Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (1)Книжкові видання та компакт-диски (1)
Пошуковий запит: (<.>A=Легедза О$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 6
Представлено документи з 1 до 6

      
Категорія:    
1.

Верещака І. В. 
Активність м'язів плечового пояса та плеча при створенні кистю руки ізометричного зусилля з циклічною зміною його напрямку / І. В. Верещака, О. В. Легедза, М. Дорновський, А. В. Горковенко, В. І. Хорєвін // Фізіол. журн.. - 2014. - 60, № 3. - С. 89-97. - Бібліогр.: 22 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*738.82*715.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж26810 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
2.

Горковенко А. В. 
Гістерезисні властивості ЕМГ-активності м'язів плечового пояса і плеча при розвитку ізометричних зусиль різного напрямку рукою людини / А. В. Горковенко, О. В. Легедза, І. В. Верещака, М. Дорновський, О. І. Костюков // Нейрофизиология. - 2015. - 47, № 1. - С. 71-80. - Бібліогр.: 25 назв. - укp.

У тестах за участю 4-х добровольців вивчено прояви гістерезису ЕМГ-активності 8-ми м'язів плечового пояса і плеча у разі розвитку рукою ізометричних зусиль 8-ми різних напрямків у горизонтальній площині операційного простору; силові траєкторії відповідали подвійним трапеціям. Усього було розглянуто 256 реалізацій, для яких аналізували співвідношення рівнів випрямленої та інтегрованої ЕМГ і амплітуд зусилля за умов розвитку зусиль і повернення до вихідного стану. Вірогідні прояви гістерезису було зареєстровано у 118-ти випадках (46 %). Гістерезис, петля якого для співвідношення рівень ЕМГ-зусилля орієнтувалася за рухом годинникової стрілки, спостерігався в 107-ми випадках (або 91 %);. в 11-ти випадках (9 %) відмічалася петля, орієнтована проти руху годинникової стрілки. Висловлено припущення, що прояви гістерезису ЕМГ-активності за умов описаних тестів пов'язані з розбіжностями процесів рекрутування/дерекрутування рухових одиниць у перебігу природної активації м'язів. ЦНС, очевидно, виявляє високу гнучкість у визначенні типу нелінійної активації м'язів у перебігу генерації "двосуглобових" ізометричних зусиль, створених рукою.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*738.82*715.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж61875 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Легедза О. В. 
Порівняльний аналіз електроміографічної активності м'язів руки людини в умовах циклічних поворотів вектора ізометричного зусилля кисті у протилежних напрямках / О. В. Легедза, А. В. Горковенко, І. В. Верещака, М. Дорновський, О. І. Костюков // Фізіол. журн.. - 2015. - 61, № 2. - С. 3-14. - Бібліогр.: 21 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*738.82*715.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж26810 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
4.

Легедза О. В. 
Прояви гістерезису в ЕМГ-активності м'язів верхньої кінцівки людини при генерації циклічних ізометричних зусиль / О. В. Легедза // Нейрофизиология. - 2017. - 49, № 3. - С. 245-250. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

У семи випробуваних вивчали прояви м'язового гістерезису за умов створення верхньою кінцівкою циклічних ізометричних зусиль у двосуглобовому режимі; обчислювали моменти сил під час створення довільних зусиль відносно плечового та ліктьового суглобів та аналізували усереднену ЕМГ-активність, відведену від восьми м'язів плеча та плечового поясу, за п'яти різних фіксованих положеннь верхньої кінцівки. Порівнювали петлі гістерезису для ЕМГ-активності за умов двох протилежних напрямків обходу вектора ізометричного зусилля (за годинниковою стрілкою та проти неї). Виявлено суттєві невідповідності ділянок зростання ("випередження") або спаду ("запізнення") амплітуди ЕМГ щодо нульових значень відповідних моментів сил. При цьому напрями параметричних петель гістерезису ЕМГ-активності могли суттєво розрізнятись і у певного м'яза на тлі різних конфігурацій ланок руки, і у різних випробуваних. Не виключено, що стандартної стратегії врахування гістерезисних ефектів за умов керування моторними феноменами не існує. ЦНС обирає таку конкретну індивідуальну стратегію, котра виправдала себе під час набуття моторного досвіду.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*738.82*715.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж61875 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Дорновський М. 
Гістерезис ЕМГ-активності м'язів верхньої кінцівки людини в умовах ротацій вектора ізометричного зусилля : матеріали VII Конгр. Укр. т-ва нейронаук (Київ, 7 - 11 черв. 2017 р.) / М. Дорновський, О. В. Легедза, В. С. Міщенко, А. В. Горковенко // Нейрофизиология. - 2017. - 49, № 4. - С. 339-343. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

Досліджено динаміку ЕМГ-активності м'язів верхньої кінцівки за умов змін напрямків вектора ізометричного зусилля, створюваного кистю. Проаналізовано усереднену ЕМГ-активність семи м'язів плеча та плечового поясу для дев'яти комбінацій кутів плечового та ліктьового суглобів. Порівнено середні значення кутів максимальної активності (КМА) м'яза за повільних ротацій згаданого вектора проти годинникової стрілки та за нею. Спостерігалась суттєва залежність КМА значної частини м'язів від напрямку обходу цільового кола годографа вектором генерованого зусилля; ця залежність, вірогідно, значною мірою визначалася проявами гістерезису в активності досліджуваних м'язів. У докладно проаналізованому випадку значення КМА для mm. triceps brachii, pectoralis major та deltoideus pars scapularis були суттєво більшими у разі обходу за годинниковою стрілкою, тоді як значення КМА для m. brachioradialis демонструвало протилежну тенденцію.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*738.82*715.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж61875 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Легедза О. В. 
Активація м'язів руки людини в умовах зорового відстеження базових параметрів двосуглобових рухів : автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.13 / О. В. Легедза; Національна академія наук України, Інститут фізіології імені О. О. Богомольця. - Київ, 2021. - 27 c. - укp.

Визначено особливості патернів електроміографічної (далі - ЕМГ) активності та центральної координації м'язів плечового поясу та плеча людини в умовах зорового відстеження зусиль руки та її положення в операційному просторі. Зазначено, що поточні амплітуди випрямлених та усереднених ЕМГ, які реєстрували від м'язів плечового поясу та плеча, розглядались як кореляти інтенсивності центральних моторних команд (далі – ЦМК). Встановлено, що при формуванні ізометричного зусилля, однакового в усіх напрямках відносно точки його прикладання, активність розгиначів виникала переважно при розгинанні у плечовому та ліктьовому суглобах, тоді як у згиначах вона спостерігалася в усіх напрямках зусилля, а її максимальна амплітуда була спрямована у бік згинання. Передбачено, що активність м'язів руки при виконанні завдання в умовах відстеження цільового сигналу у вигляді кола організована за принципом синергій, які можуть бути пов'язані з особливостями завдання. Показано відмінності амплітуд ЕМГ при протилежних напрямках вектору зусилля та коактивація м'язів-згиначів, у той час як розгиначі проявляли свою активність лише в межах своїх функційних секторів. Визначено співвідношення рівнів випрямленої та усередненої ЕМГ в умовах поступального розвитку зусилля вздовж лінійних траєкторій для восьми різних напрямків. Зареєстровано вірогідні прояви гістерезису у 118 випадках (46 %). Встановлено, що гістерезис, петля якого для співвідношення рівень ЕМГ - зусилля орієнтувалася за ходом годинникової стрілки, спостерігався в 107 випадках (або 91 %), в 11 випадках (9 %) відмічалася петля, орієнтована проти ходу годинникової стрілки. Припущено, що прояви гістерезису ЕМГ- активності в умовах описаних тестів пов'язані з розбіжностями процесів рекрутування/дерекрутування рухових одиниць у перебігу природної активації м'язів. Описано патерни ЕМГ у перебігу повільних рухів вздовж парафронтальних траєкторій. Показано, що ЕМГ як м'язів згиначів, так і розгиначів демонстрували сильний гістерезис (петлі проти та проти годинникової стрілки відповідно), а згиначі ліктьового та плечового суглобів продемонстрували синергетичну уніфікацію, переважно активуючись при створенні рукою зусилля у бік згинання суглобів, при чому подібна синергія проявлялась розгиначами обох суглобів у реакціях на розгинальні зусилля. Показано, що для більш дистальних положень ефекти синергії змінювались в різних напрямках, збільшуючись в згиначах та зменшуючись в розгиначах. Встановлено, що гістерезисні властивості м'язового скорочення та пов'язані з ними характеристики передачі сигналу в системі управління рухом призводять до сильних, пов'язаних з гістерезисом модифікацій центральних команд, що надходять до м'язів під час різних рухових завдань.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*738.2 + Е60*738.822.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА452755 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського