Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>TJ=Ukrainian Food Journal<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 420
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Микуляк Т. 
Порушення енергетичних процесів за цукрового діабету та його ускладнень / Т. Микуляк, Т. Кучмеровська // Ukr. Food J.. - 2013. - 2, № 1. - С. 52-56. - Бібліогр.: 4 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р415.160.23-3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж43715 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
2.

Незелюк О. 
Вивчення ролі PH домену білка Bcr у розвитку Ph'-позитивної лейкемії / О. Незелюк, Г. Телегеєв, Л. Поліщук, О. Карпов // Ukr. Food J.. - 2013. - 2, № 1. - С. 47-51. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.

Відпрацьовано метод візуалізації фагосом за допомогою флуоресцентно мічених бактерій для перевірки колокалізації РН домена білка Bcr-Ab1 з мембраною фагосом. Вивчення колокалізації РН домену з органелами клітин є важливим для розуміння ролі цього домену у клітинних процесах, що потенційно можна використовувати для розробки нових цільових лікарських агентів. Трансфекцію культури клітин мишачих макрофагів J774 проведено з використанням ДЕАЕ-декстарну генетичною конструкцією pEGFP-СЗ-РН, з якої буде синтезуватись білок РН-GFP. Цей білок за рахунок вставки GFP (зелений флуоресцентний білок) надає зелене забавлення за флуоресцентної мікроскопії, що надасть змогу виявити колокалізацію РН домену з органелами клітини.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р411.022-1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж43715 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Карпюк К. 
Вплив хронічного іонізуючого опромінення на синтез каротиноїдних пігментів у штамів Paecilomyces lilacinus з радіоадаптивними властивостями / К. Карпюк, Т. Тугай // Ukr. Food J.. - 2013. - 2, № 1. - С. 57-61. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

Розглянуто вплив хронічного іонізуючого опромінення на синтез каротиноїдних пігментів у Paecilomyces lilacinus. Проведено підбір органічних розчинників, які найефективніше екстрагують каротиноїдні пігменти. Встановлено, що за дії іонізуючого опромінення у P. lilacinus підвищується синтез каротиноїдів. Одержані результати можна використовувати у подальших дослідженнях каротиноїдів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е40*725.15-638

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж43715 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Пивоваров А. 
Особенности изменения свойств воды и водных растворов, обработанных контактной неравновесной плазмой / А. Пивоваров, С. Трещук // Ukr. Food J.. - 2013. - 2, № 1. - С. 70-74. - Библиогр.: 6 назв. - рус.

Розглянуто способи регулювання властивостей води та водних розчинів у результаті їх обробки контактною нерівноважною плазмою. Встановлено, що в результаті заморожування та подальшого розморожування питної і дистильованої води, а також розчинів гідрокарбонату натрію, оброблених контактною нерівноважною плазмою, змінюється показник рН. Показано, що випарювання плазмохімічно активованої води не призводить до якихось змін водневого показника середовища.


Індекс рубрикатора НБУВ: Н761.104

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж43715 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Бурдак О. 
Розробка кондуктометричного біосенсора на основі ацетилхолінестерази для визначення пестицидів / О. Бурдак, О. Солдаткін, І. Кучеренко, С. Дзядевич, О. Солдаткін // Ukr. Food J.. - 2013. - 2, № 1. - С. 62-69. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Проведено теоретичні та експериментальні дослідження, в результаті яких розроблено кондуктометричний біосенсор на основі ацетилхолінестерази для визначення пестицидів. Визначено оптимальну концентрацію ферменту в активній мембрані біосенсора. Досліджено оптимальний час іммобілізації ферменту на поверхні кондуктометричного перетворювача. Підібрано оптимальну концентрацію субстрату для інгібіторного аналізу та оптимальний час інкубації біосенсора в розчині пестицидів. Перевірено чутливість розробленого біосенсора до різних концентрацій трихлорфону та паратіон-метилу. Показано, що розроблений біосенсор можна з успіхом використовувати для аналізу пестицидів у зразках довкілля.


Індекс рубрикатора НБУВ: Г461.132-3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж43715 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Овчинникова О. 
Протипухлинна дія Амітозину / О. Овчинникова, Ю. Потопальська, А. Потопальський, Л. Заїка, О. Болсунова // Ukr. Food J.. - 2013. - 2, № 1. - С. 27-31. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.7/9 + Р281.82-2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж43715 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
7.

Балко О. 
Етапи біоплівкоутворення Pseudomonas aeruginosa / О. Балко, Л. Авдєєва, Ол. Балко // Ukr. Food J.. - 2013. - 2, № 1. - С. 23-26. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

Досліджено етапи біоплівкоутворення у дев'яти колекційних штамів Pseudomonas aeruginosa різного походження. Показано, що всім дослідженим культурам незалежно від джерела їх виділення та штамових особливостей є характерною певна етапність формування біоплівки: утворення базових компонентів, сітчастої структури, острівців і суцільного шару. До базових компонентів біоплівки P. aeruginosa віднесено тяжі, розетки та конгломерати, які виявлялись у її складі як на стадії формування, так і на етапі деградації. В процесі біоплівкоутворення конгломерати виконували функцію активних центрів, тяжі - каркасу для колонізації поверхні, а розетки слугували первинними недиференційованими структурами.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е422.141.2*87

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж43715 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Бугера І. 
Заквашувальні композиції на основі мезофільних молочнокислих бактерій для простокваші / І. Бугера, Н. Кігель // Ukr. Food J.. - 2013. - 2, № 1. - С. 32-36. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Зазначено, що в Україні практично не виробляються кисломолочні продукти на основі мезофільних молочнокислих бактерій. Це пов'язано з відсутністю сучасних вітчизняних заквашувальних препаратів. І тому постає задача проведення наукових досліджень з метою створення ефективних заквасок, що забезпечували б характерні для простокваші ознаки. Створено 12 заквашувальних композицій на основі мезофільних лактококів та штаму-антагоністу L. casei 3302. Вибір бактеріальних композицій проведено за органолептичними, фізико-хімічними показниками та за кількістю накопиченого діацетилу в сквашених зразках. За результатами досліджень відібрано, як перспективні для виробництва простокваші, 3 заквашувальні композиції на основі лактококів і 3 варіанти заквасок з L. casei. Ці композиції можна використовувати як ротаційні варіанти у виробництві простокваші.


Індекс рубрикатора НБУВ: Л955.06

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж43715 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Ямборко Н. 
Компонентний склад забруднень і стан мікробного ценозу грунту з полігону захоронення хлорорганічних відходів / Н. Ямборко, Є. Острова // Ukr. Food J.. - 2013. - 2, № 1. - С. 42-46. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

Досліджено якісний склад полютантів і функціональний стан мікробного ценозу грунту з полігону захоронення відходів хімічного виробництва. У складі твердого відходу та грунту, відібраних на забруднених територіях, виявлено гексахлорбензол, продукти його деградації та супутні хлорорганічні сполуки. Встановлено, що у забрудненому грунті чисельність мікроорганізмів основних еколого-трофічних груп - олігонітрофілів, фосфатмобілізуючих, амілолітичних, амоніфікаторів і педотрофів знизилася у 3,4 - 523 рази у порівнянні з грунтом за межами полігону. Показано, що мікробний ценоз забрудненого грунту характеризується порушеннями метаболізму, що проявляється у зміні показників базального (в 1,6 - 1,9 разу є вищим, ніж у чистому грунті) та субстратіндукованого дихання (на 5,6 - 21,1 % є нижчим у порівнянні з контролем).


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.51 + П038

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж43715 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Громик Ю. 
Вплив іонізуючого опромінення на синтез каротиноїдів у світлопігментованих мікроміцетів Aspergillus versicolor, виділених із об'єкту "Укриття" / Ю. Громик, Т. Тугай // Ukr. Food J.. - 2013. - 2, № 1. - С. 37-41. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Виявлено, що за ступенем збільшення ефективності екстрагування каротиноїдів у A. versicolor досліджені розчинники розташувалися наступним чином: гексан - 2,5 %; хлороформ - 5 %; ацетон - 35 %; ацетон : метанол (2:10) - 75 %; етиловий спирт - 90 %. Показано, що вихідний рівень каротиноїдів у досліджених штамів не залежав від наявності радіоадаптивних властивостей і був в 1,4 разу вищим у контрольного штаму. Встановлено, що дія іонізуючого опромінення низької інтенсивності суттєво не впливала на кількісний вміст каротиноїдних пігментів у A. versicolor 432, а у штаму A. versicolor 99, іонізуюче опромінення слугувало індуктором синтезу каротиноїдних пігментів, збільшуючи їх вміст в 1,8 разу, у порівнянні з неопроміненим штамом. Виявлено, що за дії опромінення у штаму з радіоадаптивними властивостями вміст каротиноїдних пігментів є вищим в 1,2 разу, ніж у контрольного штаму.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е40*725.15-638

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж43715 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Klymenko J. 
Application of neural network regulator in cascade systems of regulation / J. Klymenko, S. Baluta // Ukr. Food J.. - 2013. - 2, № 1. - С. 111-115. - Бібліогр.: 5 назв. - англ.

Мета дослідження - наукове обгрунтування можливості та доцільності використання нейромережного регулятора в каскадних системах. Об'єкт досліджень - каскадна САР. Для підвищення якості процесів регулювання систем застосовують багатоконтурні автоматичні системи регулювання. Проведено наукові дослідження для найбільш поширеного класу каскадних АСР - каскаднозв'язаних і виконано моделювання нейромережного регулятора. Методика дослідження передбачала використання сучасного програмного забезпечення на базі пакету MatLab. Проведено порівняльну оцінку каскадно-зв'язаних АСР без і з використанням нейромережного регулятора.


Індекс рубрикатора НБУВ: З965.954

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж43715 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Матусевич Р. 
Моделювання процесу теплової обробки технічної сировини у вакуумному горизонтальному котлі / Р. Матусевич, О. Терещенко, О. Чепелюк // Ukr. Food J.. - 2013. - 2, № 1. - С. 105-110. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Зазначено, що вдосконалення режимів роботи існуючого обладнання сприяє інтенсифікації технологічних процесів, скороченню тривалості виробничих циклів і зменшенню втрат сировини. В результаті моделювання процесу теплової обробки технічної сировини визначено раціональне значення частоти обертання перемішуючого пристрою, що підвищує економічну ефективність виробництва та поліпшує якісні показники готової продукції.


Індекс рубрикатора НБУВ: Л929.6

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж43715 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Shesterenko V. 
Reactive power compensation in the combined system of sugar refinery electricity / V. Shesterenko, I. Sydorchuk // Ukr. Food J.. - 2013. - 2, № 1. - С. 116-122. - Бібліогр.: 5 назв. - англ.

Розглянуто шляхи підвищення ефективності компенсації реактивної потужності на цукрових заводах. Наведено основні аспекти нормативної методики вибору потужності компенсуючих пристроїв залежно від напруги мережі та конфігурації окремих її елементів. Показано доцільність використання кожного синхронного двигуна для компенсації реактивної потужності. Якщо коефіцієнт завантаження синхронного двигуна менше за одиницю, економічно доцільно використовувати повністю очікувану реактивну потужність двигуна. Підтверджено необхідність застосовувати силові фільтри вищих гармонік за коефіцієнта несинусоїдності більше 8 %, а це є характерним для заводів із тиристорними перетворювачами. Останні розраховують за обчисленим значенням коефіцієнта несинусоїдності виходячи зі складу та рівня гармонік. Розрахунок фільтрів треба розпочинати з фільтра найменшої гармоніки. Необхідно перевірити допустимість завантаження фільтрів струмом відповідних гармонік. Сумарну реактивну потужність, що генерують фільтри, слід вибирати з умови балансу реактивної потужності.


Індекс рубрикатора НБУВ: Л84-42

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж43715 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Ромашко Т. 
Розвиток сучасних методів дослідження складних соціально-економічних систем / Т. Ромашко, Л. Мазник // Ukr. Food J.. - 2013. - 2, № 1. - С. 127-132. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

Визначено передумови виникнення системного підходу як нового напряму наукової методології. Проведено узагальнення існуючих підходів до визначення категорій "система", "системний підхід", "системний аналіз". Розглянуто методи системного аналізу та сфери їх застосування, запропоновано удосконалену класифікацію систем.


Індекс рубрикатора НБУВ: У. в610.1

Шифр НБУВ: Ж43715 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Павлюченко О. 
Переваги та особливості впровадження автоматизованих систем управління інженерним обладнанням в готелях / О. Павлюченко, А. Зубрицька, Ю. Близнюк // Ukr. Food J.. - 2013. - 2, № 1. - С. 123-126. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.

Досліджено сутність систем керування будинком (BMS) та їх використання в сучасних готелях. Визначено основні переваги, які одержують власники готелів від встановлення таких систем. BMS система надасть можливість щорічно зекономити до 20 % витрат на електроенергію, тепло- та водопостачання будівлі та окупається п'ятий рік її роботи. У наступні роки готель починає приносити чистий прибуток у розмірі 5 - 7 % від усіх експлуатаційних витрат на будівлю.


Індекс рубрикатора НБУВ: З280.7 + Н76-05

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж43715 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Євтушенко О. 
Апріорний аналіз вибору факторів для оцінки стану охорони праці на підприємствах м'ясної промисловості / О. Євтушенко // Ukr. Food J.. - 2013. - 2, № 1. - С. 80-85. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Наведено результати експертної оцінки сукупності факторів, вплив яких найчастіше призводить до небезпеки травмування працівників м'ясопереробних підприємств АПК. Обробку експертних даних проведено за допомогою методу апріорного ранжирування факторів. Встановлено ранги та пріоритетність факторів, причин, заходів, які впливають на рівень травматизму під час виконання технологічного процесу на м'ясопереробних підприємствах.


Індекс рубрикатора НБУВ: Л92 н6 + У9(4УКР)306.751.21-648

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж43715 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Володченкова Н. 
Аналіз ризику виникнення аварійних ситуацій на підприємствах харчової промисловості, як чинник підвищення небезпеки їх функціонування / Н. Володченкова, О. Хіврич // Ukr. Food J.. - 2013. - 2, № 1. - С. 75-79. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Зазначено, що однією з важливих ланок діяльності будь-якого підприємства є аналіз та оцінка ризику виникнення аварійних ситуацій. Тому для будь-якого підприємства розробляється система управління безпекою функціонування виробництва, яка базується на визначенні ступеню ризику з подальшою розробкою заходів безпеки, що впроваджуються на виробництві.


Індекс рубрикатора НБУВ: Л80-5-082.03

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж43715 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Кирик И. 
Результаты экспериментальных исследований процесса инфракрасного нагрева в бытовых тепловых аппаратах / И. Кирик, С. Василевская // Ukr. Food J.. - 2013. - 2, № 1. - С. 86-93. - Библиогр.: 7 назв. - рус.

Изучены процессы нестационарной теплопроводности в мясном фарше с применением обработки инфракрасным излучением. Получены зависимости безразмерной температуры от числа Фурье, а также зависимости времени тепловой обработки полуфабрикатов из мясного фарша в виде шара от режимных параметров в рабочей камере экспериментального аппарата инфракрасного нагрева. Разработана и изготовлена экспериментальная установка бытового теплового аппарата инфракрасного нагрева. Результаты проведенных исследований позволили определить группы кулинарной продукции, тепловая обработка которых возможна в инфракрасных аппаратах, и показали эффективность применения новой конструкции аппарата инфракрасного нагрева.


Індекс рубрикатора НБУВ: Л920.5-1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж43715 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Менков Н. 
Экспериментальное определение прироста влаги орехов / Н. Менков, И. Янчев, К. Мундев // Ukr. Food J.. - 2013. - 2, № 1. - С. 100-104. - Библиогр.: 5 назв. - рус.

Измерены минутные массы орехов, погруженных в дистиллированную воду, при четырех различных температурах, через определенные интервалы времени. Из результатов измерений получены и приведены: математическая модель, описывающая кинетику водной абсорбции орехов, поверхность отклика процесса, линии ровного выхода влажности, зависящие от времени и температуры, и диаграмма Паре, отображающая степени их значения.


Індекс рубрикатора НБУВ: Л915-306

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж43715 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Сєдих О. 
Комп'ютерна підтримка побудови дотичної площини та нормалі до поверхні в середовищі MathCad / О. Сєдих, С. Маковецька // Ukr. Food J.. - 2013. - 2, № 1. - С. 94-99. - Бібліогр.: 3 назв. - укp.

Запропоновано програмні реалізації в середовищі MathCad побудови дотичної площини та нормалі до поверхні за допомогою математичного пакету MathCad. Специфіка поєднання у процесі розв'язання задач аналітичної геометрії та вбудованих математичних функцій і процедур середовища MathCad сприятиме формуванню алгоритмічної культури студентів, фахова підготовка яких передбачає опанування за допомогою методів обчислювальної математики.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ж11 с116 + З970.63

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж43715 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського