Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
Пошуковий запит: (<.>TJ=Вісник Луганського національного університету ім. Т. Шевченка. Соціологічні науки<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 18
Представлено документи з 1 до 18

      
Категорія:    
1.

Живілова М. С. 
Архітектура і містобудування в умовах сучасного капіталізму / М. С. Живілова // Вісн. Луган. нац. ун-ту ім. Т. Шевченка. Соціол. науки. - 2012. - № 23. - С. 185-192. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

Розглянуто специфіку сучасних архітектури та містобудування. Проаналізовано вплив капіталістичних відносин на урбанізаційні процеси та продемонстровано, що головна особливість архітектури та містобудування у країнах розвиненого капіталізму полягає в пристосуванні архітектурної форми до потреб виробництва. Функціональний підхід до розміщення виробництв, актуальний для "важкого капіталізму", не відповідає потребам сучасного "легкого капіталізму". Глобалізаційні процеси та новітні технології нівелюють просторову обумовленість, що виражається в ідеології децентралізації: відмові від диктату єдиного центру та в становленні мережевої структури суспільства. Розглянуто розвиток наведених процесів на пострадянській території.


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*424.21*152.4 + Щ113(0)6

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69372 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Лебідь Л. І. 
Економічна нерівність в Україні: фактори відтворення та формування / Л. І. Лебідь // Вісн. Луган. нац. ун-ту ім. Т. Шевченка. Соціол. науки. - 2012. - № 23. - С. 30-41. - Бібліогр.: 24 назв. - укp.

Наведено стан економічної нерівності в сучасній Україні в контексті світових процесів. Відзначено наявність значної диференціації населення за рівнем доходів, на яку вказують не лише експерти, а й пересічні громадяни. Утвердження нової системи стратифікації в Україні зумовлено переходом до капіталістичного способу виробництва. Одним із механізмів її формування стала приватизація, яка надала змогу певним групам населення взяти під контроль колишню народну власність. Важливим фактором відтворення економічної нерівності в Україні стало утвердження специфічної системи цінностей, яка зумовила поширення двох ключових типів людини - людини, здатної на впровадження напівлегальних і нелегальних практик, і людини, яка, за "радянськими традиціями", є носієм патерналістських установок.


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*665*341.12

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69372 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Масліхін О. В. 
Ідеї миру і пацифізму на пострадянському просторі / О. В. Масліхін // Вісн. Луган. нац. ун-ту ім. Т. Шевченка. Соціол. науки. - 2012. - № 23. - С. 100-107. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

Ідеї миру та пацифізму осмислено на емпіричному та теоретичному рівнях. На емпіричному рівні розглянуто діяльність миротворчих організацій. Виявлено форми їх виникнення наприкінці XX ст. і шляхи трансформації на початку XXI ст. Надано факти дій пацифістів проти створення іноземних військових баз на пострадянському просторі. На теоретичному рівні цивілізоване життя представлено без війн і конфліктів. Воно включає буденний рівень життя людей і мудре ставлення до розв'язання локальних і глобальних проблем людства.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф4(4/5)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69372 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Єнін М. Н. 
Ідеологія державотворення елітних груп в Україні / М. Н. Єнін // Вісн. Луган. нац. ун-ту ім. Т. Шевченка. Соціол. науки. - 2012. - № 23. - С. 156-170. - Бібліогр.: 28 назв. - укp.

Проаналізовано ідеологію державотворення елітних груп у незалежній Україні. Відзначено, що гасла лібералізму використані, головним чином, для перерозподілу власності, сформували індивідуалістичні та консюмеристські установки в суспільстві. Консерватизм, не набувши якісного оновлення своїх ідей відповідно до сучасних реалій українського суспільства та світу, поки що не має передумов для об'єднання українського суспільства. Ідеї соціалізму, незважаючи на підтримку деякий час українськими громадянами СПУ та СДПУ (о), спіткав політичний маргінес, причини якого частково пов'язані з олігархізацією верхівки цих партій і неспроможністю провести якісне кадрове та ідейне оновлення відповідно до викликів глобалізації. У висновках зроблено акцент на суспільних наслідках відсутності консенсусу щодо базових цінностей серед еліти та народних мас.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф3(4УКР)12 + Ф038.5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69372 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Хобта С. В. 
Кордон України як соціологічна проблема: суб'єкти, інтереси, інституціоналізація / С. В. Хобта // Вісн. Луган. нац. ун-ту ім. Т. Шевченка. Соціол. науки. - 2012. - № 23. - С. 41-58. - Бібліогр.: 60 назв. - укp.

Розглянуто державний кордон України як соціальний інститут, окреслено проблеми його інституціоналізації та проаналізовано суб'єкти, інтереси яких впливають на його функціонування. Показано, що зі здобуттям самостійності України зросла соціально-економічна значущість кордону. В функціонуванні кордону як соціального інституту проявляються суперечності, характерні і для інших інститутів країни. Призначений для забезпечення колективних благ, цей інститут використовується у приватних цілях різними суб'єктами, дотичними до його функціонування. Окрім цього, інституціоналізація державного кордону відбувається під впливом євроінтеграційних устремлінь України.


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*667.1 + Х809(4УКР)797

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69372 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Тягнібедіна О. С. 
Логіка закритих і відкритих питань в соціологічному дослідженні / О. С. Тягнібедіна // Вісн. Луган. нац. ун-ту ім. Т. Шевченка. Соціол. науки. - 2012. - № 23. - С. 215-231. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.

Розглянуто особливо значущий для професійної підготовки студентів соціологічний аспект комплексу питання - відповідь. У логічній літературі зазвичай розрізняють 2 види питань: уточнювальні питання (або "чи-питання") і доповнювальні питання (або "к-питання"). Ці види питань застосовуються і в соціологічному дослідженні, набуваючи специфічно соціологічної форми вираження, часто, форму закритих, напівзакритих і відкритих питань. Студентам-соціологам важливо навчитися правильно будувати ці види питань, враховуючи певні логічні вимоги. Зокрема, при формуванні підказок (альтернатив) закритого питання необхідно дотримуватися принципу єдиної логічної підстави і тим самим чітко відобразити суть питання.


Індекс рубрикатора НБУВ: С5 в

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69372 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Кириєнко В. В. 
Менталітет білорусів як чинник національної специфіки державності / В. В. Кириєнко // Вісн. Луган. нац. ун-ту ім. Т. Шевченка. Соціол. науки. - 2012. - № 23. - С. 147-156. - Бібліогр.: 2 назв. - укp.

Розглянуто історичні передумови, досвід і проблеми, що виникли під час побудови білоруської державності. Показано, що Білорусь, перебуваючи в соціокультурному просторі між Сходом і Заходом, органічно ввібрала як східні, так і західні державні традиції. У зв'язку з цим реальна білоруська державність потребує органічної інтеграції як класичних, західноєвропейських, так і власних, східнослов'янських елементів, як ліберальних, так і патерналістських елементів взаємодії держави й особи.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т597.5(4БІЛ) + Ф055.256 + Х2(4БІЛ)-5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69372 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Лобас В. Х. 
Між "диким капіталізмом" і "розвинутим соціалізмом" / В. Х. Лобас // Вісн. Луган. нац. ун-ту ім. Т. Шевченка. Соціол. науки. - 2012. - № 23. - С. 231-241. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*25(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69372 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
9.

Міжевич О. М. 
Модернізація освіти в Республіці Білорусь у пострадянський період: досвід проблеми і перспективи / О. М. Міжевич // Вісн. Луган. нац. ун-ту ім. Т. Шевченка. Соціол. науки. - 2012. - № 23. - С. 170-185. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

Розглянуто модель освіти, що склалася в Республіці Білорусь. Проаналізовано реформи, розпочаті в системі освіти Республіки Білорусь після розпаду СРСР, і ті ключові положення, які визначили обличчя сучасної білоруської системи освіти. Порушено проблеми, з якими зіткнулося суспільство в ході модернізації освіти. Розглянуто, як саме на сучасному етапі з розвитком інтеграції вищої освіти в Європі відбувається уточнення завдань, що стоять перед білоруською системою освіти.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч34(4БІЛ)7

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69372 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Галкіна Л. І. 
Можливості науково-технічного зростання України (на прикладі космічної галузі) / Л. І. Галкіна, Є. В. Чугунов // Вісн. Луган. нац. ун-ту ім. Т. Шевченка. Соціол. науки. - 2012. - № 23. - С. 107-118. - Бібліогр.: 31 назв. - укp.

Проаналізовано рівень розвитку української космонавтики та можливості зміцнення її науково-технічного потенціалу. Космічну діяльність розглянуто як один із ключових чинників майбутнього стабільного економічного зростання України. Виділено та описано характерні особливості формування та розвитку космонавтики в Україні. Досліджено системні проблеми космічної галузі, наприклад, проблему "відтоку мізків", тобто відтоку фахівців за кордон; ефективного державного фінансування космічної галузі. Відзначено стан української космонавтики в даний час. Узагальнено новий матеріал з досліджуваної теми. Показано, що міжнародне космічне співробітництво здатне сприяти розвитку космічної програми України.


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*665.30 + С5*25(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69372 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Пашковський П. І. 
Параметри інтеграційної політики Росії на пострадянському просторі / П. І. Пашковський // Вісн. Луган. нац. ун-ту ім. Т. Шевченка. Соціол. науки. - 2012. - № 23. - С. 138-147. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

Надано параметри інтеграційної політики Росії щодо нових незалежних держав та описано методологію їх виявлення. Розглянуто теоретичні особливості та джерела вивчення інтеграційної політики Росії. Розкрито специфіку та уточнено періодизацію практичної реалізації інтеграційних підходів РФ, визначено зміст їх механізмів, засобів і методів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф024 + Ф4(4РОС)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69372 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Згінник Г. Л. 
Переродження радянської номенклатури та її роль в демонтажі соціалістичного режиму в СРСР / Г. Л. Згінник // Вісн. Луган. нац. ун-ту ім. Т. Шевченка. Соціол. науки. - 2012. - № 23. - С. 118-138. - Бібліогр.: 19 назв. - укp.

Зазначено, що сталінська модель формування політичної еліти призвела до її виродження. Більшість прибічників комунізму ленінського зразка було винищено в роки репресій. Основу сталінської керівної еліти становили новобранці 1937 р. Вони одержали великі привілеї через займані пости та закупорили собою соціальну мобільність в правлячу еліту на десятки років. Виховане ними покоління "молодих реформаторів" демонтувало соціалістичний лад заради конвертації влади у власність.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф038.5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69372 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Молодцов Б. І. 
Про зворотне виявлення історичної перспективи для реалій капіталістичної практики / Б. І. Молодцов // Вісн. Луган. нац. ун-ту ім. Т. Шевченка. Соціол. науки. - 2012. - № 23. - С. 77-88. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.

Досліджено можливості людської свідомості у справі виявлення історичної перспективи, яка б висвітлювала реалії сучасної капіталістичної практики навіть за умов, коли необхідно відтворені цими реаліями мислені форми пригнічують здатність людської свідомості бачити реальність у перспективі. За таких умов здатність буття до виявлення зовні свого виду реалізується зворотним чином, виходячи зі здатності свідомості діяти усупереч всілякій обмеженості, тим самим представляючи дійсність безумовного виміру реальності. Звідси ж і соціальна необхідність фантазій, упереджень людської свідомості, які, проте, можуть відігравати досить реальну роль, зворотним шляхом, через процедуру фальсифікації, виявляючи те, що практично, реально, відрізняється від фантазії.


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*215 + Т014

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69372 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Саппа Г.-М. М. 
Професійне самовизначення учнівської молоді в контексті системи профорієнтації / Г.-М. М. Саппа // Вісн. Луган. нац. ун-ту ім. Т. Шевченка. Соціол. науки. - 2012. - № 23. - С. 205-215. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

Проаналізовано результати дослідження процесу професійного самовизначення учнівської молоді. Стан професійного самовизначення учнівської молоді змінюється від стадії до стадії та являє собою складне утворення, притаманне для певного вікового періоду. Результатом процесу професійного самовизначення стають зміни в свідомості особистості щодо вибору сфери професійної діяльності. Ці зміни вдбуваються поступово і в ході процесу ведуть особистість до формування її професійних інтересів, потреб і, зрештою, до усвідомленого вибору професії.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч481.351.6

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69372 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Гаврилов М. І. 
Самовизначення майбутніх фахівців в умовах суспільства перехідного типу / М. І. Гаврилов, Я. О. Фаріна // Вісн. Луган. нац. ун-ту ім. Т. Шевченка. Соціол. науки. - 2012. - № 23. - С. 192-205. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

Виявлено особливості самовизначення майбутніх фахівців за умов суспільства перехідного типу. Встановлено наявність зсуву з професійного самовизначення на життєве самовизначення як у потенційних абітурієнтів, так і у студентів вищих навчальних закладів України. Метою здобуття вищої освіти частіше є її зовнішні атрибути, а не освіченість як така. Трансформаційні процеси в ситуаціях переходу наражаються на ризик деформації ідеї. Зростаючий попит на вищу освіту знецінює її та переводить на рівень інструментальних цінностей. Доведено, що процеси реформування вищої школи в сучасній Україні загострюють проблему якості вищої освіти та унаочнюють якісну невідповідність майбутніх фахівців запитам суспільства.


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*674.5 + Ч481.351.6

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69372 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Злотников А. Г. 
Соціально-економічна обумовленість сучасних демографічних процесів / А. Г. Злотников // Вісн. Луган. нац. ун-ту ім. Т. Шевченка. Соціол. науки. - 2012. - № 23. - С. 88-100. - Бібліогр.: 5 назв. - укp.

Розглянуто зростання ролі демографізації в соціально-економічних процесах. Проаналізовано структурні зміни зайнятості в економіці Республіки Білорусь за період переходу до нових соціально-економічних відносин. Розвинено концепцію соціально-економічної та соціальної обумовленості сучасних демографічних процесів. Виявлено масштаби та суперечливу роль трудової міграції білоруського населення. Розкрито основні проблеми білоруських трудових мігрантів на ринку праці Росії. Обгрунтовано процеси соціологізації науки.


Індекс рубрикатора НБУВ: С73(4/8)-2 + С5*665

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69372 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Кононов І. Ф. 
Україна: шлях на периферію світової капіталістичної системи (соціологічний аналіз) / І. Ф. Кононов // Вісн. Луган. нац. ун-ту ім. Т. Шевченка. Соціол. науки. - 2012. - № 23. - С. 5-30. - Бібліогр.: 46 назв. - укp.

Проаналізовано соціальний та економічний розвиток України за період економічного зростання (2000 - 2008 рр.). Дані саме за цей період найкраще продемонстрували внутрішні чинники розвитку країни. За період з початку зростання ВВП і до світової економічної кризи Україна поступово скочувалася з напівпериферії світової капіталістичної системи до її периферії. Цей вектор розвитку був обумовлений катастрофою радянського соціалізму, яка призвела до виникнення слабкої держави. Політичний клас країни перетворився на визискувача ренти у різних формах. Головним політико-економічним процесом внутрішнього життя країни стала постійна взаємна конвертація влади та власності. Відома формула К. Маркса Гроші - Товар - Гроші за наших умов діє лише як підпорядкований момент іншої формули Влада - Власність - Влада - Власність - нескінченність. Запропоновано суспільний лад, що склався в нашій країні, визначати як "мульковий капіталізм". "Мульк", за Ібн-Хальдуном, позначає володіння, що поєднує владу та власність у нерозривну цілокупність. Оксюморонне поєднання "мульковий капіталізм" є вираженням об'єктивної іронії шляху України на периферію світової капіталістичної системи, рушієм чого є її власна еліта.


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*25(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69372 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Адуло Т. І. 
Формування ринкових економічних відносин і проблеми політичної згоди в Білорусі на рубежі XX - XXI століть / Т. І. Адуло // Вісн. Луган. нац. ун-ту ім. Т. Шевченка. Соціол. науки. - 2012. - № 23. - С. 58-77. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.

Надано розгорнуту характеристику масштабних соціальних перетворень у Білорусі на рубежі XX - XXI ст. Зроблено висновок, що за складних умов державі вдалося їх здійснити без політичних потрясінь і з мінімальними втратами для громадян і народного господарства. Принципова відмінність реформ у Білорусі полягала в тому, що вони проводилися зважено, поступово, з максимальним урахуванням інтересів усіх соціальних шарів населення. Держава зуміла зберегти базові галузі народногосподарського комплексу, провідні установи освіти, науки та культури.


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*665 + У9(4БІЛ)0-96

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69372 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського