Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (2)Книжкові видання та компакт-диски (6)
Пошуковий запит: (<.>A=Письменна Ю$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 9
Представлено документи з 1 до 9

      
Категорія:    
1.

Письменна Ю.  
"Хата" як одиниця лексики з різним культурним фоном / Ю. Письменна // Київ. старовина. - 2006. - № 4. - С. 113-117. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

Розглянуто аспекти відображення поняття домівки в національно-мовних картинах світу: українській, російській, англійській та італійській мовах. Дослідження української лексеми "хата" засвідчує її часткову еквівалентність, а отже етнічну автентичність, доводить необхідність застосування в її лінгвістичному аналізі фонових культурних знань, які дозволяють розкрити національно-культурну специфіку та змістове наповнення даної лексеми.

Рассмотрены аспекты отображения понятия дома в национально-языковых картинах мира: украинском, русском, английском и итальянском языках. Исследование украинской лексемы "изба" свидетельствует о ее частичной эквивалентности, а значит этничной автентичности, доказывает необходимость применения в ее лингвистическом анализе фоновых культурных знаний, которые позволяют раскрыть национально-культурную специфику и содержательное наполнение данной лексемы.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш103.10 + Ш141.4-31

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14441 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Письменна Ю. О. 
Етнічні особливості концептуалізації дійсності мовами європейського культурного ареалу (на матеріалі лексики і фразеології української, російської, англійської та італійської мов) : автореф. дис... канд. філол. наук / Ю. О. Письменна; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. Ін-т філології. - К., 2008. - 20 c. - укp.

Проведено контрастивне вивчення етнічних особливостей концептуалізації дійсності, об'єктивованих у культурно маркованих одиницях лексико-фразеологічного рівня, що утворюють відповідні фрагменти української, російської, англійської й італійської національно-мовних картин світу. Проаналізовано лексичні та фразеологічні одиниці, які містять у своїй семантиці національно-культурний компонент, репрезентують різні складові явища концептуалізації та багатовимірно характеризують людину як єдність фізичного, соматичного та духовного начал, демонструють ідіоетнічні риси ментальності носіїв досліджуваних лінгвокультур. З'ясовано, що національно-специфічні особливості певної лінгвокультури, що втілюються у типових рисах ментальності її носів, реалізуються різними групами культурно маркованих лексичних одиниць, поєднаних тезаурусними зв'язками. На підставі дослідження етнічних особливостей процесу концептуалізації зроблено висновок, що лексико-фразеологічний рівень як пріоритетний в експлікуванні культурно детермінованих феноменів презентує явище концептуалізації в цілісному та нерозчленованому вигляді, хоча різні групи культурно забарвлених лексем можуть бути більшою мірою співвіднесені з певним видом концептуалізації (сенсорно-рецептивною, логіко-поняттєвою, емоційно-оцінною або морально-ціннісною). На підставі вивчення етноспецифічних номенів, що не утворюють онтологічної системи на вербально-семантичному рівні мовної особистості, зроблено висновок про їх єдність на тезаурусному рівні через належність до концептуального простору етнічної культури.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.75 + Ш12-3

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА358692 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Корольов І. Р. 
Основи лінгвістичних знань : навч. посіб. для студентів ВНЗ / І. Р. Корольов, Ю. О. Письменна, З. В. Рожченко; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. - Київ : Київ. ун-т, 2013. - 287 c. - укp.

Викладено основи знань про мову та мовознавство. Охарактеризовано співвідношення мови й мовлення. Розглянуто мовлення як об'єкт вивчення сучасних мовознавчих дисциплін. Розкрито суспільну природу мови та мовної діяльності. Висвітлено гіпотезу мовної відносності Сепіра - Уорфа. Обгрунтовано унілатеральну та білатеральну теорії мовного знака. Приділено увагу фонетичній, морфологічній та лексичній системам мови.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш10 я73-1

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА780020 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Письменна Ю. Б. 
Видовий склад мікроміцетів, виділених з гіпсокартону / Ю. Б. Письменна, А. Г. Суббота, Л. Т. Наконечна, І. М. Курченко // Мікробіол. журн.. - 2016. - 78, № 1. - С. 54-62. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.

Мета роботи - дослідити мікобіоту звичайного (ГКЛ) і вологостійкого (ГКЛВ) гіпсокартону двох типів та надати її екологічну характеристику. Мікроскопічні гриби виділяли з використанням способу моделювання впливу на гіпсокартон вологого повітря та безпосередньо води, а також за методами серійних розведень і прямого посіву на агаризовані поживні середовища. Аналіз мікобіоти гіпсокартону різних типів проведено з використанням методів кількісної екології. Вперше охарактеризовано мікобіоту звичайного і вологостійкого гіпсокартону та проведено її порівняння. За результатами моделювання впливу на гіпсокартон вологого повітря та безпосередньо води встановлено, що за дії підвищеної відносної вологості повітря (вище 90 %) розвивались види родів Aspergillus, Chaetomium, Dicyma, Pіnicillium. Прямий вплив води сприяв розвитку Alternaria, Cladosporium і Stachybotrys. Найвищу подібність мікобіоти встановлено для зразків гіпсокартону виробництва 2010 р. Найвище видове різноманіття мікроскопічних грибів встановлено для ГКЛВ 2010, що було вдвічі вищим, ніж для ГКЛ 2005; загальна кількість видів також була втричі більшою. З поверхонь картону та гіпсу виділено більше 50-ти видів мікроміцетів, серед яких на картоні гіпсокартону частіше траплялись A. flavipes, C. globosum, D. aurea, T. viride, а на гіпсовому осерді - A. chlamydosopra, A. infectoria, C. cladosporioides, S. chartarum.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е40*873 + Л779.85-1 с

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж22205 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Письменна Ю. Б. 
Антагоністичні властивості мікроскопічних грибів, виділених з гіпсокартону / Ю. Б. Письменна, І. М. Курченко, А. Г. Суббота // Мікробіол. журн.. - 2016. - 78, № 5. - С. 99-105. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е40*872 + Н312.32

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж22205 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
6.

Письменна Ю. Б. 
Радіальна швидкість росту мікроскопічних грибів, ізольованих з гіпсокартону / Ю. Б. Письменна, І. М. Курченко // Мікробіол. журн.. - 2017. - 79, № 2. - С. 48-56. - Бібліогр.: 21 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е40*873

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж22205 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
7.

Письменна Ю. Б. 
Особливості мікобіоти гіпсокартонних конструкцій у приміщеннях із різними умовами експлуатації / Ю. Б. Письменна, А. І. Чуєнко, Л. Т. Наконечна, А. Г. Суббота, І. М. Курченко // Біол. студії. - 2017. - 11, № 2. - С. 45-52. - Бібліогр.: 33 назв. - укp.

На сьогоднішній день відзначається погіршення мікологічного стану приміщень із внутрішнім оздобленням сучасними синтетичними матеріалами, серед яких значним попитом користується гіпсокартон. Мета роботи - встановити види, які є специфічними для гіпсокартону і пошкоджують його в умовах експлуатації. Мікроскопічні гриби виділяли зі зразків гіпсокартону та повітря в житлових приміщеннях, що мали ознаки надмірного зволоження, та офісних приміщеннях без ознак потрапляння вологи. Виділення грибів здійснено методами накопичувальної культури та серійних розведень на агаризовані живильні середовища. Розраховували частоту трапляння видів грибів для мікобіот окремих приміщень. Досліджено мікобіоту гіпсокартонних конструкцій у приміщеннях різного призначення, вона була представлена 25 видами мікроскопічних грибів, що належали до 12 родів відділу Ascomycota. Виявлено, що кількість видів мікроскопічних грибів-контамінантів гіпсокартону в умовах надмірного зволоження приміщень значно перевищує такий показник для приміщень без ознак потрапляння вологи. З'ясовано, що в кліматичних умовах м. Києва основними контамінантами гіпсокартонних конструкцій є види Stachybotrys chartarum, Aspergillus niger, A. sydowii, A. versicolor, A. ustus і Sarocladium strictum, які становлять небезпеку для здоров'я та життя людей і теплокровних тварин.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е40*837 + Н312.320.81

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100193 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Письменна Ю. Б. 
Біорізноманітність, фізіологічні властивості та стійкість до біоцидних засобів мікроміцетів-контамінантів гіпсокартону : автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.07 / Ю. Б. Письменна; Національна академія наук України, Інститут мікробіології і вірусології імені Д. К. Заболотного. - Київ, 2019. - 22 c. - укp.

Вивчено особливості видового складу мікроскопічних грибів-контамінантів гіпсокартону, їх фізіологічні властивості та стійкість до біоцидних препаратів. Встановлено, що мікобіоту гіпсокартонних конструкцій житлових приміщень представлено 25 видами 12 родів відділу Ascomycota. Виділено, охарактеризовано і проведено порівняння мікобіоти звичайного і вологостійкого гіпсокартону, який ще не експлуатувався. З поверхонь гіпсокартону виділено більше 50 видів мікроміцетів, серед яких на картоні частіше траплялись Aspergillus flavipes,Chaetomium globosum, Dicyma aurea, Trichoderma viride, на гіпсовому осерді - Alternaria chlamydosopra, A. infectoria, Cladosporium cladosporioides, Stachybotrys chartarum. За умов підвищеної вологості повітря гіпсокартон не є грибостійким, не характеризується фунгістатичною і фунгіцидною дією (за ГОСТ 9.048-89 бал грибостійкості 4-5). Показано зменшення інтенсивності розвитку міцелію від поверхні до внутрішніх шарів гіпсового осердя. На основі фізіологічних особливостей мікроміцети-контамінанти гіпсокартону розподілено на дві групи: первинні контамінанти - конкурентоздатні види з високою швидкістю росту, що знаходяться у матеріалі та на його поверхні (S. chartarum і Chaetomium spp.); та вторинні - види з високою здатністю метаболізувати субстрат, що розвиваються на матеріалі та трапляються у повітрі (види родів Acremonium, Aspergillus, Cladosporium, Penicillium, Trichoderma тощо). Встановлено антифунгальну дію на мікроміцети-контамінанти гіпсокартону препаратів Biotol, Sanitol, Royal Flo, Triora. Найдієвішим з них був Biotol з додаванням 0,1% ЕДТА, меншою активністю характеризувався Sanitol, який належить до класу четвертинно-амонійних сполук, що є менш токсичними і рекомендованими для застосування у приміщеннях.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е40*873 + Н312.320.81

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА444193 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Багатомовний юридичний словник-довідник / І. О. Голубовська, В. М. Шовковий, О. М. Лефтерова, О. В. Лазер-Паньків, І. Ю. Штиченко, Ю. О. Письменна, І. Р. Корольов, С. П. Ничаюк, Ю. О. Соколова; ред.: І. О. Голубовська; Київський національний університет імені Тараса Шевченка. - 2-ге вид., стер. - Kиїв : Київський університет, 2020. - 543 c. - Бібліогр.: с. 541-543 - укp.

У мультимовному юридичному словнику з опорою на терміни рим¬ського права в діахронному вимірі подаються відомості про сучасні юридичні терміни, наводяться відповідники термінопонять римського права англійською, французькою та українською мовами.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х.я21 + Ш12-434:Х

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА871342 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського