Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (2)Книжкові видання та компакт-диски (16)
Пошуковий запит: (<.>U=Т52(45УКР)-31$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 8
Представлено документи з 1 до 8

      
Категорія:    
1.

Тищенко К.  
Контури лексико-топонімічної стратиграфії України і етногенез українців / К. Тищенко // Нар. творчість та етнографія. - 2005. - № 4. - С. 31-44. - Бібліогр.: с. 41-44. - укp.

Наведено результати досліджень давніх етномовних контактів українського словника й топонімії України, проведених у рамках науково-дослідних студій Лінгвістичного музею Київського національного університету ім. Т.Шевченка і які є узагальненням 350-ти публікацій у даній галузі. Висвітлено суміщену стратиграфію української топонімії та лексичних запозичень, а також різномовні топонімічні дублети.

Представлены результаты исследований древних этноязыковых контактов украинского словаря и топонимии Украины, проведенных в рамках научно-исследовательских студий Лингвистического музея Киевского национального университета им. Т.Шевченко и являющихся обобщением 350-ти публикаций в данной области. Освещены совмещенная стратиграфия украинской топонимии и лексических заимствований, а также разноязыковые топонимические дублеты.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(45Укр)-31 + Ш141.4-316.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27482 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Обушний М. І. 
Походження, становлення та розвиток українського народу : монографія / М. І. Обушний, В. Д. Баран, Т. С. Воропаєва, Л. Л. Залізняк, А. Л. Зінченко, С. Р. Кагамлик, С. В. Конча; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. - К., 2010. - 566 c. - укp.

Висвітлено проблеми етногенезу й етнічної історії українців. Увагу приділено питанням походження індоєвропейців, впливу скіфів і сарматів на становлення української етнокультури, специфіки етнокультурних процесів на території України в І тис. н.е., процесів етнічного розвитку за умов Києво-Руської державності, етнічних і демографічних процесів у XIII - XV ст. Проаналізовано сучасний стан створеної в СРСР проблеми міфічної "давньоруської народності". Розглянуто християнство як чинник етнічних і культуротворчих процесів в Україні. Розкрито роль духівництва в контексті етносоціальних та етнополітичних процесів у ХІХ - ХХ ст., а також визначено основні етапи українського націєтворення.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)0-01 + Т52(45УКР)-31

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС51312 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Фігурний Ю. С. 
Фаховий аналіз проблеми походження українців і професійне вивчення українських етнічних, націєтворчих і державотворчих процесів вченими відділу української етнології ННДІУ МОН України в кінці ХХ - на початку ХХІ століть : монографія / Ю. С. Фігурний; Нац. НДІ українознав., Від. укр. етнології. - К., 2011. - 142 c. - Бібліогр.: с. 109-134 - укp.

Висвітлено історіографію, джерельну базу та теоретико-методологічні засади дослідження українських етнічних, націє- і державотворчих процесів в Україні наприкінці ХХ - початку ХХІ ст. Розглянуто проблеми дослідження українського етносу в контексті українознавства, основні концепції його походження. Визначено етнічну приналежність Київської Русі у контексті дослідження її правонаступництва.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(45УКР)-31 + Ф50(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА740791 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Баран В. Д. 
Слов'яни у первісності і ранньому середньовіччі : зб. вибр. етнол. пр. / В. Д. Баран; Нац. НДІ українознав. та всесвіт. історії. - К. : Міленіум, 2011. - 106, [1] c. - укp.

Розглянуто українознавство як цілісну інтегративну системну науку про Україну і світове українство, та археологію, що вивчає процеси становлення людського суспільства, етногенезу та формування слов'янських народів, їх культуру і побут, процеси економічного і політичного розвитку, зокрема українського народу. Здійснено аналіз проблеми походження українського етносу від слов'ян до українців.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(4)45 + Т4(45)-3 + Т52(45УКР)-31

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА760459 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Стецюк В. В. 
Природна та етнокультурна спадщина України : новіт. дослідж. / В. В. Стецюк, В. Г. Пазинич, Т. І. Ткаченко; ред.: В. В. Стецюк. - К. : Вища шк., 2012. - 342, 32 c. - Бібліогр.: с. 341-342 - укp.

Досліджено роль природних умов у формуванні етносів, розглянуто основні концепції походження українського народу, історико-культурні чинники ранніх етапів його етногенезу, природне різноманіття території становлення українського етносу. Висвітлено тенденції постання українського протоетносу від трипільської археологічної культури до етносу нащої ери. Розкрито історію формування Homo sapiens на теренах України, людини кам'яного віку та її діяльності у межах формування українського протоетносу. Увагу приділено топонімам на території України, показано їх роль у розумінні давної історії становлення автентичної ментальності етносу. Наведено тлумачення деяких понять щодо інтелектуального оцінювання рельєфу як складника навколишнього середовища. Показано рекреаційні властивості рельєфу України, його роль у формування духовності українського етносу. Визначено зв'язок деяких наукових підходів географічної науки, закрема, екологічного спрямування, з проблемами оцінювання природної й етнокультурної цілісності об'єктів природної спадщини України.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(45УКР)-1 + Т51(45) + Т5 в91 + Т52(45УКР)-31

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА760487 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Ковальчук Н. Д. 
Символічні структури етнокультурного процесу в Україні : монографія / Н. Д. Ковальчук; М-во культури України, Нац. акад. кер. кадрів культури і мистец. - К., 2012. - 259 c. - Бібліогр.: 365 назв - укp.

Наведено результати дослідження символічних структур в етногенезі українців. Охарактеризовано статус фольклорних образів українського етносу. Висвітлено роль символізму в процесі християнізації Київської Русі. Розглянуто архетипи національної культури України. Увагу приділено питанням символічного антропоцентризму та символічного ладу українського бароко. Розкрито проблему символізму на вирішальних етапах розвитку української духовності. Зроблено висновок про універсалізацію символізму в українській культурі, ідеї якої зароджувалися в народному світобаченні та фольклорі, пройшли художнє засвоєння у творчості Т. Шевченка, М. Костомарова і П. Куліша, у культурі українського бароко в цілому й отримали філософське обгрунтування у творчості Г. Сковороди, О. Потебні, Д. Овсянніко-Куліковського.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(45УКР)-31 + Т3(4УКР)0-7 + Ю224.23

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА763497 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Таранець В. Г. 
Українці: етнос і мова : монографія / В. Г. Таранець; Нац. акад. держ. упр. при Президентові України, Одес. регіон. ін-т держ. упр., Міжнар. гуманіт. ун-т. - О. : ОРІДУ НАДУ, 2013. - 363 c. - Бібліогр.: с. 323-352 - укp.

Розглянуто слов'янський етнонімікон з позицій походження племінних найменувань із індоєвропейського родоводу, в якому розрізнялися "землероби" та "скотарі". Увагу приділено аналізу загальнослов'янських мовних особливостей. Розглянуто питання міграції карпатських племен на Північ до Балтійського моря, в регіоні якого засвідчені сліди помешкань племен гуцулів, бойків, лемків, укрів. Встановлено, що дані племена стали основою утворення давньоукраїнського етносу, а відповідні діалекти привели до формування давньоукраїнської мови. Показано, що ембріональні риси "українського" беруть свій початок з часу існування праслов'янської мови за 2 тис. р. до н. е. і з моменту появи етноніма "укри" свідчать про утворення відповідного етносу. Останнє також стверджує походження назви "українці" від імені племені "укри" зі значенням "верховинці-пастухи", а не "ті, що живуть на окраїні".


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(45УКР)-31 + Ш141.14-011

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА774660 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Крисаченко В. 
Історичні витоки українського етносу / В. Крисаченко // Освіта і упр.. - 2011. - 14, № 4. - С. 54-70. - Бібліогр.: 19 назв. - укp.

Проаналізовано історичні витоки українського етносу, сам факт існування якого є визначальним для творення світу українства. Розглянуто український етнічний світ і його ендогенні та екзогенні чинники: етнос, духовно-ідеальну реальність та матеріальну культуру. Наведено документальний матеріал щодо антропологічного, етнічного, культурного та суспільного розвитку українського народу в геополітичному, філософському та історичному дискурсі, а саме: в скіфо-сарматські часи, антсько-руську добу. Детально описано історичні джерела, котрі окреслюють проукраїнський характер роксолан, склавинів, антів, русів та ряду інших етносів з прикметними для них атрибутами способу життя, традиціями, особливостями поведінки та діяльності, суспільної організації, демократичних рис давнього соціуму. Досліджено історичний, мовний, географічний та етно-екологічний контексти такої унікальної пам’ятки світової культури як «Велесова книга». Констатовано дуалістичну єдність розвитку українського етносу, який поєднує як намагання зберегти власну ідентичність, так і органічний потяг до засвоєння європейських цивілізаційних цінностей.

Проанализированы исторические истоки украинского этноса, сам факт существования которого является определяющим для создания мира украинского этноса. Рассмотрены украинский этнический мир и его эндогенные и экзогенные факторы: этнос, духовно-идеальная реальность и материальная культура. Приведен документальный материал об антропологическом, этническом, культурном и общественном развитии украинского народа в геополитическом, философском и историческом дискурсе, а именно: в скифо-сарматские времена, в антско-русский период. Подробно описаны исторические источники, которые определяют проукраинский характер роксолан, склавинов, антов, русов и ряда других этносов с примечательными для них атрибутами образа жизни, традициями, особенностями поведения и деятельности, общественной организации, демократическими чертами древнего социума. Исследованы исторический, языковой, географический и этно-экологический контексты такого уникального памятника мировой культуры как «Велесова книга». Констатировано дуалистическое единство развития украинского этноса, объединяющее как собственную идентичность, так и органическое влечение к усвоению европейских цивилизационных ценностей.

Historical sources of the Ukrainian ethnos are analyzed in details in the article, which fact of existence is defining for creation of the Ukrainian world. The Ukrainian ethnic world and its factors are considered: ethnos, a spirituality-ideal realityand material culture. The facts concerning anthropological, ethnic, cultural and social and material culture. The facts concerning anthropological, ethnic, cultural and social development in fields of Ukraine within last several millenniums are mentioned.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(45УКР)-31

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж15566 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського