Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (272)Реферативна база даних (692)Книжкові видання та компакт-диски (825)Журнали та продовжувані видання (174)
Пошуковий запит: (<.>K=ПРАСЛ$<.>+<.>K=ЯНСЬК$<.>+<.>K=ІНТОНАЦІЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 66
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   словник   
1.

Miklosich, F. von
Lexicon Palaeoslovenico-Graeco-Latinum [Electronic resource] : emendatum auctum / F. von Miklosich. - Aalen : Scientia Verlag, 1977
Переклад назви: Старослов'янсько-грецько-латинський словник: доповнений та перероблений

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

A - M. - 1 - 396 pp.

H - П. - 397 - 765 pp.

Ц - У. - 1104 - 1171 pp.




Кл.слова:
старослов'янська мова -- грецька мова -- латина

   Тип видання:   словник   
2.

Miklosich, Franz Ritter von.
Lexicon palaeoslovenico-graeco-latinum [Electronic resource] : emendatum auctum / Franz Ritter von Miklosich. - Aalen : Scientia Verlag, 1977. - 418 S.
Переклад назви: Старослов'янсько-греко-латинський словник: виправлене і розширене видання

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


High Quality Facsimile Reporduction: Miklosich, Franz, Ritter von, 1813-1891 :Lexicon palaeoslovenico-graeco-latinum : emendatum auctum 1862 [FACSIMILE] Originally published by Vindobonae : G. Braumueller in 1862. 1206 pages. Book will be printed in black and white, with grayscale images. Book will be 6 inches wide by 9 inches tall and soft cover bound. Any foldouts will be scaled to page size. If the book is larger than 1000 pages, it will be printed and bound in two parts. Due to the age of the original titles, we cannot be held responsible for missing pages, faded, or cut off text.



Кл.слова:
словник -- мовознавство

   Тип видання:   навчальний посібник   
3.

Яровий, В. І.
Історія західних та південних слов'ян у ХХ ст: курс лекцій [Електронний ресурс] : навч. посібник / В. І. Яровий. - К. : Либідь, 1996. - 416 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У посібнику розглядається соціально-політичний розвиток західно та південнослов'янських народів у ХХ ст. Висвітлені історія постання незалежних слов'янських держав, участь слов'янських народів у світових війнах, спроби побудови соціалізму, повалення комуністичних режимів та відновлення демократичного ладу.



Кл.слова:
слов'янська держава -- політика -- світова війна

   Тип видання:   навчальний посібник   
4.

Бокань, Володимир.
Історія культури України [Електронний ресурс] : навчальний посібник / В. Бокань, Л. Польовий. - 3-е вид., стер.. - К. : МАУП, 2002. - 256 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Пропонований посібник розкриває процес розвитку історії культури України, її народу, розглядає найбільш значні набутки, які увійшли до кращих надбань і досягнень слов'янських націй та цивілізованого світу. Історичний огляд культурних процесів дає змогу простежити розвиток культури України від давніх часів до сьогодення. Для студентів коледжів, вищих навчальних закладів і всіх, хто цікавиться історією культури України.



Кл.слова:
нація

   Тип видання:   наукове видання   
5.

Стешенко, І.
Історія української драми [Електронний ресурс] / І. Стешенко. - К. : Друкарня Н.Т. Корчак-Новіцького, 1908

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1. - 309 с.


Ця праця належить перу українського літературознавця і письменника, перекладача Івана Стешенка і присвячена історії українського театру. Матеріал поділений на 5 розділів. Перший розглядає загальні теоретичні питання (зародження театру, трансформація давніх культів у вистави), другий — народні романо-германські, слов'янські обряди, їх зміст. У третьому розділі розповідається про використання драми у цілях пропаганди християнства. Останні дві частини книги містять відомості про розвиток драми у різних слов'янських народів, аналіз творів Феофана Прокоповича.



Кл.слова:
театральне мистецтво -- театр

   Тип видання:   наукове видання   
6.


Історія українського мистецтва [Електронний ресурс] : у 5 т. / голов. ред. Г. Скрипник ; Національна академія наук України, Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського. - К. : [б. в.], 2007-2011

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1 : Мистецтво первісної доби та стародавнього світу. - 2008. - 710 с.

Т. 2 : Мистецтво середніх віків. - 2010. - 1296 с.

Т. 3 : Мистецтво другої половини XVI - XVIII ст.. - 2011. - 1088 с.

Т. 5 : Мистецтво XX ст.. - 2007. - 1048 с.


У першому томі автори поставили за мету реконструювати цілісний образ найдавніших етапів мистецького життя на українських землях, переважно на прикладі тих артефактів, що постали на них та збереглися до наших днів. У ній представлено мистецтво пізньопалеолітичного населення України, енеолітичної людності (зокрема, подано неперевершеної майстерності зразки кераміки носіїв трипільської культури; репрезентовано пам’ятки образотворчості народів бронзової доби, кімерійців, скіфів, сарматів (особливо вишукані ювелірні (золоті й срібні) вироби – чаші, пекторалі, амфори, золоті оздоби парадного вбрання, рельєфні зображення сюжетів і сцен зі скіфського життя, кам’яні скульптури тощо). Розлогі розділи тому присвячені образотворчому мистецтву та художнім ремеслам населення античних держав Північного Причорномор’я, культурна традиція яких мала безпосередній вплив на мистецькі процеси на цих територіях у наступні епохи. Чи не вперше розглянуто в контексті історії мистецтва пам’ятки кельтського населення та латенізованих культур. Значно повніше висвітлено культурну спадщину праслов’янського й готського населення українських земель тощо.

Другий том “Історії українського мистецтва” присвячено історії художніх процесів на українських теренах у добу середньовіччя (кінець ІV/VI – XV/середина XVI). Важливим наміром авторів та упорядників стало висвітлення родоводу та стильових особливостей вітчизняного мистецтва, його видової специфіки. У дослідженнях архітектури, монументальної скульптури, мозаїк, фресок, іконопису, оздоблення рукописної книги, художніх ремесел окреслено риси, які й нині маркують процес творення українського світу.

У третьому томі “Історії українського мистецтва” висвітлюються розвиток, жанрове й стильове розмаїття української архітектури, образотворчого та декоративного мистецтва козацько-гетьманської доби, що охоплює фактично три століття – XVI, XVII, XVIIІ, національні варіанти європейських стилів ренесансу й бароко, які стали набутком більшості визначних пам’яток, розглянутих у цьому виданні.

Глибоким філософським осмисленням та форматним осягненням вирізняються розділи праці, присвячені мистецькій спадщині ХІХ ст. – періоду, коли українська національна культура виявила неабияку життєстійкість, витворивши за вкрай складних соціополітичних умов довершені мистецькі твори, «зуміла розвинути більшість сучасних видів мистецтв, а в багатьох із них створити класичні цінності і дати імена світової міри». Автори розділів слушно зауважують, що мистецька спадщина цієї епохи формувалася й визрівала в чужинському культурному середовищі та під тиском нових суспільно-політичних реалій, що спричиняли розмежування між культурою народною та панівних верств, динамічну зміну стильових напрямів – перехід від бароко до романтизму та реалізму. Дослідники чи не вперше в мистецтвознавстві пострадянського періоду залучають до аналізу українського образотворення нові імена художників та архітекторів, нові реалії та здобутки малярської і будівельної спадщини, розглядаючи в контексті українського мистецького процесу як пам’ятки, що виникли в Україні і на питомо українському ґрунті, так і ті мистецькі явища, що хоча й творилися поза Україною, проте тематикою і змістом стосувалися української культурної традиції та історії.

5-й том, присвячений мистецтву ХХ століття, є, власне, першою спробою накреслити і дати об’єктивну оцінку основним процесам, що відбувалися впродовж усього минулого століття в художньому житті на теренах нашої країни, намаганням відтворити цілісну картину мистецького життя, що розвивалося в контексті загальноєвропейського художнього процесу, єдиному річищі світового художнього розвитку.



Кл.слова:
образотворче мистецтво -- монументальна скульптура -- декоративно-вжиткове мистецтво

   Тип видання:   наукове видання   
7.

Баран, В. Д.
Історичні витоки українського народу [Електронний ресурс] / В. Д. Баран, Я. В. Баран. - К. : Генеза, 2005. - 208 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книжці висвітлюються складні проблеми слов'янського етногенезу і походження українського і інших східнослов'янських народів. Особливу увагу приділено розвитку етнокультурних і соціальних процесів, Великому розселенню слов'ян, що привели до зародження в ранньому середньовіччі всіх слов'янських народів. Важливе місце займають питання утворення Києво-Руської держави і критика концепції "давньоруської народності".



Кл.слова:
слов'янська культура -- етногенез -- етнокультурний процес

   Тип видання:   навчальний посібник   
8.


Історична граматика української мови [Електронний ресурс] / М. А. Жовтобрюх [и др.]. - К. : Вища школа, 1980. - 320 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У посібнику відповідно до вимог програми висвітлено основні питання методології та методики курсу історичної граматики української мови, показано місце української мови серед інших слов'янських мов, проаналізовано процес розвитку історичної фонетики, морфології та синтаксису від праслав’янської доби до сучасного стану української мови.



Кл.слова:
мова -- розвиток

   Тип видання:   науково-популярне видання   
9.

Шевельов, Юрій.
Історична фонологія української мови [Електронний ресурс] / Юрій Шевельов ; Харківське історико-філологічне товариство. - Харків : [б. в.], 2002. - 1066 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Відома праця з українського мовознавства. У книзі розглядається фонологічний розвиток української мови як послідовність звукозмін від самих її початків як діалектної групи у складі праслов'янської мови і аж до нашого часу. Книга вперше побачила світ у 1979 англійською мовою і є продовженням «Передісторії праслов'янської мови» (1964) того ж автора.



Кл.слова:
фонетика -- мовознавство -- українська мова

   Тип видання:   навчальний посібник   
10.
 


Тимошенко, Леонід.
Берестейська унія 1596 р. [Електронний ресурс] : навчальний посібник / Л. В. Тимошенко. - Дрогобич : Коло, 2004. - 197 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Навчальний посібник написаний згідно програм нормативних курсів Історія України та Історія слов'янських народів для підготовки фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня Бакалавр спеціальності Історія, затвердженої Вченою радою ДДПУ імені Івана Франка. У ньому вміщено матеріали для лекції та практичного заняття з відповідних розділів програм, а також документальні джерела для самостійного опрацювання. Посібник рекомендується для використання на історичних факультетах України.



Кл.слова:
католицизм -- уніатська церква -- історія церкви -- культура України

   Тип видання:   хрестоматія   
11.
 



Велесова книга [Електронний ресурс] : пер. с древнеслав.. - М. : Амрита-Русь, 2006. - 266 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Велесова Книга — збірник молитов, легенд, оповідань про давню слов'янську історію написаних праукраїнською (давньоукраїнською) мовою. Датування пам'ятки спірне. Одні вважають її найдавнішим язичницьким писемним трактатом 10 століття, інші — підробкою кінця 19 — середини 20 століття. Місцем укладання пам'ятки називають Полісся, Новгород. Події, що описані у Велесовій книзі, охоплюють період приблизно від 7 ст. до н. е. до кінця IX ст. н. е. Назва книги пов'язана з іменем слов'янського бога Велеса (бога достатку, худоби і торгівлі).



Кл.слова:
міфологія -- фольклор -- давня історія -- слов'янин

   Тип видання:   навчальний посібник   
12.

Ковалів, Пантелеймон.
Вступ до історії східньослов’янських мов [Електронний ресурс] / Пантелеймон Ковалів ; Наукове Товариство ім. Т. Шевченка. - Нью-Йорк : [б. в.], 1970. - 160 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Східнослов'янське мовознавство не має ще вступного курсу до історії східньослов'янських мов. Такі вступні курси, як: "Введение в курс истории русского языка" А. Шахматова та "Введение в историю русского языка"Дурново можна вважати вже методологічно застарілими, та й не охоплюють вони всіх східньослов'янських мов, а тільки російську. А тим часом перед дослідниками виникає цілий ряд проблем, які треба дослідити перед тим, як почати саму історію цих мов – української, російської і білоруської.



Кл.слова:
старослов'янська мова -- мовзнавство

   Тип видання:   навчальний посібник   
13.

Ковалів, Пантелеймон.
Вступ до історії східньослов’янських мов [Електронний ресурс] / Пантелеймон Ковалів. - Нью-Йорк : Наукове Товариство ім. Т. Шевченка, 1970. - 159 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Східнослов'янське мовознавство не має ще вступного курсу до історії східньослов'янських мов. Такі вступні курси, як: "Введение в курс истории русского языка" А. Шахматова та "Введение в историю русского языка"Дурново можна вважати вже методологічно застарілими, та й не охоплюють вони всіх східньослов'янських мов, а тільки російську. А тим часом перед дослідниками виникає цілий ряд проблем, які треба дослідити перед тим, як почати саму історію цих мов – української, російської і білоруської.



Кл.слова:
мовознавство -- славістика -- східнослов'янські мови

   Тип видання:   монографія   
14.

Пачкова, С. П.
Господарство східнослов'янських племен на рубежі нашої ери (за матеріалами зарубинецкої культури) [Електронний ресурс] / С. П. Пачкова. - К. : Наукова думка, 1974. - 147 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В монографии освещаются вопросы развития хозяйства восточных славян в период, когда они впервые упоминаются в исторических источниках. Подробно рассмотрен комплекс, который составляет сферу сельскохозяйственного производства (земледелие, животноводство, различные промыслы). Большое внимание уделяется железообрабатывающему и ювелирному ремеслу, а также гончарству.



Кл.слова:
східні слов'яни -- сільськогосподарське виробництво

   Тип видання:   життєпис   
15.

Котляр, Микола.
Данило Галицький [Електронний ресурс] : біографічний нарис / Микола Котляр. - К. : Альтернативи, 2002. - 328 с.. - (Особистість і доба)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книзі дається життєпис видатного державного діяча, полководця та дипломата Давньої Русі, галицько-волинського князя Данила Романовича Галицького (1201 — 1264). Він присвятив своє життя справі об'єднання східнослов'янських земель, відновленню цілісної давньоруської держави часів свого славного предка Володимира Мономаха. Життєпис створено на ґрунті великого кола вітчизняних і зарубіжних джерел і є підсумком більш ніж двадцятилітніх досліджень автора. Написана в науково-популярній формі, книжка розрахована на істориків та широкі кола любителів минувшини.



Кл.слова:
Галицько-Волинське князівство -- державне управління -- княжа влада

   Тип видання:   словник   
16.


Етимологічний словник української мови [Електронний ресурс] : в 2 т. / уклад. Я. Рудницький. - Вінніпег : УВАН ; Оттава : УММАН, 1972-1982

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1 : А - Г. - 1972. - 968 с.

Т. 2 : Д - Ь. - 1982. - 1128 с.


Етимологічний словник Ярослава Рудницького, виданий у складних умовах в діаспорі, надає українські слова з їх англійським перекладом та англомовним поясненням про походження. Кожне гасло будується за однією формулою: слово кирилицею, його літературні й діалектні різновиди, семантика, синоніми та переклад англійською мовою, порівняння з відповідниками в інших мовах, вичерпна історія слова. До словника включено значну кількість запозичень різного часу, етноніми, топоніми та власні імена. Для філологів широкого профілю, мовознавців, фахівців з історії української та інших слов'янських мов.



Кл.слова:
слово -- походження -- переклад

   Тип видання:   словник   
17.


Етимологічний словник української мови [Електронний ресурс] : у 7 т. / Національна академія наук України, Інститут мовознавства ім. О. О. Потебні ; голов. ред. О. С. Мельничук ; уклад.: Р. В. Болдирєв, В. Т. Коломієць, А. П. Критенко. - К. : Наукова думка, 1982-2012

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1 : А - Г. - 1982. - 632 с.

Т. 2 : Д - Копці. - 1985. - 572 с.

Т. 3 : Кора - М. - 1989. - 552 с.

Т. 4 : Н - П. - 2003. - 656 с.

Т. 5 : Р - Т. - 2006. - 704 с.

Т. 6 : У - Я. - 2012. - 569 с.


У словнику подається етимологія і характеризується стан етимологічної розробки всіх зафіксованих у XIX і XX ст. слів української літературної мови та діалектів, за винятком найрегулярніше утворюваних похідних форм, пов'язаних із наведеними в словнику, і застарілих або вузькофахових термінів іншомовного походження. Розглядаються також етноніми і власні імена людей, поширені в Україні. Для філологів широкого профілю, мовознавців, фахівців з української та інших слов'янських мов і всіх, хто цікавиться походженням слів, — наукових працівників, викладачів, студентів.



Кл.слова:
словотвір -- походження слів -- мовознавство

   Тип видання:   зб. статей   
18.


Завдання слов'янської філології й українська славістика [Електронний ресурс] / за ред. Я. Б. Рудницького. - Авґсбурґ : Українська вільна академія наук, 1948. - 30 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


До книги ввійшли статті Степана Смаль-Стоцького "Найближчі завдання славістики" та Ярослава Рудницького "Українська славістика та її завдання".



Кл.слова:
славістика -- мова

   Тип видання:   монографія   
19.

Байцура, Т.
Закарпатоукраинская интеллигенция в России в первой половине XІХ века [Електронний ресурс] / Т. Байцура. - Пряшів : Відділ української літ-ри Словацького педагогічного вид-ва, 1971. - 227 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Автор досліджує діяльність української інтелігенції з Закарпаття на території Російської імперії у першій половині 19 ст: М. Балуг'янського, Ю. Венеліна, В. Кукольника, П. Лодія та І. Орлая. Визначаються причини переселення інтелігенції з Закарпаття до Росії, значення цього процесу для розвитку освіти, історії, медицини в Росії і Російській Україні.



Кл.слова:
історичні події -- національність -- Закарпаття

   Тип видання:   наукове видання   
20.

Костомаров, М. І.
Закон Божий (Книга буття українського народу) [Електронний ресурс] / М. І. Костомаров. - К. : Либідь, 1991. - 40 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


"Закон Божий (Книга буття українського народу)" —унікальний за змістом і долею твір видатного українського та російського історика, письменника й громадського діяча М. Костомарова, викладає програмні положення Українсько-Слов'янського товариства святих Кирила й МефодІя, чи більш відомого нам під назвою Кирило-МефодІївське братство. Глибокі ідейно-теоретичні й гуманістичні устремління автора дістали високу оцінку вітчизняної суспільно-політичної думки. Водночас є підстави вважати, що основні положення цього трактату були прийняті братчиками за програму їхньої подальшої діяльності щодо поширення ідей національного відродження України.



Кл.слова:
духовність -- національне відродження -- християнська віра
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського