Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (3)Автореферати дисертацій (114)Реферативна база даних (986)Книжкові видання та компакт-диски (265)Журнали та продовжувані видання (137)
Пошуковий запит: (<.>K=ПРИЧОРНОМОР$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 14
Представлено документи з 1 до 14

   Тип видання:   енциклопедія   
1.

Вечерський, В.
Замки і фортеці України [Електронний ресурс] / В. Вечерський, С. Тарасов. - К. : Балтія-друк, 2005. - 64 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У багатій та різноматній історико-архітектурній спадщині України пам'яткам оборонної архітектури - фортецям, замкам, оборонним храмам, міським укріпленням - належить визначне місце. Упродовж багатьох століть вони були головними у забудові міст і містечок. Замки першими відбивали ворожі напади й останніми підкорялися завойовникам. Без перебільшення можна сказати, що від рівня організації оборони залежала доля всіх поселень, життя чи смерть їхніх мешканців. Стародавні пам'ятки, що збереглися донині, становлять органічну складову краєвидів Поділля, Галичини, Закарпаття, Волині, Причорномор'я, Криму, інших країв нашої держави.



Кл.слова:
укріплення

   Тип видання:   науково-популярне видання   
2.

Крижицький, С. Д.
Античні держави Північного Причорномор'я [Електронний ресурс] / С. Д. Крижицький, В. М. Зубар, А. С. Русяєва. - К. : Видавничий дім "Альтернативи", 1998. - 352 с.. - (Україна крізь віки)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга присвячена одній із найцікавіших сторінок в історії України - грецькій колонізації Північного Причорномор'я і тисячолітньому існуванню тут низки античних держав. Всім, хто цікавиться історією України.



Кл.слова:
український народ -- грецька колонізація

   Тип видання:   зб. статей   
3.


Культурно-бытовые процессы на юге Украины [Електронний ресурс] / отв. ред. Ю. В. Иванова. - М. : Наука, 1979. - 191 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В книжке исследуются культурные и бытовые сходства и различия у различных групп народонаселения, живущего в иноциональной среде южных областей Украины, показанное происхождения этих групп, численность, условия расселения (малогабаритными массивами, отдельными селами).



Кл.слова:
населення -- побут -- причорномор

   Тип видання:   науково-популярне видання   
4.

Винокур, І. С.
Сармати у Прикарпатті [Електронний ресурс] / І. С. Винокур. - К. : Інститут археології НАН України, 2000. - 6 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В статті розглянуто наявні археологічні матеріали стосовно просування сарматських племен у І–ІІІ ст. н.е. з території Північно–Західного Причорномор'я на землі Середнього Подністров'я і Прикарпаття. Ці матеріали засвідчують значну роль на початку великого переселення народів південних причорноморських племен, які почали рухатися у північно–західному напрямку на землі північно–східних фракійців і слов'ян. Ця південна течія відіграла в історії населення Південно–Східної Європи не меншу роль, ніж рух північно–західних гото–гепідських племен. Оцінюючи загальний історичний процес у Центральній та Південно–Східній Європі першої половини І тис. н.е., не слід перебільшувати значення руху як південних, так і північних номадів. Справа в тому, що не вони (ці рухи) визначали загальне спрямування конкретної історії корінного, субстратного землеробсько–скотарського населення Південно–Східної Європи, яке, сприймаючи прогресивні елементи центральноєвропейської провінційно–римської культури, продовжувало свій еволюційний поступ соціально–економічного, політичного і культурного розвитку у першій половині І тисячоліття нової ери.



Кл.слова:
велике переселення -- сарматські племена

   Тип видання:   монографія   
Категорія: Науки про Землю   
5.

Лещух, Р. Й.
Юрські відклади півдня України [Електронний ресурс] / Р. Й. Лещух, В. В. Пермяков, Б. М. Полухтович. - Л. : Євросвіт, 1999. - 336 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Монографія є найповнішим на сьогоднішній час узагальненням матеріалів з геології юрських відкладів півдня України. Вона написана на основі найновіших результатів, отриманих авторами в процесі комплексних палеонтологічних і літологічних дослідження керну із юрських розрізів, розкритих свердловинами в Придобруджі, Північному Причорномор'ї, Рівнинному Криму, на Керченському півострові, акваторії Чорного моря і з природних відкладень Гірського Криму. При підготовці роботи, після критичного аналізу глибокого переосмислення, також враховано весь опублікований матеріал, що стосується геології юрських утрорень півдня України і суміжних територій. Книга адресується вищих учбових закладів та коледжів, розрахована на палеонтологів і стратиграфів, які вивчають юрські відклади Середземноморської палеозоогеографічної області, а також може бути використана геологами при проведені геологічної зйомки та глибокого буріння при пошуково-розвідувальних роботах на нафту і газ та інші корисні копалини.



Кл.слова:
палеонтологія -- літологія -- Середземноморська область

   Тип видання:   наукове видання   
6.

Гончарук, Г. І.
Президент і Одеса (1994-2001) [Електронний ресурс] / Г. І. Гончарук. - О. : Астропринт, 2001. - 248 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Текст у форматі PDF 16.78 Мб


У книзі робиться спроба дослідити напрямки езпосереднього впливу Президента України Леоніда Кучми на життя одного із значних українських промислових, наукових і культурних центрів – міста Одеси. На численних документах, матеріалах еріодичної преси показані неабиякий інтерес глави держави до Одеси, всього причорноморського краю. Його допомога у вирішенні життєво важливих осподарських проблем міста. На окрему увагу заслуговують заходи Леоніда кучми, спрямовані на ліквідацію загрозливого для нормального життя одеситів політичного протистояння між міською і обласною гілками влади. У книзі переконливо показані також фактори підтримки й глибокої поваги жителів міста до Леоніда Даниловича Кучми. Книга не претендує на вичерпність аналізу діяльності резидента стосовно вирішення проблеми міста-героя Одеси. Вона є першим кроком у цьому напрямку. Розрахована на широке коло читачів.



Кл.слова:
економіка -- політика -- влада

   Тип видання:   наукове видання   
7.


Історія українського мистецтва [Електронний ресурс] : у 5 т. / голов. ред. Г. Скрипник ; Національна академія наук України, Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського. - К. : [б. в.], 2007-2011

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1 : Мистецтво первісної доби та стародавнього світу. - 2008. - 710 с.

Т. 2 : Мистецтво середніх віків. - 2010. - 1296 с.

Т. 3 : Мистецтво другої половини XVI - XVIII ст.. - 2011. - 1088 с.

Т. 5 : Мистецтво XX ст.. - 2007. - 1048 с.


У першому томі автори поставили за мету реконструювати цілісний образ найдавніших етапів мистецького життя на українських землях, переважно на прикладі тих артефактів, що постали на них та збереглися до наших днів. У ній представлено мистецтво пізньопалеолітичного населення України, енеолітичної людності (зокрема, подано неперевершеної майстерності зразки кераміки носіїв трипільської культури; репрезентовано пам’ятки образотворчості народів бронзової доби, кімерійців, скіфів, сарматів (особливо вишукані ювелірні (золоті й срібні) вироби – чаші, пекторалі, амфори, золоті оздоби парадного вбрання, рельєфні зображення сюжетів і сцен зі скіфського життя, кам’яні скульптури тощо). Розлогі розділи тому присвячені образотворчому мистецтву та художнім ремеслам населення античних держав Північного Причорномор’я, культурна традиція яких мала безпосередній вплив на мистецькі процеси на цих територіях у наступні епохи. Чи не вперше розглянуто в контексті історії мистецтва пам’ятки кельтського населення та латенізованих культур. Значно повніше висвітлено культурну спадщину праслов’янського й готського населення українських земель тощо.

Другий том “Історії українського мистецтва” присвячено історії художніх процесів на українських теренах у добу середньовіччя (кінець ІV/VI – XV/середина XVI). Важливим наміром авторів та упорядників стало висвітлення родоводу та стильових особливостей вітчизняного мистецтва, його видової специфіки. У дослідженнях архітектури, монументальної скульптури, мозаїк, фресок, іконопису, оздоблення рукописної книги, художніх ремесел окреслено риси, які й нині маркують процес творення українського світу.

У третьому томі “Історії українського мистецтва” висвітлюються розвиток, жанрове й стильове розмаїття української архітектури, образотворчого та декоративного мистецтва козацько-гетьманської доби, що охоплює фактично три століття – XVI, XVII, XVIIІ, національні варіанти європейських стилів ренесансу й бароко, які стали набутком більшості визначних пам’яток, розглянутих у цьому виданні.

Глибоким філософським осмисленням та форматним осягненням вирізняються розділи праці, присвячені мистецькій спадщині ХІХ ст. – періоду, коли українська національна культура виявила неабияку життєстійкість, витворивши за вкрай складних соціополітичних умов довершені мистецькі твори, «зуміла розвинути більшість сучасних видів мистецтв, а в багатьох із них створити класичні цінності і дати імена світової міри». Автори розділів слушно зауважують, що мистецька спадщина цієї епохи формувалася й визрівала в чужинському культурному середовищі та під тиском нових суспільно-політичних реалій, що спричиняли розмежування між культурою народною та панівних верств, динамічну зміну стильових напрямів – перехід від бароко до романтизму та реалізму. Дослідники чи не вперше в мистецтвознавстві пострадянського періоду залучають до аналізу українського образотворення нові імена художників та архітекторів, нові реалії та здобутки малярської і будівельної спадщини, розглядаючи в контексті українського мистецького процесу як пам’ятки, що виникли в Україні і на питомо українському ґрунті, так і ті мистецькі явища, що хоча й творилися поза Україною, проте тематикою і змістом стосувалися української культурної традиції та історії.

5-й том, присвячений мистецтву ХХ століття, є, власне, першою спробою накреслити і дати об’єктивну оцінку основним процесам, що відбувалися впродовж усього минулого століття в художньому житті на теренах нашої країни, намаганням відтворити цілісну картину мистецького життя, що розвивалося в контексті загальноєвропейського художнього процесу, єдиному річищі світового художнього розвитку.



Кл.слова:
образотворче мистецтво -- монументальна скульптура -- декоративно-вжиткове мистецтво

   Тип видання:   довідник   
8.


Природа і природні ресурси Північного Причорномор’я [Електронний ресурс] : бібліографічний покажчик літератури за 2008 рік / Одеська національна наукова бібліотека імені М. Горького ; упоряд. О. Г. Кушнір. - О. : [б. в.], 2010. - 80 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Черговий випуск бібліографічного покажчика «Природа і природні ресурси Північного Причорномор’я» містить опис публікацій на тему посібника за 2008 рік. У роботі над випуском взяли участь Кримська республіканська універсальна наукова бібліотека імені І. Я. Франка та наукова бібліотека Таврійського національного університету імені В. І. Вернадського. Всі описані праці систематизовано за темами, в межах кожного розділу розташовано в алфавіті авторів і назв. Завершують посібник покажчики географічних назв та імен.



Кл.слова:
геологічне дослідження -- корисні копалини -- охорона природи

   Тип видання:   монографія   
9.

Гречко, Д. С.
Населення скіфського часу на Сіверському Дінці [Електронний ресурс] / Д. С. Гречко ; Національна академія наук України, Інститут археології. - К. : [б. в.], 2010. - 286 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Робота присвячена характеристиці археологічних пам’яток сіверськодонецького Лісостепу скіфської доби. Здійснено історіографічний огляд основних проблем вивчення регіону, виділено п’ять періодів еволюції матеріальної культури та три основні періоди в етнокультурній історії місцевого племені. Отримана повна і системна характеристика сіверсько-донецького населення скіфської доби. Для істориків, археологів, працівників музеїв, викладачів вищих навчальних закладів, краєзнавців, всіх, хто цікавиться стародавньою історією Причорномор’я.



Кл.слова:
скіфська доба -- історія Причорномор -- історична пам'ятка

   Тип видання:   науково-популярне видання   
10.

Іналджик, Галіль.
Османська імперія. Класична доба 1300-1600 [Електронний ресурс] : пер. з англ. / Галіль Іналджик ; Інститут сходознавства ім. А. Кримського Національної академії наук України. - К. : Критика, 1998. - 287 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Це перше українське видання книги, що вже стала класичною працею про османську цивілізацію, а її автор - професор Чікагського університу Галіль Іналджик, здобув визнання як найбільший авторитет в галузі османістики. В ній показується, як за короткий час маленьке прикордонне князівство перетворилося на світову потугу, лідера ісламського світу. Розкриваються рушійні сили османського піднесення. Османська династія, Палац, центральна і провінційна адміністрація, правлячі класи, військо, право, судочинство, релігійні інститути, селянство та сільське господарство, міжнародна торгівля, ремісничі цехи, освіта, інтелектуальне життя, духовність та культура - ось ті проблеми, які розглядаються в цій книзі. Певну увагу приділено також Північному Причорномор’ю, що пропонує українському читачеві ширшу перспективу історії України. Книга вдало поєднує наукову грунтовність з барвистими деталями східної екзотики і тому розрахована як на фахівця-сходознавця, так і на аматора історії.



Кл.слова:
Туреччина -- османістика -- ісламський світ

   Тип видання:   навчальний посібник   
11.


Історія України [Електронний ресурс] / Відкритий міжнародний університет розвитку людини «Україна». Інститут права та суспільних відносин. Кафедра суспільно-політичних наук, глобалістики та соціальних. - К. : [б. в.], 2010. - 228 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Ознайомити студентів з основними методологічними засадами курсу та видами історичних джерел, з основними подіями і явищами Стародавньої історії України та грецької колонізації Північного причорномор’я.



Кл.слова:
історія -- культура -- античність

   Тип видання:   науково-популярне видання   
12.
 


King, Charles.
Odessa [Electronic resource] : genius and death in a city of dreams / Charles King. - New York : W.W. Norton and Company, 2012. - 336 p
Переклад назви: Одеса: геній і смерть в місті мрії

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


In Odessa, the greatest port on the Black Sea, a dream of cosmopolitan freedom inspired geniuses and innovators, from the writers Alexander Pushkin and Isaac Babel to Zionist activist Vladimir Jabotinsky and immunologist Ilya Mechnikov. Yet here too was death on a staggering scale, as World War II brought the mass murder of Jews carried out by the city’s Romanian occupiers. Odessa is an elegy for the vibrant, multicultural tapestry of which a thriving Jewish population formed an essential part, as well as a celebration of the survival of Odessa’s dream in a diaspora reaching all the way to Brighton Beach. 25 illustrations



Кл.слова:
міська культура -- урбаністика -- Причорномор

   Тип видання:   науково-популярне видання   
13.
 



Українське козацтво [Електронний ресурс] : витоки, еволюція, спадщина : у 3 випусках / ред. В. А. Смолій ; Академія наук України. - К. : [б. в.], 1993

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Вип. 1. - 1993. - 166 с.

Вип. 2. - 1993. - 174 с.

Вип. 3. - 1993. - 178 с.


Козацтво і Україна, козацтво і український народ - ці поняття здавна перебували в одному асоціативному ряду. Адже історія козацтва становить цілу епоху в минулому України та її народу. Козаки освоїли величезні території північно-причорноморських степів і розвивали господарство, що базувалося на вільнонайманій праці і великій товаросмкості. В розбурханому морі феодальної стихії з’явилися господарські структури, які не лише не були адекватні панівному способу виробництва, а, по суті, стали його антиподами, провісниками змін, що принесли лише наступні століття.



Кл.слова:
козаччина -- Ренесанс -- Україна

   Тип видання:   монографія   
Категорія: Біологічні науки   
14.

Красова, Ольга Олександрівна.
Фіторізноманіття схилових ландшафтів причорноморської частини басейну Інгульця: структура та збереження [Електронний ресурс] = Phytodiversity of slope landscapes of the Black Sea part of the Inhulets basin: structure and conservation : монографія / О. О. Красова ; відп. ред. Д. В. Дубина ; Національна академія наук України, Криворізький ботанічний сад. - Київ : ТОВ "Талком", 2023. - 260 с.

  Текст у форматі PDF 5.03 Мб


У монографії представлені результати досліджень рослинного покриву схилових ландшафтів причорноморської частини басейну р. Інгулець. Проаналізовано структурний склад ценофлор. Розроблено класифікацію рослинності, розкрито специфіку її територіальної та екологічної диференціації. Виявлено раритетну складову флори, проведено созологічну оцінку угруповань і запропоновано заходи з оптимізації охорони фіторізноманіття. Для ботаніків, спеціалістів у галузі охорони природи, викладачів і студентів вищих навчальних закладів.

The monograph presents the results of research on the vegetation cover of slope landscapes in the Black Sea part of the Inhulets river basin. The structural composition of cenoflora was analyzed. The classification of vegetation was developed, and the specifics of its territorial and ecological differentiation were revealed. A rare component of the flora was identified, a sociological assessment of the communities was carried out, and measures to optimize the protection of phytodiversity were proposed. For botanists, specialists in the field of nature protection, teachers and students of higher educational institutions.



Кл.слова:
флора -- рослинність -- ландшафт
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського