Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (4)Автореферати дисертацій (3)Книжкові видання та компакт-диски (38)Журнали та продовжувані видання (4)
Пошуковий запит: (<.>U=Ю226$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 10
Представлено документи з 1 до 10

      
Категорія:    
1.

Прокопов Д. Є. 
Г.С.Сковорода: діалог і одкровення / Д. Є. Прокопов; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. - К. : ТОВ "Міжнар. фін. агенція", 1998. - 22 c. - Бібліогр.: 21 назв. - укp. - рус.

Досліджуються історичні і внутрішньотеоретичні обумовленості визначення питання про істину, а також його змісту і структури в філософії Григорія Сковороди завдяки зверненню до структурного методу текстуального аналізу та його використанню у вивченні такого специфічного типу дискурсу, як філософський. Предметом аналізу автора стає розгортання проблематики істини, а також шляхів її розв'язання на текстуальному просторі сковородинівських праць, і, зокрема, діалогів острозького і бабаївського циклу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4УКР)46 + Ю226

Рубрики:

Шифр НБУВ: Р85196 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Хома О. И. 
Истина и очевидность: симптоматологическое мышление в философии модерна / О. И. Хома; Ин-т филос. НАН Украины. - Винница : Универсум-Винница, 1998. - 259 c. - Библиогр.: с. 245-257 - рус.

Монографія присвячена інтерпретації філософії Нового часу (і відповідного історичного типу мислення) як структурно обумовленого конфлікту декількох мислительних стратегій. Проведена автором уперше в філософській літературі реконструкція симптоматологічної мислительної стратегії (Паскаль-де Сад - Ніцше - сучасна філософія радикального плюралізму) обгрунтовано доводить незмінність структури цього конфлікту протягом останніх чотирьох століть і, відповідно, структурну тотожність філософії Нового часу (XVII-XX cт.). Ключовим пунктом дослідження є специфічна інтерпретація текстів Б.Паскаля, яка серйозно коректує загальноприйняті уявлення про характер філософії XVII ст. і культури модерну загалом.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю226в + Ю3(0)5в96 + Ю6*328.933*31-725

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА587684 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Вандышев В. Н. 
К проблеме понимания природы и сущности истины: философские и филологические аспекты / В. Н. Вандышев // Вісн. Сум. держ. ун-ту. Сер. Філол. науки. - 2006. - № 3. - С. 128-138. - Библиогр.: 16 назв. - рус.

Рассмотрены актуальные проблемы развития представлений о сущности и природе истины в европейской философской культуре, литературе и естественнонаучном познании. Существенным аспектом исследования есть то, что автор использует значительный материал из библейской, апокрифической и оккультной литературы, что позволяет более глубоко представить существенные моменты, связанные с разными концепциями и понятиями истины. Показано отличие понятий "истина" и "правда", хотя порой их рассматривают как тождественные.


Ключ. слова: истина, абсолютная истина, объективная истина, правда, правдивость, дух, верификация, апокрифы, вненаучное знание
Індекс рубрикатора НБУВ: Ш.в2:Ю + Ю226

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69231/філол. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Прокопов Д. Є. 
Проблема істини в філософській думці Григорія Сковороди : Автореф. дис... канд. філос. наук : 09.00.05 / Д. Є. Прокопов; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. - К., 1998. - 16 c. - укp. - рус.

Дисертація присвячена комплексному розгляду проблеми істини, умов і можливостей її пізнання, співвідношення знання та віри, розуму та одкровення в гносеології Григорія Сковороди. Визначаються передумови її позиціювання в діалогах українського мислителя, шляхи її вирішення, а також ідейні взаємозв'язки, що дозволяють включити творчість Г.Сковороди до загального русла історії української філософії і вивчати її у межах єдиного контексту розвитку європейської філософської традиції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю226 + Ю3(4УКР)46

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА303050 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Біленко Д. Л. 
Проблема істинного/ложного в західноєвропейському філософському дискурсі: гендерний підхід : Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.04 / Д. Л. Біленко; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. - Х., 2005. - 25 c. - укp.

Проаналізовано опозицію істинність/хибність на базі гендерного підходу, що дозволяє змістити традиційний акцент уваги з істини на хибність, що у західноєвропейському класичному філософському дискурсі не була об'єктом всебічного теоретичного осмислення, а функціонувала лише у термінах негативності та небуття. За цього зовнішньо позбавлені гендерних характеристик поняття істинність/хибність виявляються включеними до процесу, що впливає на формування гендерної ідентичності. Зазначено, що опозиція істинність/хибність містить оціночні критерії - ідеали, норми, стереотипи, правила, за якими приховуються пріоритети патріархатної культури, що дозволяє осмислювати чоловіче та жіноче у термінах позитивності та негативності, тотожного та іншого. Спираючись на принцип тотожності та суперечності, на якому базується дискурс істинного/хибного, традиційна думка розглядала жіноче начало як джерело всього негативного, зокрема хибного. Зауважено, що завдяки використанню постмодерністської методології (Фуко, Дельоза) легітимізовано жіночий суб'єкт на підставі визнання власного партикулярного досвіду поза негативними характеристиками.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю226 + Ю225.4 + С5*423.2*344

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА338980 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Вінтонів С. З. 
Істина як соціокультурна категорія в гуманітарному знанні : автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.04 / С. З. Вінтонів; Тавр. нац. ун-т ім. В.І. Вернадського. - Сімф., 2010. - 20 c. - укp.

Досліджено істину як цілісну соціокультурну категорію, без коректного використання якої не може бути повноцінного розуміння специфіки становлення, функціонування та розвитку гуманітарного знання. Показано, що в гуманітарному та соціальному знанні існують поняття, якими заміщається категорія істини в конкретній області знання. Це такі поняття, як "правда", "користь", "міф", "ідеологія", "ідеал" тощо. Визначено, що кожне з них несе своє смислове навантаження, усі вони виконують будь-яку соціальну функцію, проте підміна понять може призвести до того, що знання буде орієнтовано не на істину, а, у кращому разі, на "соціальну прийнятність".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю226.0 + Ю6*671

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА374766 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Доброєр Н. В. 
Культурологічний аналіз істини як концепта в західноєвропейському інтелектуальному дискурсі : автореф. дис. ... канд. культурології : 26.00.01 / Н. В. Доброєр; Тавр. нац. ун-т ім. В.І. Вернадського. - Сімф., 2011. - 20 c. - укp.

Досліджено розуміння істини протягом розвитку західноєвропейської культури. Простежено зміни розуміння істини в Античності, Середньовіччі, Ренесансі, Новому часу та на сучасному етапі. Виділено принцип історичності істини як одну з її фундаментальних властивостей. Використано семіотичний підхід для систематизації сучасних філософських концепцій істини. Зроблено висновок про комунікативність істини як її фундаментальну властивість. На прикладі взаємодії базових культурних компонентів - релігії та філософії - продемонстровано можливість взаємодії всіх базових компонентів культури. Побудовано нову модель розуміння істини. На підставі системного уявлення категорії істини запропоновано нове розуміння істини. Доведено на прикладі можливого вирішення глобальних проблем культури актуальність звернення до категорії істини в новому розумінні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч11 в + Ю226

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА379033 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Петрушенко В. 
Проблематизація поняття істини в сучасній філософії / В. Петрушенко // Вісн. Нац. ун-ту "Львів. політехніка". - 2014. - № 780. - С. 3-8. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Окреслено ті проблемні поля, через сукупність яких окреслюється розуміння істини сучасною філософією. Тут фігурують онтологія істини, зв'язок її з шарами дійсності, зі складовими пізнавального процесу. Доведено, що аналітика істини має враховувати процесуальний характер істини, складну будову знання та виявлення ролі кожного його компонента в забезпеченні статусу істинності певного конкретного знання, системний характер тих форм, що мають забезпечити формування та функціонування знання.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю226

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29409/А Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Пироженко В. 
Понятття істини в суспільствознавстві у контексті ситуаційного аналізу / В. Пироженко // Вісн. НАН України. - 2005. - № 11. - С. 19-31. - укp.

Досліджено умови істинності наукових теорій у суспільствознавчих дисциплінах з урахуванням специфіки останніх. Зроблено висновок про можливість істинного в традиційному сенсі пізнання суспільних явищ. Для цього як основний метод суспільствознавства запропоновано метод ситуаційного аналізу, що дозволяє виділити у поведінці суб'єкта ситуаційну логіку, тобто інваріантні дії і мотиви, а отже, зробити їх об'єктом узагальнень, формалізації й емпіричної перевірки. Цей метод дає змогу подолати дві основні перешкоди у пізнанні і прогнозуванні суспільних явищ - відсутність жорсткого детермінізму в ментальних станах людини і наявність у неї свободи волі.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю226 + С,0

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж20611 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Снітько Д. Ю. 
Воля до істини у філософії прагматизму / Д. Ю. Снітько // Антропол. виміри філос. дослідж. : зб. наук. пр. - 2017. - Вип. 12. - С. 113-120. - Бібліогр.: 22 назв. - укp.

Оскільки чіткої постановки питання про волю до істини як екзистенціал раніше не було здійснено, дана стаття присвячена вирішенню такої задачі. У зв'язку із зазначеним, мета дослідження - аналіз феномену волі до істини у філософії прагматизму. Це передбачає виконання наступних завдань: визначення основних принципів розуміння істини в роботах теоретиків прагматизму; аналіз феномену "волі до вірування" в прагматизмі; розробку та виокремлення феномену волі до істини, його сутності та чинників в рамках прагматичної філософії. В ході дослідження було використано аналітичний, порівняльний та феноменологічний методи. В ході дослідження використано аналітичний, порівняльний та феноменологічний методи. Вперше артикульовані екзистенціал волі до істини, його сутність та чинники на предметі філософії прагматизму. Аналіз феномену "волі до віри" в прагматизмі доводить, що він може бути витлумачений саме як "воля до істини", оскільки вірування в істинність чогось в прагматизмі невіддільна від самої істини і практики. В межах прагматичної філософії встановлено сутність феномену волі до істини, що розуміється як прагнення людини до стійкого і відповідного реальності та власним цілям переконання щодо самого себе і реальності. Основними чинниками названого феномену в прагматизмі постають сумнів (сумнів визначається як передумова встановлення вірування (переконання), яке дає людині впевненість у позитивному вирішенні певних життєвих задач), та стійке переконання (істина), що дає можливість людині здійснювати успішну діяльність і досягати поставлених цілей. Саме цим і зумовлене воління людини до істини: буття людини визначається тим, що людина воліє знати, як саме їй бути і діяти.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю226

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж74194 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського