Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (2)Автореферати дисертацій (1)Книжкові видання та компакт-диски (57)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>U=Т3(4УКР)4,01$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 26
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Шандра В. С. 
Адміністративні установи Правобережної України кінця XVIII - початку XX ст. в російському законодавстві: джерелознавчий аналітичний огляд / В. С. Шандра. - К., 1998. - 75 c. - (Студії / Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського НАН України; Вип. 2). - укp.

Подано джерелознавчий аналіз законодавства Російської держави, яке спрямовувало і регламентувало діяльність адміністративних установ Правобережної України кінця XVIII - початку XX ст. На місцеві державні інституції російський абсолютизм покладав завдання проведення інкорпораційної політики щодо цього історичного регіону України. Висвітлено особливості державної політики і законотворчої практики, певні етапи в кодифікації законодавства та вказано на джерелознавчі можливості документів для вивчення історії адміністративних установ Правобережної України.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР)47-621.011 + Х2(4РОС)-3 + Т3(4УКР)4,01

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА594091 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Етнонаціональна історія України в документах та матеріалах. Вип. 1 / ред.: П. С. Сохань; упоряд.: І. О. Кресіна; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. - К., 1997. - 167 c. - укp.

Представлено документи і матеріали від найдавніших часів до сьогодення про етногенез українського народу, розвиток інших етнічних груп в Україні, міжетнічні стосунки, націотворчі процеси, кількісний і якісний склад населення України, піднесення національної свідомості і культури. Розповідається про національне питання в діяльності суспільно-політичних рухів, держав і партій, про процеси державотворення. Описуються антиукраїнські заходи іноземних поневолючів, а також особливості тривалого і трагічного шляху української нації до власної держави і незалежності.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)0-01 + Т3(4УКР)4,01

Рубрики:

Шифр НБУВ: В342562 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Макарчук С. А. 
Писемні джерела з історії України : Курс лекцій / С. А. Макарчук. - Л. : Світ, 1999. - 352 c. - укp.

У хронологічній послідовності та за видовими ознаками проаналізовано писемні джерела з історії України від найдавніших часів до наших днів: твори античних, візантійських і західноєвропейських авторів, літописи, публічні та приватні актові матеріали X - XVII ст., статистично-топографічні описи, мемуарну літературу вітчизняних і зарубіжних авторів, періодику, літературні та ділові документи державних установ, нормативні, діловодні документи політичних партій новітнього часу. Наведено відомості про найважливіші археографічні українські, російські та польські видання, державні сховища джерел.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т211(4УКР)4 + Т3(4УКР)4,01

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА596383 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Наконечний Є. П. 
Украдене ім'я: (Чому русини стали українцями) / Є. П. Наконечний; НАН України. Львів. наук. б-ка ім. В.Стефаника. - Л., 1998. - 162 c. - укp.

Розглядається функціонування українського та російського етнонімів у їх історичній взаємодії. Простежуються передумови і наслідки утворення етноніма "Україна" - імені нації, що визначає її ідентичність. Автор також висвітлює питання вживання в українській мові етноніма "єврей".


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-316.1 + Ш103.163 + Т3(4УКР)4,018 + Т52(23=УКР 3А/Я)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА587696 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Тисяча років української суспільно-політичної думки : У 9-ти т. (X - XX ст.) / ред.: Т. Гунчак. - К. : Дніпро, 2001 - укp.

Вперше досліджено тисячолітній процес (X - XX ст.) зародження, становлення та розвитку національної суспільно-політичної думки, проаналізовано історію національних інтелектуальних і духовних пошуків, а також роздумів у різні часи та епохи. Значну увагу приділено античній цивілізації Північного Причорномор'я. Детально охарактеризовано діяльність визначних політиків і духовних лідерів епохи Київської Русі: Ярослава Мудрого, Феодосія Печерського, Володимира Мономаха, Кирила Турівського, Костянтина Смолятича та ін. Представлено документи та пам'ятки XVI - XVII ст., які висвітлюють релігійну та соціально-економічну експансію Польщі, а також діяльність української духовної еліти, що полягала у вирішенні міжконфесійної боротьби, оборони соціально-економічних прав України, організації системи освіти з метою виховання національно свідомих українських громадян. Окремі розділи присвячено подіям Визвольної війни українського народу. Вміщено універсали, накази, інструкції, листи, трактати, що засвідчують різні аспекти соціально-політичного мислення української правлячої еліти зазначеного періоду, а саме: ідею Великого Князівства Руського у складі Речі Посполитої, воєнний союз з Московською державою проти польської експансії, протекторат Туреччини та творення суверенної Козацької держави. Всебічно розглянуто особливості розвитку та ідейні течії української суспільно-політичної думки XIX - початку XX ст., зокрема, обговорено доробок Т.Шевченка, Г.Квітки-Основ'яненка, П.Гулака-Артемовського, І.Вагилевича, М.Максимовича, В.Антоновича. Розкрито деякі аспекти політичного та суспільного життя українського народу в

роки Другої світової війни, перших повоєнних років та сучасності.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т211(4Укр)4 + Т3(4Укр)4,01

Рубрики:

Шифр НБУВ: В345024 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Федака С.  
Літописні джерела з історії княжої і козацької України-Русі / С. Федака; Ужгород. нац. ун-т. - 1-е вид. - Ужгород : Вид-во В.Падяка, 2003. - 140 c. - укp.

Розглянуто розвиток літописання на українських землях від ХІ ст. до XIX ст. Проаналізовано літописи великоруських, білорусько-литовських, молдавських земель, які містять відомості з історії України, наведено дані про 200 літописних джерел.

Рассмотрено развитие летописания на украинских землях от ХІ ст. до XVIII - XIX ст. Проанализированы летописи великорусских, белорусско-литовских, молдавских земель, которые содержат сведения по истории Украины, приведены данные о 200 источниках.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4,01 + Т211(4УКР)4

Рубрики:
  

Шифр НБУВ: ВА638203 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Сушинський Б. І. 
Велесова книга предків. Роздуми над сторінками вічності: "Велесова книга" у перекладі та літературній інтерпретації Богдана Сушинського / Б. І. Сушинський. - К.; О. : Вид. дім ЯВФ, 2004. - 253 c. - (Тисячоліття України). - укp.

Розглянуто основні проблеми пізнання "Велесової книги" - одного з найзагадковіших літописів, створеного на дерев'яних дощечках і випадково виявленого на початку ХХ ст. Уперше наведено прозовий переклад з літературною обробкою та інтерпретацію даного літопису.

Рассмотрены основные проблемы познания "Велесовой книги" как одной из самых загадочных летописей, созданных на деревянных дощечках и случайно найденной в начале ХХ ст. Впервые предложен литературный перевод и интерпретация данной летописи.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш6(4УКР)3-11.0 + Ш5(4УКР)3-334 + Т3(4УКР)4,011

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА655796 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Розсоха Л.  
Унікальні написи на музейних експонатах / Л. Розсоха // Нар. творчість та етнографія. - 2004. - № 5. - С. 92-94. - укp.

Наведено відомості про експонати Миргородського краєзнавчого музею з унікальними написами, які додають вагомих штрихів до характеристики епохи, з якою вони пов'язані, а також авторів чи власників цих речей, серед яких шабля XVII ст., що належала О.Апостолу, кобза відомого кобзаря М.Кравченка, гончарні вироби П.Калашникова.

Представлены сведения об экспонатах Миргородского краеведческого музея с уникальными надписями, которые вносят весомые штрихи к характеристике эпохи, с которой они связаны, а также авторов или владельцев этих вещей. Среди них: сабля XVII ст., принадлежавшая А.Апостолу, кобза известного кобзаря М.Кравченко, гончарные изделия П.Калашникова.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т229(4УКР) + Т3(4УКР)4,015 + Ч774(4УКР)751

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27482 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Толочко П. П. 
Давньоруські літописи і літописці Х - ХІІІ ст. : Моногр. / П. П. Толочко; Ін-т археол. НАН України. - К. : Наук. думка, 2005. - 364 c. - укp.

Наведено результати дослідження давньоруського літописання (ДЛ) Х - ХІІІ ст., що дійшло до нашого часу у складі Лаврентіївського, Іпатіївського, Радзивилівського, Новогородського першого літописних зводів. На підставі текстологічного вивчення літописних повідомлень висвітлено нові погляди на історію складання, географію, хронологію й авторство ДЛ. Показано, що у Х - ХІ ст. явище ДЛ було переважно київське, в XII - XIII ст. - загальноруське, що успадкувало київську літописну традицію та базувалося на "Повісті минулих літ", створеній у Печерському монастирі на початку ХІІ ст.

Приведены результаты исследования древнерусского летописания (ДЛ) Х - ХІІІ вв., дошедшего до нашего времени в составе Лаврентиевского, Ипатиевского, Радзивиливского, Новгородского первого летописных сводов. На основе текстологического изучения летописных сообщений освещены новые взгляды на историю составления, географию, хронологию и авторство ДЛ. Показано, что в Х - ХІ вв. ДЛ было явление в основном киевским, в ХІІ - ХІІІ вв. - общерусским, унаследовавшим киевскую летописную традицию и основывавшемся на "Повести временных лет", созданной в Печерском монастыре в начале ХІІ вв.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т211(4УКР)4 + Т3(4УКР)4,012 + Ш5(4РОС)3-334

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС41883 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Вилкул Т. Л. 
"Людье" и князь в конструкциях летописцев XI - XIII вв. / Т. Л. Вилкул; НАН України. Ін-т історії України. Центр дослідж. історії Київ. Русі. - К. : Ін-т історії України, 2007. - 387 c. - (Ruthenica; Supplementum 1). - Библиогр.: с. 368-384 - рус.

Проанализированы взаимоотношения народа и правителя в Древней Руси XI - XVII вв. Приведены сведения о составе, функциях и сфере компетентности древнерусского веча, проблемах взаимоотношений дружины и горожан, избрании епископов, вечевом суде. Освещены особенности нарративного конструирования в параллельных сюжетах летописных сводов. Особое внимание уделено "социальной" терминологии летописей, проанализированы структурно-функциональные элементы, формирующие сообщение.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4,012 + Т3(2)4,012 + Т211(4УКР)4

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА686752 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Алфьоров О.  
Особові печатки Правобережної України: кінець XVIII - перша половина ХІХ ст. / О. Алфьоров; Іст. ф-т НПУ ім. М.Драгоманова, Т-во охорони старожитностей Київщини, Наук. т-во ім. Вацлава та Едварда Руліковських, Білоцерк. рицар. коло. - Біла Церква, 2005. - 100 c. - (Сфрагіст. пам'ятки України). - укp.

Наведено матеріали дослідження печаток як прямих носіїв знакової системи, що має велике практичне значення для вивчення епохи, суспільного устрою, розкриття численних таємниць походження українських козацько-шляхетських родів. Подано відомості щодо 318-ти печаток, зокрема, про їх власників, особливості зображення в гербовому щиті печатки, основні характеристики відбитків.

Приведены материалы исследования печатей как прямых носителей знаковой системы, что имеет большое практическое значение для изучения эпохи, строя, раскрытия многочисленных тайн происхождения украинских козацко-шляхетских родов. Поданы данные о 318-ти печатях, в частности, об их владельцах, особенностях изображений в гербовом щите печати, основных характеристиках отпечатков.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т225(4УКР) + Т3(4УКР)4,017

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА681916 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Жук В. Н. 
Новий погляд на історію Полтавщини й України (за давньобулгарськими літописами) : посібник / В. Н. Жук, Ф. Г.-Х. Нурутдінов. - Полтава : АСМІ, 2008. - 156 c. - Бібліогр.: 23 назв. - укp.

Наведено опис Азії та Східної Європи за давньобулгарськими літописами, висвітлено історію України, зокрема Полтавщини.

Приведены описания Азии и Восточной Европы по древнеболгарским летописям, освещена история Украины, в частности Полтавского региона.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ПОЛ)4,01 + Т3(4УКР)4,01 + Т211(0)4

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА711300 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Калашников В. М. 
Україна очима іноземців: англомовні мемуари, записки, щоденники ХVII - першої половини ХVIII століття (переклад текстів з коментарем) / В. М. Калашников. - Д. : Вид-во ДНУ, 2008. - 311 c. - укp.

Наведено переклад англомовних джерел з історії України (мемуари, записки, щоденники XVII - першої половини XIX ст.), які доповнено історіографічними передмовами та науковими коментарями. Подано матеріали таких британських авторів, як П. Рікоут, П. Брюс, Ч. Вітвор, С. Джонс, Р. Пінкертон, в яких висвітлено особливості міжнародного становища України, історію запорізького козацтва та Кримського ханства даного періоду.

Приведен перевод англоязычных источников по истории Украины (мемуары, записки, дневники XVII - первой половины XIX вв.), которые дополнены историографическими предисловиями и научными комментариями. Помещены материалы таких британских авторов, как П. Рикоут, П. Брюс, Ч. Витвор, С. Джонс, Р. Пинкертон, в которых освещены особенности международного положения Украины, история запорожского казацтва и Крымского ханства данного периода.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4ВЕЛ)-1(4УКР)4 + Т211(4УКР)4 + Т3(4УКР)4,013

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА719200 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Мельник Л. Г. 
Гетьманщина в історико-публіцистичних творах Григорія Полетики / Л. Г. Мельник // Укр. іст. журн. - 2003. - № 6. - С. 132-143. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр)4,01

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27630 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
15.

Дячук Л. В. 
Історико-правові записки українського дворянства (кінця XVIII - поч. XIX ст.) як пам'ятки історичної думки : Автореф. дис... канд. іст. наук : 07.00.06 / Л. В. Дячук; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознав. ім. М.С.Грушевського. - К., 2001. - 20 c. - укp.

Досліджено обставини походження, зміст і структуру історико-правових "Записок" про права українського дворянства як пам'яток історичної думки у контексті змін духовно-ціннісних парадигм, які зумовили особливості оцінок українського дворянства та його історичних поглядів. Проведено археографічно-джерелознавчий та історіографічний аналіз та наведено списки пам'яток, здійснено реконструкцію моделей історичного мислення; визначено тенденції розвитку історичної думки українського дворянства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т211(4УКР)4 + Т3(4УКР)4,01

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА316529 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Однороженко О. А. 
Козацька територіальна геральдика кінця XVI - XVIII ст. / О. А. Однороженко; Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського НАН України. - Х., 2009. - 416 c. - (Monumenta Rutheniae Heraldica; Vol. 3). - укp.

Розкрито витоки козацького герботворення (КГТ) і державної геральдики (ДГ) Війська Запорозького (ВЗ) Низового. Висвітлено еволюцію іконографії та особливості політичної символіки (ДГ) ВЗ (Гетьманщини), паланкової та земельної геральдики Запоріжжя та ВЗ (Гетьманщини), Слобідської України. Увагу приділено міській геральдиці козацької доби в контексті річпосполитського спадку, КГТ та російської імперської політики.

Раскрыты истоки казаческого гербообразования (КГО) и государственной геральдики (ГГ) Войска Запорожского (ВЗ) Низового. Освещены эволюция иконографии и особенности политической символики (ГГ) ВЗ (Гетманщины), паланковой и земельной геральдики Запорожья и ВЗ (Гетманщины), Слободской Украины. Внимание уделено городской геральдике казаческой эпохи в контексте речпосполитского наследства, КГО и русской имперской политики.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т215(4УКР)-2 + Т3(4УКР)4,017

Рубрики:

Шифр НБУВ: СО29536 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Однороженко О. А. 
Руські королівські, господарські та князівські пєчатки ХІІІ - ХVI ст. / О. А. Однороженко; НАН України, Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського. - Х., 2009. - 320 c. - Бібліогр.: с. 184-189. - укp.

Розглянуто зовнішні атрибути державності, зокрема, печатки та герби. Зазнчено, що проблема витоків і перших етапів розвитку руської геральдичної традиції залишається мало вивченою, а її вирішення дає змогу перевести дискусію щодо державної традиції зі сфери теорій і узагальнених тверджень на грунт конкретних фактів. Висвітлено розвиток атрибутів державності на землях Руського королівства, Великого князівства Литовського, Волинській, Київській, Поліській, Смоленській землях.

Рассмотрены внешние атрибуты государственности, в частности, печати и гербы. Отмечено, что проблема зарождения и первых этапов развития русской геральдической традиции остается мало изученной, а ее решения позволяет перевести дискуссию относительно преемственности государственной традиции из сферы теорий и обобщенных утверждений на почву конкретных фактов. Освещено развитие атрибутов государственности на землях Русского королевства, Великого княжества Литовского, Волынской, Киевской, Полесской, Смоленской землях.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т225(4УКР) + Т3(4УКР)4,017

Рубрики:

Шифр НБУВ: СО29511 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Алфьоров О.  
Українські особові печатки XV - XVII ст. за матеріалами київських архівосховищ / О. Алфьоров, О. Однороженко; Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського НАН України. - Х., 2008. - 200 c. - укp.

Наведено звід українських особових печаток XV - XVII ст. за матеріалами київських архівів.

Приведен свод украинских личных печатей XV - XVII ст. по материалам киевских архивов.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т225(4УКР)4 + Т3(4УКР)4,017

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА724090 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Історія України в книжкових пам'ятках ХVI - XVII ст. : з колекцій Наук. б-ки ОНУ ім. І. І. Мечникова : зб. наук. пр. / упоряд.: О. В. Полевщикова; Одес. нац. ун-т ім. І.І. Мечникова. - О. : Одес. нац. ун-т, 2012. - 300 c. - укp. - фр.

Розглянуто "Оповідь про те, що відбулося під час війни з Польщею аж до року 1676" за "Османським дзеркалом" Ла Магделена. Висвітлено історичний текст як картину минулого й як відображення реалій своєї доби (на прикладі "Синопсису"). Увагу приділено історії України другої половини XIV - XVII ст. в письмових джерелах у фондах наукової бібліотеки ОНУ. Досліджено українські кириличні стародруки у фондах університетської бібліотеки (до історії формування колекції).


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4,01 + Ч734(4УКР-4ОДЕ-2О)757.11 я13

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА758045 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Арістов В. Ю. 
Літописний звід: історія терміна та еволюція поняття / В. Ю. Арістов // Укр. іст. журн.. - 2013. - № 4. - С. 153-169. - укp.

Термін і поняття літописного зводу серед послідовників О. О. Шахматова ключові для окреслення характеру давньоруських літописних текстів. Простежено еволюцію терміна протягом XIX ст. і формування сучасного (шахматовського) поняття літописного зводу на тлі зміни базових уявлень про сутність руських літописів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4,012 + Ш5(4РОС)3-334

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27630 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського