Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (1)Книжкові видання та компакт-диски (22)
Пошуковий запит: (<.>U=Ш3(4УКР)-633.5$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 8
Представлено документи з 1 до 8

      
Категорія:    
1.

Гунчик І. В. 
Український оказіонально-обрядовий фольклор: структурно-функціональний аспект : Автореф. дис... канд. філол. наук : 10.01.07 / І. В. Гунчик; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. - Л., 2005. - 20 c. - укp.

Проаналізовано тексти народних молитов, замовлянь, заклинань, примовок та інших типологічно споріднених утворень, які розглянуто як самостійний вид української обрядової творчості. Базуючись на найбільш важливих досягненнях української та зарубіжної фольклористики, з'ясовано інваріантну структуру цих утилітарно-сакральних утворень як "ментифактів" фольклорного мовлення, виділено систему інваріантних апелятивних і експлікативних одиниць (формул) безсюжетного та сюжетного типів. У межах парадигматики обряду охарактеризовано функціональні особливості оказіональних творів у аспекті хронотопу, виконавця й адресата.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш3(4УКР)-633.5

Шифр НБУВ: РА335450 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Кривенко О. В. 
Замовляння як фольклорний жанр та особливості його літературної рецепції : автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.01.07 / О. В. Кривенко; НАН України, Ін-т мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського. - Київ, 2015. - 20 c. - укp.

Розглянуто малодосліджений фольклорний жанр замовляння, особливості його виникнення та побутування. Значну увагу приділено висвітленню взаємостосунків магії із міфологією, релігією, з'ясуванню її ролі у формуванні вербальної культури. Обгрунтовано необхідність застосування категорії художності під час аналізу жанру замовляння. В цьому аспекті розглянуто питання трансформації його в інші фольклорні жанри. Вперше здійснено спробу використання українських літературних творів як джерельної бази, де зафіксовано функціонування оказіонально-обрядового фольклору в побуті та живому мовленні. Подано комплексний аналіз замовляння не лише у пасивно-демонстративній формі (у спеціалізованих виданнях, відірвано від контексту), а й в активному побутуванні завдяки розгляду інтерпретації магічного фольклору в українській художній літературі.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш3(4УКР)-633.5 + Ш5(4УКР)-312

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА418423 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Бутко С. Г. 
Ономастикон українських замовлянь: походження, склад, функції : автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.01 / С. Г. Бутко; Харків. нац. пед. ун-т ім. Г.С. Сковороди. - Харків, 2016. - 23 c. - укp.

Здійснено комплексний аналіз онімів українських замовлянь. Конкретизовано й уточнено важливі положення теорії власного імені в міфопоетичному дискурсі. Класифіковано пропріативи з урахуванням функції в комунікативно-прагматичному акті та місця в міфологічній моделі світу персонажа, явища, предмета, на позначення якого вжито онім. Виокремлено синтетичні й аналітичні номінації, з'ясовано їх специфіку як носіїв міфологічно значущої інформації. Історико-етимологічний аналіз імен із затемненою внутрішньою формою засвідчив спорідненість української мовно-культурної традиції з віруваннями інших народів на рівні базових принципів міфологічного назовництва. Установлено, що оніми є маркерами світоглядної та жанрової динаміки, репрезентованої в кожній частині замовного тексту неоднаково. Епітети, уживані з іменами, виконують оберегову, лікувальну, знищувальну, текстотвірну функції. Предикативна характеристика образів, позначуваних за допомогою онімів, залежить від функції персонажа в замовлянні. Протиставлення на основі критерію "динамічність - статичність" дії засвідчило, що помічникам властива динамічність, а супротивникам - статичність. Функційно значущими є числовий та звуковий коди, реалізовані внаслідок особливого розуміння міфологічною свідомістю числа, а також зв'язку значення та звучання слова.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-316 + Ш3(4УКР)-633.5

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА421189 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Темченко А. І. 
Ритм у лікувальних обрядових текстах: міфологія дискурсу і семантика образної системи / А. І. Темченко // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Іст. науки. - 2015. - № 29. - С. 61-71. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Ритм є важливою складовою формування лікувального тексту, як результату колективної міфотворчості. Його обрядове відтворення має підпорядковуватися певним нормам. Наголошення тих чи інших слів зумовлює їх обрядову пріоритетність, визначення якої надає можливість реконструювати важливі з погляду міфу смисли, що криються не стільки в міфопоетичних образах, скільки в їх інтонативних характеристиках.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т597.813 + Т52(4УКР)-7/8 + Э319(4УКР)-503.12 + Ш3(4УКР)-633.5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Темченко А. І. 
Семантика тілесності в лікувальних практиках українців Полісся / А. І. Темченко // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Іст. науки. - 2015. - № 9. - С. 43-47. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

У лікувальних практиках українців тіло людини асоціюється з Космосом. Показовим в цьому плані є мотив огородження недужого небесними світилами, що уподібнює тлінне тіло людини безсмертному Ісусу Христу, позбавляє його від земного мороку, пов'язаного з потойбічними істотами і хворобами. В текстах замовлянь сонце і місяць є зразком стабільності небесного руху, який проектується на земні процеси. Натомість образи вихору і вітру втілюють довільний рух, тому є причиною тілесного і психічного хаосу - переляку/епілепсії.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т597.813 + Т52(45УКР)-7/8 + Э319(4УКР)-503.12 + Ш3(4УКР)-633.5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Темченко А. І. 
Семантика рахування: концепт "перший" в міфологічних уявленнях українців (на матеріалі замовлянь) / А. І. Темченко // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Іст. науки. - 2014. - № 29. - С. 29-33. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

Розглянуто окремі аспекти міфології рахування, пов'язаного з його початком. На відміну від інших міфологічних текстів у замовляннях рахуванню підлягають невидимі об'єкти (тілесні органи), що слугує засобом магічного упорядкування і правильного розташування. В цьому контексті знаковим видається концепт "перший", який очолює міфологічну ієрархію числа, тому символізує силу. З поняттям "першого" зіставляються просторові, часові і соціальні парадигми, а також статусні персонажі язичницького пантеону і християнські святі.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э411 + Э319(4УКР) + Э210.364 + Ш3(4УКР)-633.5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Шуляк С. 
Чарівне слово українських замовлянь : монографія / С. Шуляк; Уман. держ. пед. ін-т ім. П. Тичини. - Умань : Сочінський М.М., 2018. - 586 c. - Бібліогр.: с. 408-500 - укp.

Досліджено системну лінгвістичну інтерпретацію мовної картини світу замовлянь, відображеної в їх структурі, семантиці та прагматиці в контексті реалізації магіко-впливової (волюнтативної) функції мови. Уточнено дефініції магічного (сакрального) тексту, зокрема замовляння, вироблено критерії їх визначення. Розроблено комплекс методів і прийомів дослідження текстів замовлянь. Змодельовано мовну картину світу замовлянь (зокрема язичницького і християнського сегментів), відображеної в них системи концептів. Здійснено лінгвістичний аналіз і лексикографічний опис художніх засобів мови замовлянь.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш3(4УКР)-633.5

Шифр НБУВ: ВА822698 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Парубій У. Ю. 
Українська замовляльно-заклинальна поезія: структурно-семантичні особливості та поетика жанру : автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.01.07 / У. Ю. Парубій; Львівський національний університет імені Івана Франка. - Львів, 2019. - 20 c. - укp.

Здійснено огляд видань, у яких було опубліковано тексти замовлянь. Це сприяло формуванню джерельної бази дослідження. Теоретичні напрацювання українських та зарубіжних учених сформували основи та вектори дослідження цього жанру протягом останніх століть. Перші наукові дослідження замовлянь, які починаються паралельно зі збором фольклорного матеріалу, порушують питання ґенези жанру, структурних особливостей, образної системи, класифікації, методів збору та фіксації фольклорних зразків. Обґрунтовано проблему жанрової диференціації текстів замовляльно-заклинальної поезії. Головну увагу зосереджено на аналізі основних підходів щодо їх класифікації, що дало змогу звернути увагу на рівні взаємодії замовляльних текстів з іншими жанрами фольклору. Уперше використано теоретичні напрацювання представників французької семіотичної школи (А.-Ж. Греймас) для опису структури наративних моделей українських замовлянь. Розширено методологічний аналіз структурних елементів. Обґрунтовування наративності в текстах замовляльно-заклинальної поезії, використання досвіду аналізу наративної структури замовлянь литовської дослідниці Д. Вайткявічене та застосування її трансформаційної моделі дало змогу проаналізувати 200 текстів замовлянь і довести, що є два види наративних моделей: повна і неповна. У текстах з повного наративною моделлю можна виділити два типи трансформації. Перший тип передбачає відокремлення негативного об’єкта від хворого, а другий - знищення негативного об’єкта. В результаті дослідження з’ясовано подібність наративних моделей литовської та української замовляльно-заклинальної традицій. Аналіз текстів замовлянь довів, що для певних тематичних груп лікувальних замовлянь характерні відповідні типові наративні моделі. Вдалося простежити певні моделі опису простору, стверджено, що часові характеристики виявляються як у конкретних назвах (називаннях), так і мовних конструкціях. Особливості функціонування та збереження замовляльно-заклинальної традиції сприяли становленню текстів замовлянь як магічних формул, а також виокремлення формульних елементів у замовляльних текстах. Формульна основа текстів стимулювала виокремлення семантичних формул-кліше, які приховують механізм трансформації фольклорної образності. Яскравим прикладом такої семантичної формули є формула "уроки на сороки".


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш3(4УКР)-633.5

Шифр НБУВ: РА442791 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського