Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (21)Книжкові видання та компакт-диски (1454)
Пошуковий запит: (<.>U=Т3(4УКР)57$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 104
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Вронська Т. В. 
Режими воєнного та надзвичайного стану на українських землях у другій половині XIX - на початку XX ст.: ретроспективний аналіз російського імперського законодавства / Т. В. Вронська, О. Є. Лисенко, В. С. Шандра // Укр. іст. журн.. - 2017. - № 5. - С. 40-54. - укp.

Досліджено історичні обставини запровадження воєнного й надзвичайного стану на українських землях у складі Російської імперії. Висвітлено мотивацію та механізми правового регулювання суспільних відносин за екстремальних умов. З'ясовано специфічні риси особливого законодавства, змістове наповнення і спрямування нормативно-правових актів у цьому сегменті законотворчості. Розкрито військово-політичні, ідеологічні, соціально-економічні підстави запровадження воєнного стану в різних внутрішньо- та зовнішньополітичних контекстах. Охарактеризовано наслідки режимних заходів для населення.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)57

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27630 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Мовчанюк В. 
Шевченко, Кирило-Мефодіївське братство, "Книги буття українського народу" / В. Мовчанюк // Слово і Час. - 2017. - № 3. - С. 3-16. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.

Розглянуто головний твір (документ) Кирило-Мефодіївського братства "Книги буття українського народу" - відображення української духовної ситуації середини 1840-х, квінтесенція української думки, наснаженої візією національного відродження. "Книги буття" - чи не найпізніший документ Кирило-Мефодіївського братства, напрацювання, написане М. Костомаровим під кінець 1846 р. На його ідеології відбилися дискусії у вузькому колі братчиків (Гулак, Білозерський, Шевченко), їх листування (зокрема, листи Куліша до Костомарова), а найбільше - літературні твори Шевченка і Куліша. Головною передумовою його постання була атмосфера духовного піднесення, що почалося з виходом "Кобзаря". "Книги буття" - це також відгук на ширення в Україні слов'янської ідеї, що набувала смислу національного відродження.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)5-4 + Т3(4УКР)570-412.6

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27444 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Павлюк І. 
Духовні орієнтири громадських організацій України із проекцією на сучасний культурно-інформаційний простір / І. Павлюк // Слово і Час. - 2017. - № 3. - С. 75-84. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

Досліджено розвиток українських громадських організацій "Кирило-Мефодіївського товариства", "Руської бесіди", "Просвіти" і їх роль у збереженні суспільно-політичного та літературно-мистецького інформаційного поля за різних історичних умов з виходом на сучасну дорожню карту формування національної ідентичності.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)570-412.6 + Т51(4УКР) + Ч710.3(4УКР) + Ч62 + Ч114

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27444 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Левицький В. О. 
Технічне становище легкої промисловості українських губерній Російської імперії в середині XIX - на початку ХХ століття / В. О. Левицький // Наук. пр. іст. ф-ту Запоріз. нац. ун-ту. - 2018. - Вип. 50. - С. 323-328. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.

Розглянуто питання технічного становища легкої промисловості на Наддніпрянській Україні в середині XIX - на початку ХХ ст. Висвітлено процес переходу промисловості від мануфактурного до фабричного виробництва та її вплив на соціальний і економічний розвиток краю. Досліджено систему підготовки інженерно-технічних кадрів та забезпечення цими фахівцями легкої промисловості українських губерній. На основі аналізу низки наукових джерел, а також осмислення наукової літератури з питань технічної оснащеності легкої промисловості зроблено спробу виділити та охарактеризувати особливості забезпечення машинами та обладнанням підприємств. Підкреслено, що, не зважаючи на важливість та актуальність, проблема поки що вичерпно не розкрита в історичній літературі.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)571/60-23

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69253 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Рогожа М. М. 
"Розмови про сільське хазяйство" Є. Чикаленка як джерело в контексті "матеріальної тканини нашої історії" / М. М. Рогожа // Наук. пр. іст. ф-ту Запоріз. нац. ун-ту. - 2018. - Вип. 51. - С. 127-132. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Наявний інтелектуальний спадок видатного громадського діяча, мецената та публіциста Євгена Харлампійовича Чикаленка (1861 - 1929) дозволив провести контекст-аналіз оригінального за змістом та формою оприлюднення видання "Розмова про сільське хазяйство" (1897, Одеса, перевидання в 1910 - 1912, Санкт-Петербург) у п'яти книжках. Воно підготовлене на основі власного досвіду господарювання у формі діалогу із співбесідником. Підкреслено, що "Розмови..." за своїм значенням вийшли за межі аграрного сектору, набули загальноісторичного значення, оскільки виявляли популяризаторську та просвітницьку домінанти внутрішньої сутності Є. Чикаленка; його бажання допомогти своєму народу не тільки матеріально, але й думкою, порадою та дією. Водночас, вони сприйняті як конструктивне та продуктивне джерело з історії України, відомостей про розвиток економіки, шляхи сполучення, якими вивозили зерно та іншу сільгосппродукцію на експорт. Ввозилися високопродуктивні породи коней, великої рогатої худоби, овець і свиней, а також сорти рослин. У підсумку варто підкреслити, що "Розмови..." сприйняті як джерело відомостей про "матеріальну тканину нашої історії".


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)571-2 + У03(4УКР)503.20

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69253 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Телегуз І. О. 
Українці в освітньо-державному просторі Російської імперії першої третини XIX ст. / І. О. Телегуз // Наук. пр. іст. ф-ту Запоріз. нац. ун-ту. - 2018. - Вип. 51. - С. 209-212. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

Розглянуто зміни в освітній сфері на території українських губерній Російської імперії першої третини XIX ст. Україна під владою Російської імперії на початку XIX ст. поділялася на три відмінні історико-географічні території з різним політичним досвідом і культурними впливами: по-перше, Лівобережжя і Слобожанщина, по-друге, Правобережжя, по-третє, Південна Україна. Спільний освітній простір в 30-х роках XIX ст. тільки формувався як в межах всієї імперії, так і окремих регіонах, приєднаних до її складу в різний час. Можна виокремити декілька рівнів цього простору: по-перше - загальноєвропейський; по-друге - імперський, по-третє - регіональний, який в масштабах імперії певною мірою міг бути і національним, по-четверте - особистісний.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)570-7 + Ч33(4УКР-8)51

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69253 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Люта С. С. 
Умови перебігу фінського та українського національних рухів у Російській імперії (XIX - початок XX ст.): компаративний аналіз / С. С. Люта // Наук. пр. іст. ф-ту Запоріз. нац. ун-ту. - 2018. - Вип. 51. - С. 191-196. - Бібліогр.: 25 назв. - укp.

Наголошено на націоцентризмі як характерній рисі українського історіописання. Запропоновано використання компаративного аналізу задля нівелювання замкненості і упередженості української історіографії, розширення історичного контексту українознавчих студій. Здійснено спробу виділення і співставлення умов, які визначали особливості політичного розвитку на фінських і українських теренах, з метою більш глибокого усвідомлення проблем національного руху і, як наслідок, - державотворення в Україні протягом XIX - початку XX ст. Окреслено підстави для порівняння Фінляндії та України в рамках досліджуваного періоду, зроблено акцент на парадоксальності розгалуження історичних шляхів обох країн на початку 20-х рр. XX ст. з огляду на наявність ряду спільних віх історичного розвитку у перші роки незалежного існування. Припущено, що принципові відмінності, які зумовили це розгалуження, слід шукати на недержавному етапі розвитку Фінляндії та України. Завдяки застосуванню компаративного підходу в історико-генетичному вимірі, було виділено порівняльні критерії умов становлення фінського та українського національних рухів у Російській імперії, серед яких питання територіальної цілісності і політичного статусу, мовне питання і проблема політичного світогляду національних еліт обох країн на недержавному етапі їхнього існування. З'ясовано, що Фінляндія первинно мала більш сприятливі умови формування політичної нації, ніж Україна, що дозволяє подивитися на причини поразки Української революції 1917 - 1921 рр. під новим кутом зору, уникаючи поверхових каузальних суджень.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4ФІН)5/6-45 + Т3(4УКР)57/60-45 + Ф513(4УКР)6

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69253 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Тацієнко В. С. 
Православне парафіяльне духовенство і селянство Київської губернії: зміни у відносинах в 40 - 60-ті роки XIX ст. / В. С. Тацієнко // Наук. пр. іст. ф-ту Запоріз. нац. ун-ту. - 2018. - Вип. 51. - С. 197-201. - Бібліогр.: 27 назв. - укp.

На прикладі Київської губернії розглядається вплив "Положення..." 1842 р. на відносини парафіяльного духовенства з селянством. Обгрунтовано, що намагання уряду вирішити питання матеріального забезпечення священно/- і церковнослужителів запровадженням додаткових повинностей для селянства, які включали обробіток землі священика, забезпечення членів причту житлом, його ремонт призвели до істотного погіршення взаємин між парафіяльними кліриками і вірянами. Наголошено, що збереження обов'язку обробляти церковні угіддя після ліквідації кріпацтва ставало дедалі небезпечнішим для Православної церкви.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.27-63 + Т3(4УКР)57-283

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69253 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Кузьмин Р. 
Громадсько-освітня діяльність та наукова спадщина Юліана Медведського (1845 - 1918 рр.) / Р. Кузьмин // Hist. and Cultural Studies. - 2017. - 4, № 1. - С. 43-50. - Бібліогр.: 41 назв. - укp.

На підставі аналізу архівних джерел висвітлено громадську та наукову діяльність Ю. Медведського. Розглянуто життєвий шлях українського науковця на тлі суспільно-політичних процесів другої половини XIX ст. Проаналізовано становлення Ю. Медведського як науковця та викладача Вищої технічної школи у Львові. Висвітлено його участь у громадському житті українських та польських наукових і культурно-просвітницьких товариств Східної Галичини.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)571-8 + Д3д(4)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Александров О. В. 
Політико-правові погляди Олександра Кониського : монографія / О. В. Александров. - Київ : Талком, 2018. - 245 c. - Бібліогр.: с. 193-245 - укp.

Досліджено політико-правові погляди видатного громадського та культурного діяча, письменника, літературознавця, засновника Наукового товариства ім. Т. Г. Шевченка О. Я. Кониського. Проаналізовано його погляди про право на земельну власність, у сфері кримінального та цивільного судочинства, судової та адвокатської діяльності, нотаріальної справи. Висвітлено пропозиції забезпечення демократизації діяльності органів влади, розвитку інститутів самоврядування.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф1(4УКР)508 Кониський О.Я. + Х2(4РОС)5-629.1 + Т3(4УКР)571-8 Кониський, О.Я.

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА823157 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Земський Ю. С. 
Зародження українського модерного націотворення : монографія / Ю. С. Земський; НАН України, Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського, Хмельниц. нац. ун-т. - Городок : Бедрихів край, 2018. - 255 c. - укp.

Розглянуто засади формування сучасної української нації, визначено чинники сприяння та перешкоди існуванню нації. Наведено відомості про діячів, котрі своєю працею спонукали українців до самоусвідомлення власної ідентичності. Виявлено причини, що стали на перешкоді здобуття українцями національної державності сторіччя тому.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф51(4УКР) + Т3(4УКР)57/60-56

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА825311 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Фігурний Ю. С. 
Етнокультурні та націєтворчі процеси на українських землях наприкінці XVIII - середина XIX ст. : [монографія] / Ю. С. Фігурний; НДІ українознавства. - Київ : НДІУ, 2017. - 156 c. - Бібліогр.: с. 140-155 - укp.

Проаналізовано рівень наукової розробки проблеми етнокультурних і націєтворчих процесів на українських землях в кінці XVIII - середині XIX ст. Здійснено аналіз концептуальних понять, дотичних до проблем українських етнокультурних і націєтворчих процесів. Простежено й охарактеризовано основні тенденції в етнічних і націєтворчих процесах у досліджуваний хронологічний період. Увагу приділено етнокультурному та націєтворчому відродженню в 30 - 50-х рр. XIX ст. З'ясовано визначальні здобутки та втрати у вітчизняних етнокультурних і націєтворчих процесах кінця XVIII - середини XIX ст.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)570-5 + Т52(45=УКР)-7

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА826327 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Архіви консульських установ іноземних держав як джерело до вивчення української історії XIX - початку XX століть : колект. монографія / ред.: В. Ададуров. - Львів : Вид-во Укр. катол. ун-ту, 2017. - 151 c. - (Вид. Каф. світ. історії нового і новіт. часу УКУ; число 1). - укp.

Проаналізовано укладені в різні проміжки XIX ст. звіти консульських установ Франції, Іспанії, Австрії та Великобританії у портах Північного Причорномор'я, насамперед в Одесі. Систематично здійснювані іноземними консулами описи контексту їх перебування розглянуто як цінне джерело до вивчення історії економічного, демографічного, кліматичного, інфраструктурного, соціального та політичного розвитку південних і центральних регіонів сучасної України в "часі довгого тривання".


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч813(4УКР7) + Т3(4УКР)57,01 + Т3(4УКР)60,01

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА827787 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Стамбол І. І. 
Іван Львович Липа в українському національному русі: лікар, письменник, тарасівець : монографія / І. І. Стамбол; ред.: В. М. Хмарський; НАН України, Нац. б-ка України ім. В.І. Вернадського, Одес. нац. ун-т ім. І.І. Мечникова. - Одеса, 2017. - 295 c. - укp.

Висвітлено життя та діяльність І. Л. Липи (1865 - 1923), що були нерозривно пов'язані з українським суспільно-політичним і літературним процесом. Досліджено лікарську, письменницьку та громадсько-політичну роботу діяча, визначено його місце в українському національному русі кінця XIX - першої чверті XX ст. Увагу приділено медичній практиці І. Л. Липи в Одесі, періоду революції та еміграції (1912 - 1923 рр.). Досліджено витоки світоглядних позицій та особливості художньої спадщини, розглянуто основні ідеї художньої та публіцистичної спадщини І. Л. Липи. Подано інформацію про участь діяча в розбудові органів державної влади Української Центральної Ради й УНР. Окремо наведено маловідомі раніше публіцистичні праці І. Л. Липи, а також перелік його друкованих праць.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)571/611-8 Липа І.В. + Т3(4УКР)571/611-45 + Ш5(4УКР)5-4 Липа І.Л. 4,0

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА828937 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Водотика Т. В. 
Культура підприємництва в містах Наддніпрянської України (друга половина ХІХ - початок ХХ ст.) : монографія / Т. В. Водотика; ред.: Я. В. Верменич; НАН України, Ін-т історії України. - Київ : Ін-т історії України, 2018. - 236, [1] c. - Бібліогр.: с. 209-[237] - укp.

Розглянуто питання формування модерної культури підприємництва в містах України в період модернізаційних перетворень. Зазначено, що процес становлення підприємництва як соціальної групи відбувався на тлі взаємодії з робітниками, владою та іншими соціальними групами в системі координат міського простору. Культуру підприємництва проаналізовано через розгляд специфіки взаємовідносин із державою та міськими спільнотами. Акцентовано увагу на появі нових форм, методів і напрямів підприємницької діяльності в контексті прискореної урбанізації. Висвітлено фактори впливу на підприємництво на регіональному рівні. Показано, що специфічний простір для підприємництва створювали атмосфера та соціальний терен міста залежно від його типу (історичне/імперське; піонер/аутсайдер модернізації; інфраструктурний/галузевий/адміністративний центр).


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)571-2 + Т3(4УКР)60-2 + У03(4УКР)5

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС65186 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Світленко С. І. 
Українське XIX століття: етнонаціональні, інтелектуальні та історіософські контексти : зб. наук. пр. / С. І. Світленко. - Дніпро : Ліра, 2018. - 479 c. - укp.

Висвітлено питання з історії українського національного руху, інтелектуальної історії та історіографської думки українського XIX ст. Розглянуто історію суспільних ідей та діяльності непересічних українських діячів - борців за національно-культурне відродження України. Увагу приділено постатям М. І. Костомарова, А. П. Свидницького, О. М. Лазаревського, Л. А. Смоленського. Розкрито проблеми збереження історичної пам'яті про Т. Г. Шевченка в українському національному русі Наддніпрянщини 1890 - 1900 рр. Проаналізовано українські інтелектуальні зв'язки професора В. Б. Антоновича.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)57

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА830188 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Іваницька С. Г. 
Публіцистична спадщина Сергія Єфремова в контексті суспільних трансформацій: історико-біографічні аспекти (кінець XIX ст. - 1920 рік) : монографія / С. Г. Іваницька; ред.: Ф. Г. Турченко. - Херсон : Гельветика, 2018. - 595 c. - Бібліогр.: с. 527-571 - укp.

Досліджено публіцистичний доробок персоналістичного характеру, що належить перу С. Єфремова (1876 - 1939) - видатного українського критика, літературознавця, фундатора національної журналістики, громадсько-політичного діяча. На підставі "теорії поколінь", "соціології знання", концепцій колективної та історичної пам'яті проаналізовано сприйняття С. Єфремовим "людей 1840-х" (М. Костомаров, П. Куліш), "людей 1860-х" (П. Житецький, М. Лисенко, К. Михальчук, Т. Рильський, О. Юркевич, М. Комаров, М. Симонов, С. Ніс), "людей 1870-х років" (О. Русов, І. Шраг), змальовано роль літературознавця у творенні Шевченківського канону, участь у ювілейних і комеморативних практиках українського руху ("свято Котляревського в Полтаві", ювілеї М. Лисенка, І. Нечуя-Левицького, М. Шашкевича, І. Франка, складання меморіальних збірок на пошану Б. Грінченка та В. Доманицького). В межах біографічного дискурсу представлено місце В. Антоновича й О. Кониського в "життєвому світі" С. Єфремова, з'ясовано роль М. Драгоманова як "значущого Іншого". Розглянуто історико-біографічні та культурологічні аспекти публіцистики С. Єфремова в "Книгарні" (1917 - 1920 рр.).


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)571/611-8,014 + Т211(4УКР)571/611

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС65421 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Левицький В. О. 
Легка промисловість українських губерній Російської імперії в другій половині XIX - на початку XX століття : [монографія] / В. О. Левицький; ред.: М. М. Москалюк. - Броди : Просвіта, 2018. - 391, [1] c. - Бібліогр.: 640 назв - укp.

Розкрито особливості розвитку та становище галузей легкої промисловості в українських губерніях Російської імперії в другій половині XIX - на початку XX ст. Висвітлено економічну політику держави щодо них, проаналізовано капіталізацію, матеріально-технічне забезпечення легкої промисловості. Визначено роль підприємців, інженерів та робітників, обсяги та динаміку виробництва, зазначено ринки збуту продукції.


Індекс рубрикатора НБУВ: У03(4УКР)503.051 + Т3(4УКР)571/60-231

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА831401 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Політична та економічна діяльність послів до австрійського парламенту від Галичини та Буковини в період другої половини XIX - початку XX століття : матеріали наук.-практ. конф., 19 квіт. 2019 р., Київ / ред.: І. Ф. Радіонова; ВНЗ "Ун-т економіки та права "КРОК". - Київ : ВНЗ "Ун-т економіки та права "КРОК", 2019. - 52 c. - укp.

Висвітлено діяльність українських політичних, громадських діячів, економістів-практиків, юристів, ідейних провідників нації, які були причетними до роботи австрійського парламенту. Визначено роль Т. Окуневського в розвитку українського парламентаризму. Висвітлено особливості державно-правових поглядів Є. Петрушевича. Розкрито діяльність депутатів Галичини в австрійському парламенті з огляду на значення цієї діяльності для формування інститутів української державності.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)571-5 я431

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА833393 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Оліянчук А. М. 
Козацтво Лівобережжя України: соціальний статус і військові повинності (початок - 60-ті рр. XIX ст.) : автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / А. М. Оліянчук; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. - Київ, 2016. - 18 c. - укp.

Вивчено виконання козацтвом Лівобережжя України військової повинності з початку до 60-х рр. XIX ст. З'ясовано ступінь розробки теми в історіографії. Визначено демографічний та соціально-економічний стан козацтва Полтавської та Чернігівської губерній. Проаналізовано суспільний статус і повинності козацтва Лівобережжя України в Російській імперії. Визначено мотиви та причини створення лівобережних козацьких полків. Досліджено їх особовий склад, визначено джерела його формування та характерні риси у кожному з епізодів створення. Розкрито ставлення козацьких громад до виконання військової повинності. Визначено причини створення лівобережних козацьких полків. Реконструйовано процес формування та використання козацьких загонів у військових кампаніях Російської імперії. Установлено штатну чисельність лівобережних козацьких полків, її зміни протягом часу їх існування. Визначено втрати, що поніс особовий склад козацьких полків у військових кампаніях.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)57-294

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА426831 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського