-20. - Бібліогр.: 13 назв. - англ.

Висвітлено головні етапи історії формування української блогосфери, охарактеризовано сучасний стан та особливості розвитку блогів і мікроблогів в Україні. Виділено аспекти, що визначають цінність контенту блогосфери для дослідника історичної та культурологічної тематики: видова різноманітність опублікованої в блогах інформації, що може бути і первинним, і вторинним джерелом інформації; актуальність інформації, що забезпечується регулярними публікаціями та оновленнями, архівуванням суспільно важливої інформації; збільшення кількості блогів, на яких обговорюється історична та культурологічна тематика; поява професійних блогерів, які стали своєрідним "лідерами думок", експертами з питань історії та культури. Обгрунтовано можливості та переваги комунікаційного потенціалу блогів, що: надають змогу постійно залучати цільову аудиторію та привертати її увагу до проблем розвитку української культури; забезпечують побудову емоційного зв'язку з читачем блогу завдяки особистісному аспекту інформації, яку публікують автори блогів, сприяють розвитку дискусії на актуальні теми історичної чи культурологічної тематики; генерують мультимедійний джерельний контент. Вибірку блогів та їхнього контенту для історіографічних досліджень історичної та культурологічної тематика запропоновано здійснювати з урахуванням таких характеристик: авторський підхід до інформаційного наповнення блогу; унікальність контенту блогу; чітко визначена тематична спрямованість блогу. Охарактеризовано контент нових тематичних онлайн-проектів блогосфери України, які генерують важливу інформацію про сучасну історію та культуру, розвивають актуальну історико-культурологічних проблематику.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч62с51

Шифр НБУВ: Ж Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Банах В. М. 
Музей НТШ у Львові (1912 - 1939): науково-фондова робота / В. М. Банах // Hist. and Cultural Studies. - 2017. - 4, № 1. - С. 21-26. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.

На підставі аналізу літератури та залучення широкого пласту архівних джерел простежено впродовж 1912 - 1939 рр. основні етапи розвитку та становлення однієї з найбільших музейних установ Львова та Галичини - Музею Наукового товариства ім. Шевченка у Львові. Увагу звернено на висвітлення одного з визначальних векторів музейної роботи - науково-фондової роботи.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч773(4УКР-4ЛЬВ) + Ч771.4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Барановська Н. М. 
Багатогранність культурної спадщини Івана Левинського / Н. М. Барановська // Hist. and Cultural Studies. - 2017. - 4, № 1. - С. 27-32. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.

Висвітлено громадську, науково-педагогічну, архітектурно-будівельну та підприємницьку спадщину І. Левинського, яка мала видатні наслідки для розвитку Львова як прогресивного європейського міста та зробила великий вплив на розвиток Галичини, національної культури та економіки України. З'ясовано, що І. Левинський створив наукову архітектурну школу, розробив власну систему підготовки інженерних кадрів, був засновником національного промислу, одним із творців стилю львівської сецесії, організатором інженерного руху в Галичині, відзначився на ниві пам'яткоохоронної діяльності та прославив Львівську політехніку як провідний вищий технічний заклад краю.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч11г(4УКР)д

Шифр НБУВ: Ж Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Вербицька П. В. 
Основні чинники розвитку вищої технічної освіти у Львові у XIX - на поч. XX ст. / П. В. Вербицька // Hist. and Cultural Studies. - 2017. - 4, № 1. - С. 33-36. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Розглянуто проблему генези технічної освіти у Галичині у європейському контексті. Надано перелік економічнх і політичних чинників, що вплинули на зрушення у розвитку вищої технічної освіти краю. Виокремлено та узагальнено проблеми, що стимулювали реформування тогочасної технічної освіти. З'ясовано значення історичного досвіду становлення і розвитку Львівської політехніки як надбання української та європейської науки в умовах сучасного реформування вищої освіти.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч481.203.1(4УКР)6

Шифр НБУВ: Ж Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Камінска О. З. 
Участь Сидора Голубовича у політичних судових процесах Галичини на початку XX ст. / О. З. Камінска // Hist. and Cultural Studies. - 2017. - 4, № 1. - С. 37-42. - Бібліогр.: 22 назв. - укp.

Розглянуто адвокатську діяльність С. Голубовича на початку XX ст. З'ясовано його роль у відомих тогочасних політичних судових процесах, які відображали загострення суперечностей між українцями та поляками Східної Галичини. Проаналізовано промови адвоката під час розгляду політичних справ М. Січинського (1908), чернихівських селян (1908), українських студентів Львівського університету (1911).


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР-9ГАЛ)6 + Т3(4УКР331)60

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Кузьмин Р. 
Громадсько-освітня діяльність та наукова спадщина Юліана Медведського (1845 - 1918 рр.) / Р. Кузьмин // Hist. and Cultural Studies. - 2017. - 4, № 1. - С. 43-50. - Бібліогр.: 41 назв. - укp.

На підставі аналізу архівних джерел висвітлено громадську та наукову діяльність Ю. Медведського. Розглянуто життєвий шлях українського науковця на тлі суспільно-політичних процесів другої половини XIX ст. Проаналізовано становлення Ю. Медведського як науковця та викладача Вищої технічної школи у Львові. Висвітлено його участь у громадському житті українських та польських наукових і культурно-просвітницьких товариств Східної Галичини.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)571-8 + Д3д(4)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Курдина Ю. М. 
Пам'ятки гутництва у музеях: проблеми збереження та популяризації / Ю. М. Курдина // Hist. and Cultural Studies. - 2017. - 4, № 1. - С. 51-58. - Бібліогр.: 44 назв. - укp.

Проаналізовано археологічні пам'ятки гутництва, а саме скляні вироби, які зберігаються в Львівському історичному музеї, Історико-крєзнавчому музеї м. Винник, Володимир-Волинському історико-краєзнавчому музеї та Кременецькому районному краєзнавчому музеї. Звернено увагу на те, що у вказаних музеях наявні абсолютно різні за обсягом збірки скла. Водночас вказується на необхідність наукового переосмислення рівня гутництва для полегшення вирішення питання інтерпретації речових пам'яток гутництва та їхньої подальшої популяризації.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(45УКР) + Т495.97 + Ч774(4УКР):Т

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Лисейко Я. Б. 
Шляхетський герб на жіночому портреті XVII - на початку XX ст. в колекції Львівського історичного музею / Я. Б. Лисейко // Hist. and Cultural Studies. - 2017. - 4, № 1. - С. 59-64. - Бібліогр.: 18 назв. - укp.

Досліджено особливості гербів, зображуваних на жіночих портретах, що зберігаються в колекції Львівського історичного музею.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т215(4УКР) + Ч774(4УКР-4ЛЬВ):Т

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Мельник Р. П. 
Розвиток сакральної архітектури в дерев'яних храмах Сколівщини (середина XIX - XXI ст.) / Р. П. Мельник, В. М. Мельник // Hist. and Cultural Studies. - 2017. - 4, № 1. - С. 65-68. - Бібліогр.: 17 назв. - укp.

Проаналізовано сакральну бойківську архітектуру, що відзначилася ступінчасто-пірамідальним типом бойківської церкви з трьома вежами. У всіх типах дерев'яних церков об'єднавчим модульним елементом був центральний зруб, верх якого завжди робили щонайменше на один ярус вищим від бічних. Серед тридільних храмів найпоширенішими були типи з прямокутною чи восьмигранною навою, гранчастим вівтарем і таким же або прямокутним бабинцем.


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ117.166.5(4УКР-4ЛЬВ"185/20" + Щ103(4УКР-4ЛЬВ)-38 + Э370,9(4УКР-4ЛЬВ)-365

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Рочняк Ю. А. 
Історичні паралелі формування архітектури залізничних вокзалів Галичини і Тиролю / Ю. А. Рочняк // Hist. and Cultural Studies. - 2017. - 4, № 1. - С. 70-75. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.

Досліджено зовнішні просторово-композиційні властивості будівель залізничних вокзалів різного часу на території історичних Галичини і Тиролю. Виявляються спільні ознаки і тенденції їхнього формування під впливом ідеологічних і політичних чинників.


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ113(4УКР-9ГАЛ)927.166

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Стасюк І. 
Туристична атрактивність львівських храмів / І. Стасюк // Hist. and Cultural Studies. - 2017. - 4, № 1. - С. 76-80. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

Проаналізовано туристичну привабливість храмів Львова. Охарактеризовано низку аспектів, актуальних і важливих для популяризації львівської храмової архітектури в контексті туристичної атрактивності.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч518.115(45УКР-45ЛЬВ)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Терський С. В. 
Утвердження Київської держави у Східному Прикарпатті та Волині: стан джерел та наукові версії / С. В. Терський, Б. А. Омельчук // Hist. and Cultural Studies. - 2017. - 4, № 1. - С. 81-86. - Бібліогр.: 26 назв. - укp.

Проаналізовано сучасні погляди на обставини включення земель Східного Прикарпаття, Подністров'я та Волині до складу Київської держави. Розглянуто поширення низки категорій рухомих археологічних пам'яток IX - XI ст., що свідчать про перебування княжої дружини на території Подністров'я та проведено їх зіставлення з даними писемних джерел. Проаналізовано різні аспекти можливої залежності цих земель від племен давніх угорців і печенігів у момент формування Київської держави. Обгрунтовано висновок про необхідність ретельнішого вивчення пам'яток IX - XI ст. у Середньому Подністров'ї.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(45УКР)4-423.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Хома І. 
Гімназійна освіта Євгена Коновальця / І. Хома // Hist. and Cultural Studies. - 2017. - 4, № 1. - С. 87-93. - Бібліогр.: 18 назв. - укp.

Розкрито гімназійну або повну середню освіту Є. Коновальця. Тобто, що виховувало загальнолюдські цінності, вміння та навики підданих Австро-Угорської імперії, а що ще й формувало національну ідентичність.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф513(4УКР)6-8 + Ч33(4УКР)6-8

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Цубов Л. В. 
Діяльність українських громадських організацій по наданню допомоги голодуючому населенню УСРР 1932 - 1933 рр. / Л. В. Цубов, Н. М. Божко // Hist. and Cultural Studies. - 2017. - 4, № 1. - С. 94-98. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.

На підставі аналізу наукових джерел висвітлено дії західноукраїнського суспільства з організації надання допомоги голодуючому населенню УСРР у 1932 - 1933 рр.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф79(4УКР)2 + Т3(4УКР)613-209

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського