Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (5)Наукова електронна бібліотека (31)Автореферати дисертацій (43)Книжкові видання та компакт-диски (130)
Пошуковий запит: (<.>K=ПОГАНСЬК$<.>+<.>K=СИМВОЛІКА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 193
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Вісник Черкаського університету. Вип. 3 / ред.: С. А. Жаботинська; Черкас. держ. ун-т ім. Б.Хмельницького. - Черкаси, 1997. - 159 с. - (Філол. науки). - рус.

Розглядаються актуальні проблеми мовознавства та літературознавства. У мовознавчих працях досліджується мовна та мовленнєва семантика, в тому числі у її новому - когнітивному - ракурсі, функціональна взаємодія текстових внесень в англомовних текстах малої прозової форми, усномовні особливості катойконімів (на матеріалі говірок Черкащини), оптимізація наукового викладу тощо. Літературознавчі роботи присвячені аналізові художнього тексту, його мотивам, образам, традиціям. Характеризується символіка вогню в українському фольклорі та творчості Т.Г.Шевченка, поетика метафоричного слова неокласиків, специфіка образності у новелі Г.Косинки "В житах", проблеми психологічного аналізу персонажу (В.Шекспір та П.Мирний), загадка як елемент художнього мислення та ін.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш.я54(4УКР)3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Культурологічний вісник : Наук.-теорет. щорічник Нижньої Наддніпрянщини. Вип. 4 / Запоріз. держ. ун-т. - Запоріжжя, 1998. - 190 с. - рус.

Розглядаються питання, які висвітлюють історію Запорозького козацтва: участь жінок в суспільно-політичному житті українських земель за часів козаччини, відставні солдати на півдні України останньої чверті XVIII ст. Досліджуються проблеми краєзнавства, археології, етнографії (сторінки з історії Олександрівської преси); мовознавства (семантика і символіка ритуальної атрибутики середньонаддніпрянського весільного обряду); літературознавства, філософії (проблема наукового світогляду); соціології (ідея соціального організму як основа концепції національної безпеки); педагогіки та психології (гуманістичний та психологічний аспекти застосування принципів соціального управління в освіті). Особливу увагу приділено міжнаціональним відносинам та питанням новітній історії.


Індекс рубрикатора НБУВ: С

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж68830 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Матеріали міжнародної славістичної конференції пам'яті професора Костянтина Трофимовича, 1-3 квіт. 1998 р. : У 2 т. Т. 2 / ред.: В. Моторний; Львів. держ. ун-т ім. І.Франка. Каф. слов'ян. філології, Міжнародна славістична конференція пам'яті професора Костянтина Трофимовича (1998). - Л. : Літопис, 1998. - 405 c. - укp.

Розглядаються теоретичні питання слов'янського літературознавства: модернізм як художній метод; розвиток художньої біографії від давнини до сьогодення; авторський варіант фольклорного тексту та ін. Аналізуються основні аспекти, які притаманні літературі слов'янських народів: наступність традицій у дослідженні болгарської літератури; жанрові новації сучасної документальної прози; функціональність образів руху в українській та польській модерністській поезії; стійкі мотиви в російській, українській і польській історичній романістиці другої половини ХІХ ст. Висвітлюються питання слов'янської фольклористики: архаїчні уявлення про зустрічі з тваринами; міфологічний образ тура; символіка "яблука" в серболужицьких народних піснях та ін. Розглядаються актуальні проблеми історії та культури слов'янських народів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш4 я434 + Ш3(0)941 я434 + Ш5(0)941 я434 + Т3(49=СЛ)я434 + Т3(4УКР)0-7 я434

Рубрики:

Шифр НБУВ: В342519 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Сімович О.  
Поетична символіка української народної творчості: лінгвістичний аспект / О. Сімович; Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича НАН України. - Л., 1999. - 58 c. - Бібліогр.: 22 назв. - укp.

Роботу присвячено аналізу традиційних народнопоетичних слів-символів в українських фольклорних текстах. Досліджено символічні значення слів, підкреслено зв'язок номінативного та символічного значень. Проаналізовано шляхи трансформації слів, які стали образними символами в українській мові. Виявлено специфічну залежність семантики символів від текстоутворювальних елементів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш3(2=1Ук)-357 + Ш141.4-312

Шифр НБУВ: ВА592289 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Михайлюк О. В. 
Про деякі особливості релігійної ситуації в Україні в період революції та громадянської війни (1917-1920 рр.) / О. В. Михайлюк // Вісн. Технол. ун-ту Поділля. - 1999. - № 6. - С. 26-29. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

Проаналізовано стан масової релігійної свідомості напередодні та в період революційних подій. До трактування революційних подій в Російській імперії застосовано концепцію "низової" народної культури М.М.Бахтіна. Зроблено висновок, що революція була підготовлена та супроводжувалась занепадом масової релігійної свідомості. Криза та занепад офіційного православ'я обумовлювались вивільненням "низової" народної культури, що сягає корінням в поганську архаїку. Це мало глибокі соціокультурні наслідки.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э29(4Укр)-36-021.41

Шифр НБУВ: Ж69410 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Никитенко Н. Н. 
Русь и Византия в монументальном комплексе Софии Киевской : Ист. проблематика / Н. Н. Никитенко; НАН Украины. Ин-т укр. археографии и источниковедения им. М.С.Грушевского. - К., 1999. - 292 c. - Библиогр.: с. 256-289 - рус.

Представлено новий погляд на історію, архітектуру та розпис Софії Київської, основна увага приділяється відображенню в сюжетах давньоруської дійсності. Автор приходить до сенсаційного висновку: засновниками храму були хрестителі Русі князь Володимир і його дружина Анна. Ярослав Мудрий, котрого традиційно вважають фундатором, лише завершив справу батька. Відтак, собор виник наприкінці княжіння Володимира - на початку правління Ярослава (1011-1018) і є найдавнішим храмом, що зберігся на східно-слов'янських землях. Розкривається символіка ансамблю, по-новому тлумачаться його сюжети. Доводиться, що Свята Софія являє собою цілісний меморіал хрещення Русі. Встановлено, що героями розписів є Володимир і Анна. Показано, що княжий портрет у центральній наві собору ілюструє освячення Софії родиною Володимира. Розкрито зміст знаменитих розписів сходових веж: на них зображено укладення русько-візантійського династичного союзу напередодні хрещення Русі. Нові відкриття в Софії Київській по-новому розкривають її значення як унікального джерела з історії та культури Русі та Візантії.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2)414-7 + Т3(0)44-7 + Т3(4УКР-2К)0-9 + Щ112(4УКР)4

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА589756 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Науменко Н.  
Символіка імені в українській новелі / Н. Науменко // Слово і час. - 2001. - № 5. - С. 69-72. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4Укр)53-334

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27444 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
8.

Андросова В. В. 
Функция алиментарных мотивов в романе Т.Манна "Будденброки" / В. В. Андросова // Литературовед. сб. / Донец. гос. ун-т. - 1999. - Вып. 1. - С. 149-155. - Библиогр.: 5 назв. - рус.

Розглянуто аліментарні мотиви як допоміжний засіб літературного аналізу. Зроблено висновок: символіка страв, життєдайна сила їжі, трапеза як засіб характеристики персонажів та їх стосунків , "конфліктні" відносини між їжею й організмом героїв - вся ця аліментарна лінія у романі є важливою і визначальною у провідній темі твору - родового занепаду Будденброків.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4ГЕР)-4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70322 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Частник О. С. 
Художня символіка шляху в українській фантастичній казці: просторово-часові аспекти / О. С. Частник // Культура України. Мистецтвознав. - Х., 2000. - Вип. 6. - С. 247-253. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

Досліджено просторово-часову символіку української чарівної казки, яка відбиває елементи фольклорних уявлень про співвідношення реального і фантастичного світів. Особливу увагу приділено проблемі детермінованості образу шляху. У символіці казкового шляху відбиваються такі елементи фольклорної свідомості, як уявлення про двоєдину структуру казкового простору, нерозривність часових і просторових параметрів (тривалість і протяжність), про замкнено-розімкнений характер казкових сфер та наявність єдиного інформаційного поля за межами реального світу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш3(2=1Укр)-694

Шифр НБУВ: Ж69510 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Сулима В.  
Свята Трійця і символіка троїстості до питання про літературну генезу української народної поезії / В. Сулима // Слово і час. - 2005. - № 6. - С. 3-12. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)3-312 + Ш3(2=1УК)-34

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27444 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
11.

Астаф'єв О.  
Символіка природи в поезії Ліни Костенко / О. Астаф'єв // Слово і час. - 2005. - № 6. - С. 52-56. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27444 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
12.

Василько З. С. 
Символіка фольклорного образу : Моногр. / З. С. Василько. - Л. : ДПА Друк, 2004. - 391 c. - Бібліогр.: с. 369-390. - укp.

Розглянуто проблему визначення семантичної та прагматичної структури слова. Проаналізовано особливості лексичної та граматичної сполучуваності як ідеального механізму реалізації взаємозв'язку значення та смислу. Досліджено процес універсалізації смислу в системі "слово (побутова назва) - образ (метафора) - символ (етнокультурне значення)". Встановлено символічне значення фауноназв, з'ясовано їх роль в етномовній картині світу українців. Проаналізовно особливості виникнення тотемізму та символізації. Охарактеризовано ідеографічні аспекти фауноназв як етнокультурних концептів і досліджено специфіку їх функціонування у фольклорі та міфологічних творах. Наведено ідеографію українських фауноназв-етносимволів.

Рассмотрена проблема определения семантической и прагматической структуры слова. Проанализированы особенности лексической и грамматической соединимости как идеального механизма реализации взаимосвязи значения и смысла. Исследован процесс универсализации смысла в системе "слово (бытовое название) - образ (метафора) - символ (этнокультурное значение)". Рассмотрено символическое значение фауноназваний, определена их роль в этноязычной картине мира украинцев. Проанализированы особенности возникновения тотемизма и символизации. Охарактеризованы идеографические аспекты фауноназваний как этнокультурных концептов и исследована специфика их использования в фольклоре и мифологии. Приведена идеография украинских фауноназваний-этносимволов.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш3(2=1Ук)-35 + Ш141.4-31

Шифр НБУВ: ВА662447 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Науменко Н. В. 
Символіка як стильова домінанта української новелістики кінця ХІХ - початку ХХ ст. : Моногр. / Н. В. Науменко; Нац. ун-т харч. технологій. - К. : НУХТ, 2005. - 204 c. - Бібліогр.: с. 183-196. - укp.

На великому текстовому матеріалі української новелістики кінця XIX - початку XX ст. розглянуто особливості символічної поетики новели з урахуванням стилістичного спрямування прозового твору (неоромантичного, символічного, імпресіоністичного, експресіоністичного). Проаналізовано символічне вираження парадигми людської долі у фабульній структурі новели. Наведено тезаурус символів української новелістики кінця XIX - початку XX ст. Розглянуто специфіку формування та вираження тотемістичної символіки та символіки кольору. На підставі порівняльного вивчення творів української новелістики визначено роль символу у формуванні оповіді та образів новел. Досліджено особливості використання прийому синтезу мистецтв у літературному творі, зокрема на прикладі вивчення новел І.Франка та М.Коцюбинського. Розглянуто символіку музичного твору, скульптури, картини та пісні, характерну для української малої прози кінця XIX - початку XX ст.

На основе изучения текстового материала украинской новеллистики конца XIX - начала XX ст. рассмотрены особенности символической поэтики новеллы с учетом стилистической направленности прозаических произведений (неоромантический, символический, импрессионистический, эксрессионистический). Проанализировано символическое выражение парадигмы судьбы человека в фабульной структуре новеллы. Приведен тезаурус символов украинской новеллистики конца XIX - начала XX ст. Рассмотрена специфика формирования и выражения тотемистической символики и символики цвета. На основе сравнительного изучения произведений украинской новеллистики определена роль символа в формировании повествования и образов новелл. Исследованы особенности использования прийома синтеза искусств в литературном произведении, в частности на примере изучения новелл И.Франка и М.Коцюбинского. Рассмотрена символика музикального произведения, скульптуры, картины и песни, характерная для украинской малой прозы конца XIX - начала XX ст.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)53-334

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА662154 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Левченко О. П. 
Фразеологічна символіка: лінгвокультурологічний аспект : Моногр. / О. П. Левченко; Львів. регіон. ін-т держ. упр. Нац. акад. держ. упр. при Президентові України. - Л., 2005. - 349 c. - (Моногр. сер.). - Бібліогр.: 300 назв. - укp.

Проаналізовано національно-культурну специфіку фразеологічного значення. Розглянуто питання формування інтерлінгвального та національного у вербалізації фразеологічних концептів. Описано механізми творення фразеологічних одиниць, типологію знаків фразеологічної системи. Визначено ідеографічні групи фразеологічних символів у лінгвокультурологічному аспекті.

Проанализирована национально-культурная специфика фразеологического значения. Рассмотрены вопросы формирования интерлингвального и национального в вербализации фразеологических концептов. Изучены механизмы создания фразеологических единиц, представлена типология знаков фразеологической системы. Определены идеографические группы фразеологических символов в лингвокультурологическом аспекте.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-33 + Ш141.2-33

Шифр НБУВ: ВА667082 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Романенко С. А. 
Символіка кольору в системі образів Максиміліана Волошина / С. А. Романенко // Вісн. Харк. держ. акад. дизайну і мистец. - Х., 2002. - № 1. - С. 75-80. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

Досліджено особливості бачення світла та кольору М.Волошиним, який пізнав реальність духовної символіки, втіленої у готичних вітражах давніх київських мозаїк та іконах. Зазначено, що у пейзажах художника немає зображення людини, але в них присутній "духовний автопортрет" митця, його світосприйняття. Перевтілене духовне єство Волошина постає у гармонійних живописних і поетичних образах картини прекрасного світу.

Отмечено, что видения света и цвета М.Волошиным было необыкновенное. Он познал реальность духовной символики света и цвета, воплощенных в готических витражах давних киевских мозаик и древних иконах. Показано, что в пейзажах художника нет изображения человека, но в них присутствует "духовный автопортрет" автора, его мировосприятия. Его перевоплощенное духовное естество предстает перед нами в гармонических живописных и поэтических образах картины прекрасного мира.

Visions of light and colour Volochin was unusual. It has learnt a reality of spiritual symbolics of light and colour embodied in gothic stained-glass window of old Kiev mosaics and ancient icons. In landscapes Volochin there is no image of the man. But at them there is " a spiritual auto portrait " of the author, it universe. It reincarnate a spiritual nature presented to us in harmonic picturesque and poetic images of a picture of the perfect world.


Ключ. слова: колір, мистецтво, історія, образ
Індекс рубрикатора НБУВ: Щ140.5 + Щ146.63(4Рос)6-8

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж71480 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Герій О.  
Математика і символіка симетричних побудов орнаменту у церкві / О. Герій // Вісн. Харк. держ. акад. дизайну і мистец. - 2003. - № 1. - С. 45-50. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

Розглянуто типи симетричних побудов для розетки та смужки, використані в декоративних композиціях собору Св. Софії у Києві.

Рассмотрены типы симметрических построений для розетки и полосы, использованные в декоративных композициях собора Св. Софии в Киеве.

The article considers the tipes of the rose and stripe symmetry, often using in the decorative compositions of the Kiev St.Sophia Cathedral.


Ключ. слова: Софія Київська, орнамент, симетрія, символіка
Індекс рубрикатора НБУВ: Щ124 + Щ146.1 + Э372.27-655

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж71480 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Герій О.  
Настінний орнамент Софії Київської і одягова символіка / О. Герій // Вісн. Харк. держ. акад. дизайну і мистец. - 2002. - № 12. - С. 14-21. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

Проведено паралелі між настінними орнаментальними композиціями Софії Київської, мотивами східних тканин ІХ - ХІ ст. та знаками української народної одягової символіки.

Проведены параллели между настенными орнаментальными композициями Софии Киевской, мотивами восточных тканей ІХ - ХІ вв. и знаками украинской народной одеждовой символики.

The article draws the parallels among the mural ornaments of the Kiev St.Sophia Cathedral, the oriental cloth patterns of the ІХ-ХІ cen. and sighs of the ukrainian folk clothing symbolism.


Ключ. слова: Софія Київська, орнамент, символіка, тканина, народний костюм
Індекс рубрикатора НБУВ: Щ145.13(4УКР-2к) + Щ124

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж71480 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Сузнель А. де 
Символіка людського тіла / А. де Сузнель; Пер. з фр.: З. П Борисюк. - К. : Знання-Прес, 2003. - 566 c. - укp.

На підставі поєднання новітнього та архаїчного підходів до осмислення людини всебічно досліджено символіку людського тіла. Значну увагу приділено глибинній аналогії між будовою людського тіла та Деревом життя в Едемському саду, символіці функцій органів тіла у словах давньоєврейської мови. Розкрито єдність стародавніх містичних знань, притаманних всім древнім народам і культурам, містичних поривань до прихованої істини. Даний підхід дає змогу глибше зрозуміти феномен людини, знайти єдине джерело велінь розуму та серця.

На основе соединения новейшего и архаического подходов к осмыслению человека всесторонне исследована символика человеческого тела. Значительное внимание уделено глубинной аналогии между строением человеческого тела и Деревом жизни в Эдемском саду, символике функций органов тела в словах древнееврейского языка. Раскрыто единство древних мистических знаний, присущих всем древним народам и культурам, мистическим порывам к скрытой истине. Данный подход дает возможность глубже понять феномен человека, найти единый источник веления ума и сердца.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю216.26 + Э372-4

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА639792 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Зайцев Л. О. 
Символіка та відзнаки Національного університету внутрішніх справ (до історії створення емблеми, прапора, знаків) / Л. О. Зайцев // Право і безпека. - 2002. - № 3. - С. 209-212. - укp.

В історичному аспекті розглянуто етапи створення символіки та відзнак Національного університету внутрішніх справ.

В рамках исторического аспекта рассмотренны этапы создания символики и отличий Национального университета внутренних дел.

Within the framework of historical aspect the reviewed stages of creation of symbolic and differences of National University of Internal Affairs.


Ключ. слова: символіка, відзнаки, Національний університет внутрішніх справ
Індекс рубрикатора НБУВ: Х811.120.1р31(4УКР)г

Шифр НБУВ: Ж24082 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Пономаренко О.  
Астральна символіка в поезії Б.-І. Антонича (децентралізовані образи світил) / О. Пономаренко // Слово і час. - 2004. - № 5. - С. 30-37. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27444 Пошук видання у каталогах НБУВ 


...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського