Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Автореферати дисертацій (10)Реферативна база даних (81)Книжкові видання та компакт-диски (52)Журнали та продовжувані видання (3)
Пошуковий запит: (<.>K=КОЗАЧЧИН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 36
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   хрестоматія   
1.


Думи кобзарські [Електронний ресурс]. - Чернігів : [б. в.], 1897. - 106 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Думи і кобзарське мистецтво, які досягли найвищого розквіту в козацьку епоху, і сьогодні становлять значний інтерес як для науковців, так і для шанувальників музичної і словесної традиційної культури. Намагання зберегти їх - чи то через аудіо записи з раритетних архівних матеріалів, чи то через писемні джерела, є цілком природним явищем. Козаччина, козацькі думи, кобзарське мистецтво - органічна частина національного менталітету. І в яких формах - духовних і мистецьких - вони б не проявлялися, цілком очевидно, що це свідчення нетлінної віри в ту історичну дійсність, яка, хоч і не повториться, але залишиться національною гордістю для майбутніх поколінь. Хоча сьогодні й немає вже того соціально-культурного середовища, яке плекало епічну традицію, проте діяльність поодиноких ентузіастів переконливо доводить потребу збереження української епічної традиції.



Кл.слова:
фольклор -- народна творчість -- епос

   Тип видання:   науково-популярне видання   
2.

Томашівський, С.
Київська Козаччина 1855 року [Електронний ресурс] / С. Томашівський. - Л. : Наукове Товариство ім. Шевченка, 1902. - 20 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Київська Козаччина 1855 — масові сел. виступи в Київській губернії за відновлення козацтва як сусп. стану і військ. формування. Приводом до них стало опублікування під час Кримської війни 1853—1856 маніфесту імп. Миколи I, що передбачав створення рухомого держ. ополчення. По Київщині, де ще свіжими були згадки про запороз. козацтво, почали поширюватися чутки, нібито тих, хто запишеться в ополчення («у козаки»), буде звільнено від кріпосної залежності (див. Кріпацтво) і вони одержать поміщицькі землі та майно. Бажаючі покозачитися примушували священиків та ін. письменних людей складати списки «вільних козаків», а записавшись у ці списки, відмовлялися відробляти панщину і виконувати розпорядження місц. адміністрації, створювали власні органи самоврядування («сільські громади») і вибирали собі ватажків (відомі імена окремих з них: Василь Бзенко, Іван та Микола Бернадські, Яків Романовський, Михайло Гайденко, Корній Захарченко). Почавшись у лют. 1855 у Васильківському повіті, рух за покозачення в берез.—квіт. охопив понад 500 сіл і містечок у 8 із 12 повітах Київ. губернії (Таращанському, Васильківському, Київському, Звенигородському, Черкаському, Уманському, Сквирському, Канівському). На придушення «козаччини» уряд кинув регулярні війська і поліцію. У кількох селах і містечках сталися криваві сутички, найзапекліше протистояли військам і поліції покозачені селяни у Биковій Греблі (Васильківський пов.; нині село Білоцерківського р-ну), Березні (Сквирський пов.; нині село Володарського р-ну; обидва Київ. обл.), Корсуні (нині м. Корсунь-Шевченківський) і Таганчі (Канівський пов.; нині село Канівського р-ну Черкас. обл.). Однак сили були нерівними. Селяни змушені були скоритися.



Кл.слова:
історія України -- козаччина -- повстання

   Тип видання:   науково-популярне видання   
3.

Крип'якевич, Іван.
Історія козаччини для народа і молоді [Електронний ресурс] / Іван Крип'якевич. - Л. : [б. в.], 1922. - 79 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
історія України -- козаччина -- козаки

   Тип видання:   монографія   
4.

Марченко, М.
Боротьба Росії та Польщі за Україну (1654–1664 рр.) [Електронний ресурс] / М. Марченко. - К. : Вид-во АН УРСР, 1941. - 116 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
історія України -- козаччина -- хмельниччина

   Тип видання:   науково-популярне видання   
Категорія:    
5.
 


Яковлів, Андрій.
Договір гетьмана Богдана Хмельницького з московським царем Олексієм Михайловичем 1654 р. [Електронний ресурс] : історично-правнича студія з нагоди 300-ліття договору / Андрій Яковлів. - Нью-Йорк : Видавнича Спілка Ю. Тищенко & А. Білоус, 1954. - 125 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Українська держава, що відродилася на своїй стародавній території року 1648 під проводом гетьмана Богдана Хмельницького, в наслідок несприятливих військово-політичних умов під час війни з Польщею, зради союзника — Кримського хана тощо, звернулася р. 1653 до Московського царя Олексія Михайловича за протекцією та військовою допомогою. Розпочаті в січні 1654 р. переговори про умови майбутніх взаємовідносин між Українською державою — Військом Запорозьким та Московським царем продовжувались потім у Москві й там закінчились 27 березня 1654 р. складенням двобічного договору, що в історії придбав назву „Переяславського договору ”. Автор ставить собі завдання в цій праці, на підставі історичних документів провести історично-правовий аналіз актів Переяславського договору 1654 р. та подати оцінку їх характеру й юридичного значення.



Кл.слова:
історія України -- козаччина

   Тип видання:   монографія   
6.
 


Рибчин, Іван.
Динаміка українського козацтва [Електронний ресурс] / І. Рибчин ; Український технічно-господарський інститут. - Мюнхен : [б. в.], 1970. - 112 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Динаміка вдачі української людини проявила себе особливо виразно в добі козаччини (16-18 сторіччя), яку можемо назвати добою соціяльних афектів. Традиції тієї доби й досі ще живі в українському народі. Сліди її знаходимо в сучасних партизанських рухах в Україні. Тепер ще нуртують величезні - з соціополітичного погляду - сили та прояви енергії, в захопленні українців козацькою романтикою, які відіграють небуденну ролю в побудові нового демократичного життя народів Європи.



Кл.слова:
козацтво -- козаки -- історія

   Тип видання:   науково-популярне видання   
7.
 


Антонович, Катерина.
Український одяг. Історичні замітки [Електронний ресурс] : одяг козацької доби / К. Антонович. - 3-е изд.. - Торонто : [б. в.], 1976. - 42 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
козаччина -- українська культура -- одяг

   Тип видання:   монографія   
8.
 


Марочкін, В. П.
Антифеодальний і визвольний рух на Україні в першій чверті XVII ст. [Електронний ресурс] / В. П. Марочкін. - Київ : Вища школа, 1989. - 111 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Монографія присвячена визвольній боротьбі українського народу в першій чверті XVII ст. проти гніту Речі Посполитої, розглядається також тенденція до возз’єднання України з Росією. Залучення в науковий обіг нових архівних матеріалів дало змогу автору більш повно висвітлити названу проблему і зробити ряд нових висновків. Переглянуто також деякі концепції вітчизняної дожовтневої і польської буржуазної історіографії. Для викладачів, науковців, аспірантів.



Кл.слова:
козаччина -- історія України -- повстанський рух

   Тип видання:   наукове видання   
9.

Грушевський, Михайло.
Історія України-Руси [Електронний ресурс] : в 11 т., 12 кн. / Михайло Грушевський ; Археографічна комісія АН УРСР, Інститут історії АН УРСР, Український науковий інститут Гарвардського університету, Канадський інститут українських студій Альбертського університету, Центр досліджень історії України ім. Петра Яцика. - К. : Наукова думка, 1991. - (Пам'ятки історичної думки України)

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1 : До початку XI віка. - 1991. - 736 с.

Т. 2 : XI-XIII вік. - 1992. - 640 с.

Т. 3 : До року 1340. - 1993. - 592 с.

Т. 4 : XIV-XVI віки - відносини політичні. - 1993. - 544 c.

Т. 5 : Суспільно-політичний і церковний устрій і відносини в українсько-руських землях XIV-XVII віків. - 1994. - 704 с.

Т. 7 : Козацькі часи - до року 1625. - 1995. - 628 с.

Т. 9. Кн. 1 : Роки 1650-1654. - 1996. - 880 с.

Т. 9. Кн. 2 : Роки 1654-1657. - 1997. - 776 с.


У першому томі висвітлюються соціально-економічні, політичні і культурні процеси, що відбувалися на території України з найдавніших часів до початку XI ст. У другому томі аналізується міжнародне становище, політичний та економічний розвиток Київської держави, окремих її земель — Київської, Турово-Пінської, Чернігівської, Переяславської, Волині, Побужжя, Галичини, Угорської Русі, а також Степу в XI-XIII ст. У третьому томі висвітлюється історія Галичини та Волині від утворення тут держави князя Романа Мстиславовича до загарбання значної частини території Польським королівством, а також становище Наддніпрянщини за умов панування золотоординських ханів. У четвертому томі висвітлюється політична історія українських земель у складі Великого князівства Литовського та королівства Польського протягом XIV — середини XVI ст. (до 1569 р.). У п’ятому тому подається загальний огляд суспільно-політичної еволюції українських земель у XIV-XVII ст., розглянуто станові групи населення (шляхта і маґнати, селянство, міщанство, духовенство), історія місцевого та церковного врядування, виникнення уніатської церкви. Шостий том завершує другий цикл фундаментальної серії, присвячений литовсько-польській добі, а сьомий розпочинає третій цикл «Історії України-Руси», присвячений часам козацьким. Дев’ятий том висвітлює події Хмельниччини 1650-1657 років.



Кл.слова:
історія України -- Київська Русь -- козаччина

   Тип видання:   науково-популярне видання   
10.

Антонович, В. Б.
Про козацькі часи на Україні [Електронний ресурс] / В. Б. Антонович. - К. : Дніпро, 1991. - 238 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Ця книга - захоплююча розповідь про славетну історію козацької січі від витоків і до зруйнування її російським царатом. У книзі вміщено портрети гетьманів україни. Призначена всім кого цікавить історія україни, та зокрема доба козаччини.



Кл.слова:
козацтво -- козаччина -- гетьманство

   Тип видання:   наукове видання   
11.

Величко, С. В.
Літопис [Електронний ресурс] : в 2 т. / С. В. Величко ; ред. О. В. Мишанич. - К. : Дніпро, 1991

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1. - 564 с.

Т. 2. - 642 с.


Літопис козацького канцеляриста Самійла Васильовича Величка - найбільший за обсягом історичний твір свого часу, надрукований у Києві 1848-1864 рр. Унікальність цього наймонументальнішого твору історико-мемуарної прози ХXІІ-ХVІII ст. полягає в тому, що це не тільки літопис (так умовно назвали його перші видавці), а й історичний, публіцистичний і художній твір. Разом з Літописом Самовидця, Літописом Григорія Грабянки, "Історією Русів" Величків твір входить у корпус козацької історіографії, авторами якої є літописці-вчені, вихованці Києво-Могилянської академії, представники знаменитого "стану військових канцеляристів", який, за оцінкою М.Грушевського, прийшов "на зміну духовних представників київської схоластики першої половини XVIII ст. та загальноросійських ухилів її епігонів другої половини: він підготував національне українське відродження XIX століття"



Кл.слова:
історія України -- козаччина

   Тип видання:   науково-популярне видання   
12.


Літопис гадяцького полковника Григорія Грабянки [Електронний ресурс] : пер. із староукр.. - К. : Т-во "Знання" України, 1992. - 192 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Літопис Г. Грабянки — один з найяскравіших і найцінніших творів українського літописання. Закінчений у 1710 р., він користувався великою популярністю і тривалий час поширювався у багатьох списках. У центрі уваги Літопису події визвольної війни 1648 — 1654 рр., яскраві описи козацьких битв. Вперше перекладений із староукраїнської на сучасну мову.



Кл.слова:
визвольна війна -- козаччина

   Тип видання:   хрестоматія   
13.

Білик, Б. І.
Хрестоматія з історії України [Електронний ресурс] : для студентів вузів / Б. І. Білик. - Київ : ІСДО, 1993. - 376 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Хрестоматія складена у відповідності до програми з історії України, підготовленої кафедрою української історії та етнополітики Київського університету ім. Т. Шевченка. Це збірник документів і матеріалів, які, на думку укладачів, доцільно використовувати студентам неспеціальних факультетів у процесі вивчення вітчизняної історії. Матеріали хрестоматії згруповано за темами. До кожної теми подано короткі пояснення наукового і методичного характеру. Здебільшого документи перекладені на сучасну українську мову. Застарілі, не зрозумілі для неспеціалістів слова, терміни і поняття роз’яснюються у примітках. Там же уточнюються деякі складні, а також мало відомі широкому загалу обставини, факти і події, що згадуються в документах.



Кл.слова:
історія України -- Київська Русь -- козаччина -- державотворення

   Тип видання:   науково-популярне видання   
14.
 



Українське козацтво [Електронний ресурс] : витоки, еволюція, спадщина : у 3 випусках / ред. В. А. Смолій ; Академія наук України. - К. : [б. в.], 1993

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Вип. 1. - 1993. - 166 с.

Вип. 2. - 1993. - 174 с.

Вип. 3. - 1993. - 178 с.


Козацтво і Україна, козацтво і український народ - ці поняття здавна перебували в одному асоціативному ряду. Адже історія козацтва становить цілу епоху в минулому України та її народу. Козаки освоїли величезні території північно-причорноморських степів і розвивали господарство, що базувалося на вільнонайманій праці і великій товаросмкості. В розбурханому морі феодальної стихії з’явилися господарські структури, які не лише не були адекватні панівному способу виробництва, а, по суті, стали його антиподами, провісниками змін, що принесли лише наступні століття.



Кл.слова:
козаччина -- Ренесанс -- Україна

   Тип видання:   наукове видання   
15.

Шевалье, П'єp.
Історія війни козаків проти Польщі [Електронний ресурс] : пер. з фр. / П'єp Шевaльe. - К. : Томіріс, 1993. - 224 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Aвтoр цiєї книги - фpанцyзький oфiцep. 1645 poкy вiн кoмандyвав загoнoм кoзaкiв, якi були зaвербoвaнi францyзьким ypядoм в Укpaїнi. Загiн запopожцiв бpав yчасть в oблoзi Дюнкеpка пiд чaс Tpидцятилiтвьoї вiйни. У 1653 -1663 pp. П'ep Шeвальє написав poзвiдки пpo Українy, кoтрі нe втpатили пiзнавальнoгo знaчення й у нaш час.



Кл.слова:
Україна -- козаччина

   Тип видання:   зб. статей   
16.
 



Українська козацька держава [Електронний ресурс] : витоки та шляхи історичного розвитку / відп. ред. В. А. Смолій ; Академія наук України, Інститут історії України, черкаський державний педагогічний Інститут. - К. : [б. в.], 1994. - 200 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Пропонований увазі читачів збірник наукових праць складають матеріали Четвертих Всеукраїнських історичних читань, які відбулися 16—18 травня 1994 р. у місті Черкасах. Вміщені у цьому збірнику матеріали охоплюють традиційне для проблематики даних історичних читань коло питань. Зауважимо, що їх дослідження завжди знаходилось у сфері творчих інтересів відомого українського історика Ф. П. Шевченка, якому і присвячується цей збірник.



Кл.слова:
козаччина -- етнологія -- історія України -- державотворення

   Тип видання:   навчальний посібник      життєпис   
17.

Гарасимчук, Василь.
Матеріали до історії козаччини ХVII віку. Василь Гарасимчук: життя і творчість (1880-1944) [Електронний ресурс] / В. Гарасимчук ; Академія наук України, Інститут української археографії. Львівське відділення. - Л. : [б. в.], 1994. - 275 с.. - (Львівські історичні праці. Джерела ; вип. 1)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


ГЕРАСИМЧУК (ГАРАСИМЧУК) Василь Іванович (10.01.1880, с. Ільковичі нині Сокальського р-ну Львів. обл. – 01.09.1944, м. Львів) – дослідник історії української козаччини, археограф. Учень М. С. Грушевського. Член НТШ (1903). 1900–04 – вчився на філософічному фак-ті Львів. ун-ту. 1904–05 – служив у австрійському війську. 1905–06 – працював в Археографічній експедиції НТШ у Кракові, Варшаві, Петербурзі над збиранням документів до історії Руїни 1657–1667. 1906–14 викладав в гімназіях Станіслава, Перемишля, львівській жіночій учительській семінарії, працював над підготовкою документів з історії козаччини (видані не були). Докт. дис. «Іван Виговський і Юрій Хмельницький» (1912). Під час Першої світової війни знаходився при війську. З 1919 на педагогічній роботі: спочатку професор Львів. укр. ун-ту, з 1920 – викладав в гімназії м. Стрия. 1925–30 співпрацює з Історичними установами М. С. Грушевського у ВУАН: з 1925 член Комісії для вивчення історії Західної України, з 1927 – дійсний член Археографічної комісії, з 1928 – дійсний член Науково-дослідної кафедри історії України у Києві. З 1929 – дійсний член Історичної секції ВУАН. 1927–29 працював в археографічній експедиції, повторно збирав і копіював загублені акти до 1651–1665 рр., готував їх до друку. Однак 1931 друк був припинений, збірка документів удруге загубилася. Її невелика частина була видрукувана 1994 р. під назвою «Матеріали до історії козаччини ХVII віку». На початку 1930-х переїхав до Львова, де викладав у гімназіях. 1940–1941 – с. н. с. Львів. відділу Ін-ту історії України АН УРСР, досліджував початки державності на західноукраїнських землях до Х ст., боротьбу українського народу проти експансії Польщі, Криму і Туреччини у 1660–1700 рр. й політичне життя в Західній Україні у 1850–1914 рр. Під час німецької окупації 1941–44 – співробітник укр. видавництва. Рукописи зберігаються у ЦДІА України у м. Львові.



Кл.слова:
Запорізька Січ -- Визвольна війна -- Хмельниччина -- антишляхетська боротьба

   Тип видання:   наукове видання   
18.

Федорук, Я.
Універсали та листи Богдана Хмельницького (11 документів) [Електронний ресурс] / Я. Федорук. - Л. : Інститут історичних досліджень Львівського державного університету імені Івана Франка, 1996. - 9 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Публікацію одинадцяти коротких документів, пов’язаних з постаттю Богдана Хмельницького, що зберігаються у рукописних збірках Варшави, Кракова і Курніка, можна вважати своєрідним доповненням до збірника “Документи Богдана Хмельницького” (1961). Ці джерела охоплюють період від 1648 до 1657 рр. та стосуються відносин козацької України з урядами Польщі, Великого князівства Литовського, Кримського ханства та Оттоманської Порти, а також відображають внутрішню політику Війська Запорозького, зокрема щодо втихомирення козацьких виступів межі 1648-1649 рр.



Кл.слова:
козаччина -- гетьман

   Тип видання:   науково-популярне видання   
19.
 


Огієнко, Іван Іванович.
Богдан Хмельницький [Електронний ресурс] / Іван Огієнко ; упоряд. Микола Тимошик. - К. : Наша культура і наука, 2004. - 448 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Цю книгу автор починав писати в Швейцарії, а закінчував у Канаді. Та вперше вона друкується в Україні лише тепер — більш ніж через півстоліття від часу створення. Сфальшований, представлений односторонньо російською і радянською офіційною історіографією високий житейський, державницький і громадянський чин видатного українського гетьмана Богдана Хмельницького тривалий час потребував політично не заанга- жованого переосмислення. Автор поставив перед собою мету на основі доступних у діаспорі маловідомих архівних матеріалів розібратися в причинах і передумовах феномену Переяслава, за яким поступово починалася втрата Україною своєї самостійності й незалежності. Для старшокласників і студентів, учителів і викладачів. Усіх, кому небайдужа ідея національного відродження.



Кл.слова:
гетьман -- козаччина

   Тип видання:   наукове видання   
20.

Вирський, Дмитро Станіславович.
«Дискурс про козаків» (характеристики українського козацтва в річпосполитській історіографії останньої третини XVI - середини XVII ст.) [Електронний ресурс] / Д. С. Вирський ; Національна академія наук України, Інститут історії України. - Київ : [б. в.], 2005. - 112 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Видання присвячене характеристикам українського козацтва, створеним істориками Речі Посполитої останньої третини XVI - середини XVII ст. (з часів першого безкоролів’я 1572-1575 pp. до Переяславської ради 1654 p.). Добірку склали фрагменти з праць Я.А.Красіньського, С.Оржельського, Р.Гейденстейна, Й.Бєльського, Б.Папроцького, С.Любеньського, Ш.Старовольського, П.Пясецького, А.М.Фредра. Уривки подаються мовою оригіналу та в українському перекладі (до оригінальних текстів додані і класичні польські та російські переклади - традиційно вживані в історіографії), їх також супроводжує коротка нота про автора та твір, з якого вони походять. Для науковців, викладачів і студентів, усіх, хто цікавиться джерелами з історії українського козацтва.



Кл.слова:
козаччина -- історіографія -- джерелознавство
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського