Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (3)Книжкові видання та компакт-диски (25)
Пошуковий запит: (<.>U=З970.66-01$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 20
Представлено документи з 1 до 20

      
Категорія:    
1.

Крейн И. М. 
Естественный Разум и искусственный интеллект. II. Язык человеческого общества как частный случай языка Разумных систем (постановка проблемы) / И. М. Крейн // Управляющие системы и машины. - 1999. - № 5. - С. 62-67. - Библиогр.: 19 назв. - рус.

Запропоновано новий підхід до проблеми визначення людської мови на засадах розробленої автором кібернетичної теорії Розумних систем одного класу та теорії контакту таких систем.


Індекс рубрикатора НБУВ: З810.408 + З970.66-01

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14024 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Цокуренко А. А. 
Программное обеспечение для критериальной обработки нечеткой и лингвистической информации / А. А. Цокуренко // Управляющие системы и машины. - 1999. - № 5. - С. 21-26. - Библиогр.: 4 назв. - рус.

Наведено системну бібліотеку критеріальної обробки нечіткої та лінгвістичної інформації, яка реалізована на С++ із застосуванням об'єктно-орієнтованого програмування і шаблонів класів.


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.66-018

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14024 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Тимченко О.  
Розроблення і дослідження якості VoIP-кодерів мовних сигналів / О. Тимченко, Р. Колодій, Х. А. Сайдех // Вісн. Нац. ун-ту "Львів. політехніка". - 2008. - № 618. - С. 102-106. - Бібліогр.: 6 назв. - укp.

Заропоновано перспективний метод кодування мовного сигналу зі змінною швидкістю для передачі через мережі з комутацією пакетів на базі вейвлет-перетворення; досліджено його якість і стійкість до впливу мережних факторів. Наведено блок-схему його реалізації, що додатково враховує голосову активність і пакетизацію сигналу.


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.66-014

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29409/А Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Стороженко О. В. 
Алгебро-логічні моделі семантики текстів природної мови : Автореф. дис... канд. техн. наук: 01.05.02 / О. В. Стороженко; Харк. держ. техн. ун-т радіоелектрон. - Х., 2000. - 20 c. - укp.

Запропоновано розширення інструментарію алгебри кінцевих предикатів шляхом введення понять моделей та операцій над ними, а також предикатів із випадково заданою областю визначення. Значну увагу приділено гіпотезі про близьку аналогію між висловлюванням природної та математичної мови, на підставі чого введено поняття лінгвістичної алгебри та її закону звуження, адитивності та однорідності. Забезпечено формалізацію простих речень шляхом удосконалення алгебро-логічної моделі найпростішої лексичної одиниці - слова. Запропоновано метод формалізації лексем, що дозволяє здійснювати семантичний аналіз іменників, які містять у собі дві кореневі морфеми. Розроблено математичну модель, що враховує семантичні та граматичні обмеження стикування змістів кореневих морфем за умов деривації складних лексем.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш111 + З970.66-01

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА309561 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Мельнікова Р. В. 
Алгебрологічні моделі морфології та їх застосування в логічних мережах : Автореф. дис... канд. техн. наук / Р. В. Мельнікова; Харк. нац. ун-т радіоелектрон. - Х., 2006. - 19 c. - укp.

Уперше розроблено методи схемної реалізації (СР) предикатних операцій заміни, перестановки, підстановки й обчислення значень кванторів , який дозволяє підвищити швидкість обробки символьної інформації у логічних мережах (ЛМ) за рахунок паралельних обчислень, метод СР відображень з метою реалізації паралельної потактної роботи ЛМ за рахунок переходу від алгебрологічного запису відображень до його вигляду, придатного для апаратної реалізації. Наведено алгебрологічний метод загальної роботи ЛМ, заснований на послідовному виконанні паралельних обчислень для підвищення продуктивності систем штучного інтелекту. Запропоновано алгебрологічну модель відмінювання повних неприсвійних прикметників російської мови, яка за рахунок додатково введених фонетичних ознак словоформ і зв'язків між ними, дозволяє використовувати її для високошвидкісної обробки звукової інформації у ЛМ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: з970.66-01

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА342770 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Чінь Нгуєн Тхієу 
Методи та алгоритми ідентифікації повідомлень обмеженою в'єтнамською мовою в автоматизованих системах : Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.06 / Чінь Нгуєн Тхієу; Одес. держ. політехн. ун-т. - О., 1999. - 19 c. - укp. - рус.

Дисертація присвячена питанням створення інтерфейса користувача обмеженою в'єтнамською мовою в різних автоматизованих системах. На основі аналізу особливостей процесу автоматизованого розбору речення в'єтнамською мовою розроблені математичні моделі словотворення і словосполучення. Запропоновані алгоритми ефективного морфологічного та синтаксичного аналізу, які дозволяють вирішити проблеми поліморфізму та полісинтаксису і основані на врахуванні контексту та предметної галузі. Запропоновано новий елемент для зберігання та операцій зі знаннями - динамічний фрейм. Розроблено структуру в'єтнамського та багатомовного лінгвістичного процесора.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш111 + З970.66-01

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА303691 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Козяєв Л. Л. 
Методи формалізації і моделі морфологічних структур та їх застосування в системах штучного інтелекту : Автореф. дис... канд. техн. наук / Л. Л. Козяєв; Харк. нац. ун-т радіоелектрон. - Х., 2006. - 19 c. - укp.

Розроблено методи формалізації відношень за допомогою апарата логічних мереж (ЛМ), зокрема, природно-мовного відношення відмінювання прикметників з їх подальшою реалізацією у вигляді електронних схем паралельної дії. Досліджено методи декомпозиції морфологічних предикатів, просторів і декартової декомпозиції багатомісних предикатів за допомогою унарних предикатів, що є необхідним етапом побудови формальної моделі у вигляді бінарної ЛМ, а також бінаризації алгебричного формульного запису морфологічних структур, який перетворює будь-яку модель, подану системою логічних рівнянь в алгебрі скінченних предикатів, у систему бінарних предикатів, що дозволяє побудувати ЛМ, яка забезпечує більшу швидкість обробки символьної інформації. Обгрунтовано реальні можливості сучасної комп'ютерної й обчислювальної бази, наведено нові вимоги до інформаційних технологій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: з970.66-01

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА342766 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Четвериков Г. Г. 
Формальні моделі та методи синтезу швидкодіючих багатозначних структур мовних систем : Автореф. дис... д-ра техн. наук / Г. Г. Четвериков; Харк. нац. ун-т радіоелектрон. - Х., 2005. - 32 c. - укp.

Розроблено адекватне алгебро-логічний та системотехнічний інструментарій об'єктивації мовних явищ на підставі їх формалізації та відповідної апробації. Наведено теоретичні засади побудови просторових оборотних багатозначних елементів, модулів і структур. Розвинуто та модифіковано методи побудови багатозначних оборотних неоднорідних логічних елементів та модулів (структур алгебри скінченних предикатів (АСП) першого та другого роду) для мовних систем штучного інтелекту з оборотними властивостями. Досліджено апаратні засоби реалізації одержаних моделей мови та методів синтезу АСП-структур, визначено раціональні шляхи їх створення, а також сформульовано критерії вибору АСП-структур для реалізації відношень, що складають основу дії мовних систем. Проаналізовано специфіку процесу розпаралелювання процедури розв'язання систем лінгвістичних рівнянь шляхом програмного моделювання запропонованих алгоритмів для досягнення межової структурної швидкодії за їх апаратної реалізації. Створено новий клас моделей у вигляді АСП-структур на базі декомпозиції k-значних структур на дискретно-аналогові та цифрові субблоки, що дозволяє на одному пристрої реалізувати аналіз, нормалізацію та синтез задач морфології української мови.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.66-01

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА341300 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Вавіленкова А. І. 
Методи та алгоритми автоматизованого формування логіко-лінгвістичних моделей текстової інформації : автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.13.06 / А. І. Вавіленкова; НАН України, Ін-т пробл. мат. машин і систем. - К., 2010. - 20 c. - укp.

Висвітлено питання розробки загальної методології вирішення проблем обробки текстової інформації та вилучення знань на основі використання логіки предикатів і механізмів здійснення автоматизованого синтаксичного та семантичного розбору, перетворення інформації, представленої у вигляді речень природної мови, до алгебричних форм. Сформовано загальну форму запису логіко-лінгвістичної моделі текстової інформації, яка охоплює всі концептуальні відношення. Розроблено метод автоматизованого перетворення речень у логіко-лінгвістичну модель, який включає декілька етапів, кожен з яких є складним механізмом роботи формальної системи, а її елементи відіграють важливу роль для вилучення знань з текстової інформації. Створено інтелектуальну систему, яка є програмною реалізацією методу автоматизованого формування логіко-лінгвістичних моделей текстової інформації, кожен її блок представляє собою реалізацію певних етапів вищевказаного методу.


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.620-01 + З970.66-01

Шифр НБУВ: РА378215 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Прокопчук Ю. А. 
Использование естественно-языковых средств ввода данных для автоматического извлечения факторов риска / Ю. А. Прокопчук, В. В. Костра // Пр. Одес. політехн. ун-ту. - 2001. - Вип. 4. - С. 122-126. - Библиогр.: 6 назв. - рус.

Рассмотрены вопросы усовершенствования лексического процессора - программного модуля, который позволяет сформировать вывод врача с использованием формализированного диалекта профессионального языка. Новая версия лексического процессора позволяет выполнять сложные вычисления при макроподстановках (&Имя) и выделять факторы риска угрожающих состояний (Фактор). Необходимые операции выполняются с помощью программных скриптов, которые включены непосредственно к стандартной лексике.


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.66-01

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69121 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Палагин А. В. 
Концептуальные графы и семантические сети в системах обработки естественно-языковой информации / А. В. Палагин, С. Л. Кривой, Н. Г. Петренко // Мат. машини і системи. - 2009. - № 3. - С. 67-79. - Библиогр.: 5 назв. - рус.

Рассмотрен подход к адаптации известных описаний концептуальных графов применительно к визуализации формализованного представления естественно-языковых высказываний для флективных языков.


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.66-01

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23045 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Преснякова Д. В. 
Методи і моделі процесів та елементів поверхневої семантики словосполучень природної мови в системах штучного інтелекту : автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.13.23 / Д. В. Преснякова; Харків. нац. ун-т радіоелектроніки. - Харків, 2011. - 19 c. - укp.

Розроблено моделі семантики словосполучень природної мови, методи їх інтерпретації та застосування в аналізі природно-мовних конструкцій, що дозволяють підвищити якість аналізу словосполучень і простих речень природної мови, наближаючи його до реальної мовної практики. Запропоновано формальну мову для представлення семантичних функцій, які можуть бути використані як інтерпретатор моделі лексичної семантики для окремих слів і простих словосполучень природної мови. Розроблено ряд комбінованих моделей семантики природної мови на основі семантичних функцій, числення предикатів і лямбда числення. Так само як комбінована модель семантики, запропоновано модель інтегрованої семантики, що є модифікацією моделі формальної семантики. Розроблено метод синтаксичного аналізу з елементами семантики природно-мовних конструкцій, результатом якого є семантична функція, що визначає синтаксичну та семантичну структуру. Запропоновано підхід до побудови фрагмента системи інтелектуального контролю знань при електронному навчанні, а також метод використання семантичних функцій у системах машинного перекладу, де послівний переклад здійснюється в контексті речення.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш111.2 + З970.66-01

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА405884 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Фаніна Л. О. 
Використання вейвлет-перетвотення для представлення мовних сигналів у задачі розпізнавання мови / Л. О. Фаніна, А. І. Панченко // Адапт. системи автомат. упр. : міжвід. наук.-техн. зб. - 2004. - Вип. 7. - С. 115-123. - Бібліогр.: 5 назв. - укp.

Розглянуто можливість представлення мовних сигналів у задачі розпізнавання мови за допомогою вейвлет-перетворення.


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.66-01

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж63671 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Тарануха В. Ю. 
Евристичний алгоритм морфолексичного аналізу для невідомих слів / В. Ю. Тарануха // Пробл. програмув.. - 2014. - № 2/3 (спец. вип.). - С. 279-284. - Бібліогр.: 5 назв. - укp.

Розглянуто спосіб покращання евристичного алгоритму морфолексичного аналізу невідомих слів для слов'янських мов. Запропоновано використовувати словник тексту як основне джерело даних для побудови гіпотез та набір n-грам як допоміжне джерело для фільтрації.


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.66-01

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69331 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Бісікало О. В. 
Інформаційна технологія образного аналізу тексту та синтезу структурно-функціональних моделей системи обробки природномовного контенту : автореф. дис. ... д-ра техн. наук : 05.13.06 / О. В. Бісікало; Вінниц. нац. техн. ун-т. - Вінниця, 2012. - 39 c. - укp.

Увагу приділено науково-прикладній проблемі розв'язання класу семантико-залежних задач на основі обробки та накопичування загальних знань образного сенсу. Розроблено основи теорії образного аналізу текстової інформації шляхом формалізації поняття інфологічної системи та онтогенетичного принципу її побудови, застосування моделі формальної теорії у вигляді комутативної напівгрупи образних конструкцій, створення методу генерації нечіткого відношення сенсу, що породжує простір з нечіткою мірою. Запропоновано методологію синтезу структурно-функціональних моделей систем на основі природномовної інформації та функціональну модель системи обробки природномовного контенту (СОПМК). Розроблено математичні моделі базових типів образного пошуку, методи моделювання образного механізму оперативної пам'яті СОПМК і складових парадигматичного устрою мови. Одержано складові інформаційної технології на основі СОПМК, які впроваджені та пройшли успішну апробацію в організаціях, підприємствах, установах і навчальних закладах України та закордоном.


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.66-01 + Ч231

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА394756 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Лещинська І. О. 
Алгебрологічні моделі структур природної мови та їх застосування в системах штучного інтелекту : автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.13.23 / І. О. Лещинська; МОНМС України, Харк. нац. ун-т радіоелектрон. - Х., 2012. - 20 c. - укp.

Досліджено комплекс методів і моделей для формалізації лінгвістичних структур природної мови на базі апарату алгебри скінченних предикатів та реляційних мереж для розширення можливостей інтелектуального інтерфейсу користувача. Розроблено моделі лінійних логічних операторів першого й другого роду, що описують функціонування реляційних мереж. Набула подальшого розвитку лінгвістична алгебра за рахунок розробки моделей базисних елементів і базисних операцій лінгвістичної алгебри та методу побудови формул алгебри булевих функцій, що моделюють речення природної мови. Вивчено метод побудови предикатної моделі речення природної мови шляхом введення доповнюючих та несуттєвих предметних змінних. Опрацьовано метод побудови логічної асоціативної структури реляційної мережі, що базується на використанні апаратної пам'яті з асоціативним доступом та використанні мінімального числа таблиць і дозволяє спростити доступ до даних та підвищити швидкість пошуку рішень.


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.66-01 + Ш111.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА395907 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Ткаченко О. М. 
Адаптивне подання параметрів у кодових книгах для ущільнення мовленнєвих сигналів / О. М. Ткаченко, С. Л. Козлов // Вісн. Вінниц. політехн. ін-ту. - 2011. - № 2. - С. 101-105. - Бібліогр.: 5 назв. - укp.

Запропоновано метод адаптивного подання параметрів у кодових книгах, який відноситься до методів роздільного квантування для ущільнення мовленнєвих сигналів. Проведено експериментальне дослідження запропонованого методу.


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.66-01

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж68690 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Марченко О. О. 
Семантико-синтаксичні моделі природної мови. Тензорний підхід : автореф. дис. ... д-ра фіз.-мат. наук : 01.05.01 / О. О. Марченко; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. - Київ, 2015. - 36 c. - укp.

Увагу зосереджено на розробці семантико-синтаксичної моделі природної мови. Зостосовано тензорний підхід до моделювання семантико-синтаксичних зв'язків між словами в реченнях. Використання апарату керуючих просторів синтаксичних структур природної мови дозволило вдосконалити тензорну семантико-синтаксичну модель. За допомогою рекурсії та суперпозиції розроблена тензорна модель здатна описувати синтаксичні моделі довільної довжини та складності. Після факторизації побудованих тензорів моделі генеруються вектори семантико-синтаксичної валентності слів. Вони описують комутативну поведінку слів у мові. Розроблено метод обчислення векторів семантико-синтаксичної валентності концептів онтології, які є неявним описом їх семантичних відношень. Вектори семантико-синтаксичних валентностей слів використано як контекстні вектори в алгоритмі формального концептуального аналізу, що дозволяє автоматичну генерацію якісних таксономій. Запропоновао базовий алгоритм автоматичної побудови онтологічної бази знань на основі розробленої тензорної семантико-синтаксичної моделі природної мови. Для швидкої та ефективної невід'ємної факторизації тензорів моделі розроблено комплекс паралельного обчислення матричних операцій із застосуванням технологій паралельних обчислень на графічних картах GPU CUDA та OpenCL.


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.66-01 + З970.50-01 + Ш111.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА413426 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Романюк Ю. В. 
Граматичні процеси текстової компресії (на прикладі анафоричного еліпса) : Дис... канд. філол. наук: 10.02.15 / Ю. В. Романюк; Національна академія наук України, Інститут мовознавства імені О. О. Потебні. - К., 1996. - 122 c. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш118 + З970.66-01

Рубрики:

Шифр НБУВ: ДС50464 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
20.

Насіров Е. М. 
Паралелізація невід'ємної факторизації розріджених лінгвістичних матриць та тензорів надвеликої розмірності : автореф. дис. ... канд. фіз.-мат. наук : 01.05.01 / Е. М. Насіров; Київський національний університет імені Тараса Шевченка. - Київ, 2021. - 18 c. - укp.

Запропоновано паралельні методи невід’ємної факторизації надвеликих розріджених матриць та тензорів - популярний метод в комп'ютерній лінгвістиці. Проблема невід’ємної факторизації розріджених матриць постала в процесі розробки системи визначення міри семантичної близькості-зв’язності за технологією Латентного Семантичного Аналізу. Існуючі паралельні моделі для невід’ємної факторизації матриць та тензорів не задовольняють потреби розмірності матриці та тензору або вимагають занадто великих обчислювальних ресурсів. Запропоновано два методи паралелізації алгоритму факторизації матриць: локальний алгоритм з використанням жорсткого диску та розподілена модель з використанням мережі вузлів. Ітеративні правила оновлення були розділені на кроки для досягнення мінімальної кількості обчислень таким чином, щоб знизити кількість операцій надлишкового копіювання пам'яті та мережевих операцій передачі даних. Співставлено три моделі розподілу алгоритму факторизації матриць. Використання пам'яті і об’єми передачі даних, необхідні для роботи алгоритму факторизації, були проаналізовані та оптимізовані. Описані локальна та розподілена модель були реалізовані, випробувані та порівняні в розумінні об'ємів читання та запису на жорсткий диск та передачі по мережі вузлів. Також проаналізовано та порівняно час, необхідний для виконання ітерації. Запропоновано блочно-діагональний підхід до факторизації невід'ємних розріджених лінгвістичних матриць, які можуть бути приведені до блочно-діагональної форми. Цей підхід може прискорити факторизацію, потребує менше мережевих операцій та пам'яті для ітерацій і зберігання результатів. Основною ідеєю алгоритму приведення лінгвістичного тензору до блочно- діагонального виду є групування слів однієї тематичної групи разом по всіх осях у відповідних інтервалах для підгонки всіх ненульових значень лінгвістичного тензору на перетині всередину блоку, що складається в даний момент. Вся суть методу полягає у переході від необхідності факторизувати надвеликий розріджений лінгвістичний тензор до невід’ємної факторизації набору лінгвістичних тензорів значно зменшеного розміру. Вказано, що не кожна матриця або тензор можуть бути зведені до блочно-діагональної форми, використовуючи перестановки рядків та стовпчиків в матрицях та шарів в тензорах. У випадку лінгвістичних матриць та тензорів допускається розщеплення векторів семантико-синтаксичної валентності слів на складові вектори їх окремих значень. Запропоновано використання особливостей природньої мови присутніх в лінгвістичних матрицях та тензорах для зведення до блочно-діагональної форми, а саме, виділення тематичних діагональних блоків матриць. Запропоновано використання латентного розподілу Діріхле для приведення матриць і тензорів до блочно-діагональної форми для паралелізації обчислень та прискорення невід’ємної факторизації лінгвістичних матриць і тензорів надвеликої розмірності. Запропонований метод, так само, дозволяє доповнення моделі природної мови новими даними без необхідності виконувати невід’ємну факторизацію всього надвеликого тензора заново з самого початку.


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.66-01

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА452273 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського